2021 AYC Fall Series
Preliminary Cumulative Results
Select to view a specific Class:
All Classes
Alerion 28
Harbor 20
J 105
J 22
J 30
J 35
J 70
J 80
ORC 1
ORC 2
ORC Cruiser
Viper 640
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Total
AYC Fall Series - Weekend 1 Racing
One Design Division
J 30
1.
USA 63102
Avenger
J 30
David Johnson
1
1
6
5
1
14.0
2.
USA 83060
Infectious Smile
J 30
Sheila & Tristan Keen
2
3
1
8
3.5
/
RDG
17.5
3.
USA 33504
Shamrock
J 30
Bruce Irvin / Jack Irvin
5
5
4
1
3
18.0
4.
USA 33450
Bump..
J 30
Pam Morris
3
2
2
7
4
18.0
5.
USA 63300
Avita
J 30
Dan Watson
4
4
3
3
5
19.0
6.
USA 32766
Pogo
J 30
Charles Lutz
7
6
7
4
6
30.0
7.
USA 203
Suzie Q
J 30
Heidi Frist
6
7
5
6
9
33.0
8.
USA 122
Blitz
J 30
James McGinnis
8
8
9
2
7
34.0
9.
USA 221
Hello Mary Lou
J 30
Ryan Joe
9
9
8
10
8
44.0
10.
USA 53273
Bebop
J 30
Bob Rutsch
12
/
DNC
12
/
DNC
12
/
DNC
11
2
49.0
11.
Uni 526
One Love
J 30
Jamie Gregory
10
10
10
9
12
/
DSQ
51.0
J 70
1.
220
USA 220
Phoenix
J 70
Peter Firey
1
1
3
4
4
13.0
2.
USA 5
Osprey
J 70
Roger Link
7
2
2
1
2
14.0
3.
USA 1521
Progress
J 70
Paul Green
2
5
5
2
3
17.0
4.
USA 27
Derecho
J 70
Jim Golden
3
3
1
3
8
18.0
5.
USA 6
6
J70
Mark Hillman
4
4
6
7
1
22.0
6.
USA 168
Rarity
J 70
Marty McKenna
6
7
4
8
5
30.0
7.
808
USA 808
Nessuna
J 70
Alex McPhail
5
6
10
5
9
35.0
8.
57
USA 357
DangerMouse
J 70
Taz Coffey
9
9
8
6
6
38.0
9.
USA 4
4 Sport
J 70
Gregg Zurmuhlen
8
8
11
9
7
43.0
10.
USA 356
Inconceivable
J70
Bob Fox
10
10
7
12
/
DNC
12
/
DNC
51.0
11.
56
USA 56
Wicked
J70
Arthur Edwards
12
/
DNC
11
9
10
10
52.0
AYC Fall Series - Weekend 2 (Bay Circle) Racing
One Design Division
J 105
1.
USA 130
Deja Voodoo
J 105
Bill Zartler
1
1
1
3.0
2.
USA 116
Arbitrage
J/105
Bruce Stone
2
4
3
9.0
3.
USA 003
Ne*Ne
J 105
Tim Russell
4
3
4
11.0
4.
USA 96
Good Trade
J 105
Peter Bowe
3
6
6
15.0
5.
USA 328
Mirage
J 105
Cedric Lewis / Fredrik Salvesen
9
5
2
16.0
6.
USA 43
Jester
J 105
Hugh Bethell
5
2
12
19.0
7.
USA 351
inigo
J 105
Jim Konigsberg
11
7
5
23.0
8.
USA 67
Mayhem
J 105
Doug & Amy Stryker
8
9
9
26.0
9.
USA 220
Bat IV
J 105
Andrew Kennedy
13
10
7
30.0
10.
USA 303
Velvet Hammer
J 105
Kristen Robinson
12
8
17
37.0
11.
USA 250
Smoke 'n Oakum
J 105
David & Beth Scheidt
16
11
10
37.0
12.
USA 501
Tenacious
J 105
Carl Gitchell
19
12
8
39.0
13.
USA 523
Santas Reign, Dear
J 105
Donald Santa
15
13
13
41.0
14.
USA 300
Ctrl Alt Del
J 105
Ben duPont
7
22
16
45.0
15.
USA 98
Better Mousetrap
J 105
Grealy Putnam
6
17
25
/
DNS
48.0
16.
USA 159
Crescendo
J 105
Angelo Guarino
10
20
18
48.0
17.
407
Chessie
J/105
John Kircher
14
15
21
50.0
18.
USA 251
Breakaway
J 105
Richard Hinds
17
14
22
53.0
19.
USA 64
Relentless
J 105
David McKee
21
23
11
55.0
20.
USA 246
Trim
J 105
William Sutton
25
/
DSQ
16
15
56.0
21.
USA 52000
Unbridled
J 105
Robert Mock
22
21
14
57.0
22.
USA 676
Avenger
J/105
MIDN 1/C Luke Gillcrist
20
18
19
57.0
23.
USA 252
Peregrine
J 105
Bill Carruth
23
19
20
62.0
24.
USA 527
Firebrand
J 105
Jon Slabaugh
18
25
/
DNF
25
/
DNC
68.0
ORC Division
ORC 1
1.
USA 106
Ramrod
J 111
Rodrick Jabin
1
3
1
5.0
2.
USA 52939
Teamwork
J 122
Team Syndicate
2
1
3
6.0
3.
USA 2722
M'am'selle
J 122
Ed and Cindy Hartman
3
4
2
9.0
4.
GBR 20
Endorphin
Soto 40
Erik Wulff
4
2
6
12.0
5.
USA 4444
Running Tide
S&S
Beau Van Metre
6
5
4
15.0
6.
USA 38012
ZUUL
Aerodyne 38
Benedict Capuco
5
6
5
16.0
7.
USA 60888
Lucky Eights
J 124
Keith Cole
7
7
7
21.0
ORC 2
1.
USA 53408
Aunt Jean
J 35
James Sagerholm / AJ Syndicate
1
1
2
4.0
2.
USA 42979
Abientot
J 35
Roger Lant
2
2
3
7.0
3.
USA 38
USA 38
Abbott 33
White, White, Bartlett, Gosselin
5
3
1
9.0
4.
USA 110
Aces and Eights
J 88
Paul Green
3
6
5
14.0
5.
USA 1889
MONKEY DUST
Tripp 33
Craig & Dotty Saunders
6
5
4
15.0
6.
USA 33123
Starbird
Tartan 101
Frank Martien
4
8
6
18.0
7.
NA 23
Defiance
Navy 44 Mk2
MIDN 1/C Moira Camacho
7
4
7
18.0
8.
25
USA 118
Patriot
Melges 24
US Patriot Sailing / Zack Bayhan
8
7
8
23.0
9.
USA 82
AfterSchock
Schock 35
Paul Susie
10
9
9
28.0
10.
USA 33785
Valhalla
J 35
Valhalla Sailing Project / Mike Wood
9
10
11
/
DNC
30.0
AYC Fall Series - Weekend 2 (River Circle) Racing
One Design Division
Harbor 20
1.
USA 326
Yellow Jacket
Harbor 20
Scholz Sullivan Syndicate
1
2
3
6.0
2.
213
Endurance
Harbor 20
John Heintz
6
1
2
9.0
3.
USA 311
Skimmer
Harbor 20
Peter Trogdon & Margaret Podlich
4
4
1
9.0
4.
USA 325
Puffin
Harbor 20
Bell Carty
2
5
4
11.0
5.
361
Riptide
Harbor 20
Ed Freitag
3
7
6
16.0
6.
USA 340
Velella
Harbor 20
Marino diMarzo
5
6
7
18.0
7.
341
Bullfrog
Harbor 20
Tim Adelman
3
3
16
/
DSQ
22.0
8.
324
Dolly
Harbor 20
Frank Quigley
7
10
5
22.0
9.
319
Fuzzy Logic
Harbor 20
Robert Dunsky
8
9
9
26.0
10.
600
Last Hurrah
Harbor 20
David Smith
9
11
10
30.0
11.
AYC 314
Voalition
Harbor 20
James Hutchinson
16
/
DNF
8
8
32.0
12.
427
Brilliant
Harbor 20
Kenneth Appleton
16
/
DNC
16
/
DNC
16
/
DNC
48.0
13.
205
Elixir
Harbor 20
Brian Wiersema
16
/
DNC
16
/
DNC
16
/
DNC
48.0
14.
321
MEADEOR
HARBOR 20
JIM & RACHEL MEAD
16
/
DNC
16
/
DNC
16
/
DNC
48.0
15.
162
Mofongo
Schock
Rick Hill
16
/
DNC
16
/
DNC
16
/
DNC
48.0
Protest Filing Report as of 26/Aug/2024 @ 01:53 AM
No.
Race #
Protesting
Protested
Reason
Hearing
Status
Jury Decision
1.
5
Infectious Smile (USA 83060)
vs
One Love (Uni 526)
Port/Starboard with collision and damage at the start
04:30PM
Closed
526 DSQ 83060 granted redress wtih avg points
2.
1
Puffin (USA 325)
vs
Bullfrog ( 341)
16
03:30PM
Filed
3.
Mirage (USA 328)
vs
Trim (USA 246)
18
05:00PM
Closed
Combined with #5, Trim DSQ
4.
2
Protest Committee/Jury
vs
Yellow Jacket (USA 326)
16
03:30PM
Filed
5.
Tenacious (USA 501)
vs
Trim (USA 246)
18
Closed
6.
1
Unbridled (USA 52000)
vs
Ctrl Alt Del (USA 300)
Winward leeward at the start
06:30PM
Closed
USA300 completed penalty. No further penalty can be applied.
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy