2021 Columbia Y.C. Leukemia Cup Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Leukemia Cup Regatta - 36.7 One Design Racing
One Design Division
36.7 One Design
1. North Sails  USA 60130 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin 1 1.0
2.   USA 235 Eclipse Beneteau First 36.7 Peter Nielsen 2 2.0
3.   USA 52051 Free Radical Beneteau First 36.7 Robert Nelson 3 3.0
4.   USA 52249 Sail Monkey Beneteau First 36.7 Gary Kochanek Bill McGuinn 4 4.0
5. North Sails  26219 FOG Beneteau First 36.7 Lori Henderson 5 5.0
 
 
Leukemia Cup Regatta - Non Spinnaker Racing
PHRF Division
Crusising - Jib and Main
1.   USA 39530 Hiwassee Farr395 Ian FISHER 1 1.0
2.   6710 KUTTY’S ARK Pearson 36 George Morrissey 2 2.0
3.   USA 15171 Kahuna S2 9.1 Loren Thompson 3 3.0
4.   USA 50958 Denne X Yachts Peter Ackerman 4 4.0
5.   52512 Bloody Mary Pearson 303 Dan Cooley 7/RET 7.0
6.   USA 30007 Tempest Frers 30 Hank Kalmus 7/DNC 7.0
 
Cruising - Catalina
1.   USA 50662 Karizmaddie Catalina 320 patrick reynolds 1 1.0
2.   USA 5651 Intention Catalina 30 (Tall Rig) Bob Garrett 2 2.0
3.   33595 At Last Catalina 36 Richard Gaston 4/RET 4.0
 
 
Leukemia Cup Regatta - Shorthanded Racing
PHRF Division
PHRF - Singlehanded
1.   27 Touring Machine Catalina 275 Sport Todd Gayley 1 1.0
 
PHRF - Doublehanded
1.   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean 1 1.0
2.   54951 Tenacity Olson 34 Peter Cooper 2 2.0
3.   USA 480 Gangbusters J 105 Mark Gannon 3 3.0
4.   USA 52845 Tide The Knot Jeanneau Sunfast 35 Robert Metzen 4 4.0
5.   9027 Black Magic First 10R Rick Simek 5 5.0
6.   USA 325 Global Nomads J 105 Michael Hettel 7/DNC 7.0
 
 
Leukemia Cup Regatta - Spinnaker Racing
PHRF Division
Spinnaker Class 1
1.   USA 249 Full Tilt J 109 Peter Priede 1 1.0
2.   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik 2 2.0
3.   40742 Wired Beneteau 40.7 Travis Wilhite 3 3.0
4. UK Sailmakers  USA 25578 Paradigm Shift C&C 115 Dave Dickerson 4 4.0
5. North Sails  USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 5 5.0
6.   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 6 6.0
7.   USA 11508 Maskwa C&C 115 Donald Waller 7 7.0
8.   USA 50659 Mazal Tov J 120 Arne Fliflet 8 8.0
9.   USA 70029 Le Rêve Sunfast 3300 Vanessa Gates/ Patrick Bredlau 9 9.0
10.   USA 35035 Dire Wolf 1D35 Jeffrey (Dewey) Janicek 11/DNC 11.0
 
Spinnaker Turbo
1. 52575   USA 52575 Defiance J/V 66 dale smirl 1 1.0
2.   USA 50996 Challenger Frers 50 Arunas Kubelskas 2 2.0
3.   13667 Suspect Perry 59 bryan sims 3 3.0
 
Spinnaker Class 2
1.   USA 33 Handsome Pete Beneteau First 10R David Baker 1 1.0
2.   USA 61063 Ohana Dehler 34c Robert Smetters 2 2.0
3. Doyle Sailmakers  USA 295 Kinship J 105 Josh Lutton 3 3.0
4.   38038 Off Duty Sabre 38 Mk I Stu Friedman 4 4.0
5.   USA 42934 Whisper Express 34 Thomas Barnes 5 5.0
6.   USA 384 Valhalla J 105 Mike & Kathie Newman 6 6.0
7.   USA 243 Phantom J 105 Peter Schwarzbach 7 7.0
8.   USA 60455 Jasmin Dufour 405 Ted Anderson 8 8.0
9.   USA 0076 Mise en Place Beneteau 381 Paul Thompson 9 9.0
10.   USA 84044 Zella C&C 35-3 Luke Wolbrink 10 10.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022