2021 Vineyard Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Cornfield Point Racing
PHRF_ToT Division
Class 1 PHRF - DH
1.   USA 53333 Gringo Pearson 37 Michael McGuire 1 1.0
2.   USA 472 Doctor Jazz J/105 Roy Carley 2 2.0
 
Class 2 PHRF-NS
1.   131313 Kekoa Tartan 38 Luke Wakeman 1 1.0
2.   USA 41437 Celebration (II) Tripp 37 Sea Scout Ship 6 2 2.0
3.   USA 41479 Zephyr Sweden 38 WK Eugene Kharlamb 3 3.0
4.   USA 60069 Yumi III Beneteau 423 Oceanis Yuji Sugimoto 4 4.0
 
Class 3 PHRF
1.   USA 14545 Pegasus Tartan 41 Austin Royle 1 1.0
2.   USA 32410 Bounce J 30 Blaine Davis 2 2.0
3.   USA 697 V&P pearson 30 Marek Kurek 3 3.0
4.   USA 21108 Gadzooks C&C 38 Geoffrey Beringer 4 4.0
5.   USA 138 Roo C&C 33-2 Gary Tarnoff 5 5.0
6.   318 MAESTRALE Tartan 10 Rad Kurek 6 6.0
7.   USA 84 Triton Tartan 342 Mike Sullivan 7 7.0
 
 
Seaflower Reef Racing
PHRF_ToT Division
Class 4 PHRF - DH
1.   USA 52418 Joyride J 109 Greg Imbruce 1 1.0
2.   USA 14 Never Settle J 92 Robert Pogue 2 2.0
3.   USA 52554 Jamala IV Beneteau 36.7 Hamish & Lauren Young 3 3.0
 
Class 5 PHRF
1. Doyle Sailmakers  USA 402 Raptor J 105 Frank Conway 1 1.0
2.   USA 234 Argo Catalina 400 Boris Keselman 2 2.0
3.   USA 43681 Sawtooth Thomas 35 Peter Schmiedeck 3 3.0
4.   USA 232 Soulshine Beneteau 38.1P Eric Bicknese 4 4.0
5.   USA 91 Vixen J 92 James Weil 5 5.0
6.   USA 203 Ariadna Catalina 400 Steve Losik 8/DNS 8.0
7.   USA 43949 FINAL FOCUS SEIDELMAN-37 Waldemar A Sulkowski Mieszko SKIBA Owner 8/DNS 8.0
 
 
Vineyard Race Racing
ORC Division
Class 6 ORC - DH
1.   USA 12424 byte Sunfast 3300 Robert & Collin Alexander 1 1.0
2.   USA 26 Groupe 5 YCC Figaro 2 Vlad Shablinsky Zach Doerr 2 2.0
3.   GBR 5598T Kenai J 44 Chris Lewis 3 3.0
4.   USA 60036 Loblolly Sunfast 3600 Michael Greene 4 4.0
5.   USA 40789 Lora Ann Express 37 Richard du Moulin 5 5.0
6.   USA 125 Loki J 109 David Rosow 6 6.0
7.   USA 42559 Poppy Olson 34 Kelly Robinson 7 7.0
 
Class 9 ORC
1.   USA 61183 In Theory JPK 1080 Peter McWhinnie 1 1.0
2.   USA 43 Amadeus V XP 38 Jay Turchetta 2 2.0
3.   USA 24 Thin Man J 99 Todd Aven 3 3.0
4.   USA 93310 The Rover Swan 44 MKII S. Steven Yang 4 4.0
5.   USA 50692 Morgan of Marietta Wauquiez Centurion 42 Colin Golder 5 5.0
 
Class 11 ORC
1.   USA 12912 Zig Zag J 122 Andrew Clark 1 1.0
2.   USA 25244 Palantir 5 J 44 June & Amanda Kendrick 2 2.0
3.   USA 52770 Alliance J 122 Eric Irwin Mary Martin 3 3.0
4.   USA 9393 Resolute IV IMX 40 Terrence Arndt 4 4.0
5.   USA 61132 Rumba J 133 Ove Haxthausen 5 5.0
 
Class 13 ORC
1.   USA 60711 Phantom XP44 Chris Schoen 1 1.0
2.   USA 45454 Gemini II Swan 45 James Coffman 2 2.0
3.   USA 45016 Direwolf IMX 45 Lawrence Hennessy 3 3.0
4.   USA 61121 Eagle J 121 Steven Levy 4 4.0
5.   USA 52300 Jules Baltic 52 Thomas Dunn 5 5.0
6.   USA 4900 Cougar J 160 Leonard Sitar 6 6.0
7.   USA 60874 Xpatriate Xp44 Peter Grueterich 7 7.0
8.   USA 60739 Scylla Dehler 46 Markus Lahrkamp 8 8.0
9.   USA 61081 Phantom X-treme 32 Peter Hein 10/RET 10.0
 
Class 15 ORC
1.   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Scott Weisman 1 1.0
2.   USA 51552 Magic Santa Cruz 52 John & Erica Corwin 2 2.0
3.   USA 39 Christopher Dragon XI Ker 40+ Andrew & Linda Weiss 3 3.0
4.   USA 61915 Summer Storm Marten 49 Andrew Berdon 4 4.0
5.   USA 8008 Rikki R/P 42 Bruce Chafee 5 5.0
6.   USA 61017 Alpine YCC Farr 400 Kenneth Luczynski 6 6.0
 
Class 16 ORC
1.   USA 60669 Prospector Mills 68 Shelter Island Transatlantic Partners 1 1.0
2.   USA 50009 Privateer Cookson 50 Ron O'Hanley 2 2.0
3.   USA 60206 Dream Crusher Kernan 47 Devin McGranahan 3 3.0
 
 
PHRF_ToT Division
Class 7 PHRF - DH
1.   USA 146 Young American-146 J 105 Young American 1 1.0
2.   USA 52386 Eclipse Sabre 386 Marc Berkowitz 2 2.0
3.   USA 306 Wildeyes Quest 30 Michael Millard 3 3.0
4.   GBR 008 MadBlue YCC J 105 Mudratz Racing 5/RET 5.0
 
Class 8 PHRF
1.   USA 56 Tacktile Sabre 42 CB Jeffrey Wilson 1 1.0
2.   USA 224 Thats Ridiculous Beneteau 367 Kenneth Nilsen 2 2.0
3.   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr. 3 3.0
4.   USA 230 Daydream Beneteau First 36.7 Gregory Madzio 4 4.0
5.   USA 71 Mistral J 109 Dan Nash 5 5.0
6.   USA 114 Cathexis X382 Bryan & Kara Schapperle 6 6.0
7. Quantum Sails  USA 332 Strider J 109 Daniel Corcoran 7 7.0
8.   USA 1781 Towhee Cal 40 Paul Jennings 8 8.0
9.   USA 51950 Duet Sun Fast 37 Andrian (Andy) Lubimov 9 9.0
 
Class 10 PHRF
1.   USA 59916 Speck J 120 William Klein 1 1.0
2.   USA 52400 Tenebrae J 124 William Ingraham 2 2.0
3.   USA 46650 Charlotte J 120 Richard West 3 3.0
4. Doyle Sailmakers  USA 54321 Jericho Taylor 42 Benoit Molinie 4 4.0
5. 19   USA 19 Vicitan YCC Figaro 2 Will McKeige 5 5.0
6.   USA 87 Kalypso Dehler 42 Mark McGowan 6 6.0
7.   USA 83293 Madison J 120 Brian Spears 7 7.0
8.   USA 61237 American Girl Dehler 42 Daniel Galyon 8 8.0
9.   USA 60351 Blue Fire Summit 35 Mark Parry 9 9.0
10.   USA 61117 Ohana Dehler 42 Ken Wisdom 10 10.0
11.   USA 46699 Starbuck Swan 53 Alex Urdea 11 11.0
12.   USA 52787 Next Boat Morris 45 Mark Ellman 12 12.0
13.   USA 11204 Dauntless J 112e Arthur Hanlon 13 13.0
14.   96 Aquarius YCC Figaro 2 Collegiate Offshore Sailing Bristol, RI 14 14.0
15.   27 Hot Socks YCC Beneteau Figaro 2 Richard Feeny 15 15.0
 
Class 12 PHRF
1.   USA 51601 Desperado YCC CTM 40 Leo Vasiliev 1 1.0
2.   USA 52920 Blue Yonder J 122 Don Dwyer 2 2.0
3.   USA 52488 Rhiannon J 133 Cao Deambrosio & Chris Nicholls 3 3.0
4.   USA 12 The Roost J 111 Pito Chickering 4 4.0
5.   USA 75050 Max Pogo 50 Moritz Hilf 5 5.0
6.   USA 16 Fireball J 111 Bill & Jackie Baxter 6 6.0
7.   USA 60295 Isobel Brooklyn 68 David L. Greenstein 7 7.0
 
 
ToT Division
Class 14 Multihull (NEMA)
1.   USA 6604 Nemo HH66 Todd Slyngstad 1 1.0
2.   USA 5301 Fujin Bieker 53 Catamaran Greg Slyngstad 2 2.0
3.   USA 6603 Nala HH 66 Jim Vos 3 3.0
4.   002 Zibure Countour 34 SC Francois Mazaud 4 4.0
5.   USA 10 Stingray Corsair 37 Rory Cumming 5 5.0
6.   USA 1 Trebuchet Catamaran Michael Walsh 6 6.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021