2021 Tri-State: Chicago to St. Joe - CASRA
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Total
Chicago to St. Joe Racing
PHRF_ToT Division
PHRF Jib and Main
1.   63074 Gem S2 9.1 Jim Lett 1 1.0
2.   33547 Quicksilver Schock 41 Vilia Sutkus-Kiela 2 2.0
3.   Usa 16770 Ed Stein C&C David Shelton 6/DNF 6.0
4.   USA 61322 Bliss Jeanneau 409 Ruth Pecherek 6/DNC 6.0
5.   pol 9146 Husaria farr 47 krzysztof kaminski 6/DNF 6.0
 
 
Chicago to St. Joe Racing
One Design Division
T-10
1.   USA 411 Minister LS 10 Blane & Cindy Boynton 1 1.0
2.   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor 2 2.0
3.   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke 3 3.0
4.   USA 311 Mutiny T-10 John Schellenbach 4 4.0
5.   USA 32319 Perspicacity T-10 Bob Cohen Adam Collins 7/DNC 7.0
6.   USA 26340 Rainbows End T-10 Steven Fink 7/DNC 7.0
 
J 105
1.   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz 1 1.0
2.   USA 386 Y-Not J 105 Gerhard Zinserling 2 2.0
3.   USA 406 Black Diamond J 105 Dale Brown 3 3.0
4.   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean 4 4.0
5.   USA 271 Yukon J 105 Ralph Krauss 5 5.0
6. Doyle Sailmakers  USA 295 Kinship J 105 Josh Lutton 6 6.0
7. North Sails  USA 104 Vytis J 105 Gyt Petkus 9/DNC 9.0
8.   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett 9/DNC 9.0
 
J 111
1.   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi / Raman Yousefi 1 1.0
2.   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik 2 2.0
3. 49 North Sails  USA 117 No Quarter J 111 Mark & Colin Caliban 3 3.0
 
Beneteau First 36.7
1. North Sails  USA 60130 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin 1 1.0
2.   USA 52051 Free Radical Beneteau First 36.7 Robert Nelson 2 2.0
3.   USA 235 Eclipse Beneteau First 36.7 Peter Nielsen 3 3.0
4.   USA 45367 Gaucho Beneteau First 36.7 Mark & Diane Bouckaert 4 4.0
5.   USA 52249 Sail Monkey Beneteau First 36.7 William McGuinn 5 5.0
 
Beneteau First 40.7
1.   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton 1 1.0
2.   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy 2 2.0
3.   USA 51196 Spanker Beneteau First 40.7 Boyd Rice / Rollin Pierce 3 3.0
4.   USA 51219 Rhumb Runner Beneteau First 40.7 Katie Goldman Finnegan & Brian Goldman 4 4.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF Spin 5
1. 3188   USA 6869 Cynthia Morgan 41 Andrew Grootendorst 1 1.0
2.   USA 037 Elixir Catalina 400 Ron Groth 2 2.0
3.   USA 0076 Mise En Place Beneteau Oceanis 381 Paul Thompson 2 2.0
4.   US 50662 Karizmaddie Catalina 320 patrick reynolds 3 3.0
5.   USA 40202 Truant S2 9.1 Walter and Holly Kawula 5 5.0
6.   USA 84044 Zella C&C 35-3 Luke Wolbrink 6 6.0
7.   USA 6949 Fantome Morgan 36T Deirdre Martin 7 7.0
8.   USA 52974 Endeavour Beneteau 37 Charlie Gallagher & CYC Junior Sailors 8 8.0
9.   16267 Ecstasea Pearson 36 Troy Mass / Lauren Taylor 10/DNC 10.0
 
PHRF Spin 4
1.   USA 61063 Ohana Dehler 34C Robert Smetters 1 1.0
2.   USA 88 Exile J 88 Andy Graff 2 2.0
3.   USA 33 Handsome Pete Beneteau First 10R David Baker 3 3.0
4. UK Sailmakers  USA 40655 Unknown Lady2 Frers 36 David Ward 4 4.0
5.   USA 75 Norse J 88 Jorgen Christiansen 5 5.0
6.   USA 52235 Fuzzy Logic Dehler 34-2 Dan Emery 6 6.0
7.   USA 61361 Syzygy Express 34 Michael Tobey 7 7.0
8.   USA 32121 Fastnet Baltic 38 DP Tracy Stevenson 11/DNF 11.0
9.   USA 6204 RUSH Nelson/Marek 36 Dean Doman 11/DNC 11.0
10.   USA 50326 Geronimo C&C SR33 Herb Philbrick 11/DNF 11.0
 
PHRF Spin 3
1. UK Sailmakers  USA 25578 Paradigm Shift C&C 115 Dave Dickerson 1 1.0
2.   USA 60657 Scarlet Begonias Dufour 36P Kevin Foote 2 2.0
3.   USA 52337 Runaway Elan 40 Tom Gorey 3 3.0
4.   USA 99 Rambler J 99 Ben Wilson. Ewing, Mills, Montano, Nachtman 4 4.0
5.   USA 11508 Maskwa C&C 115 Donald Waller 5 5.0
6.   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 6 6.0
7.   42998 Captain Blood Schock 35 Patrick Nelson 7 7.0
8.   USA 46735 NV Schock 35 Darius Keblinskas 8 8.0
9.   USA 51909 Fandango J 109 Martin Luken 9 9.0
10.   USA 43835 Mercedes Thomas 35 Christopher Koch 10 10.0
11.   USA 52940 Silk C&C 110 Judson Brown 11 11.0
12.   USA 49492 Michela C&C 37 Miguel Gambetta 12 12.0
 
PHRF Spin 2
1.   USA 26 Renegade J 133 Thomas Papoutsis 1 1.0
2.   USA 112 Mary Gail J 112e Benjamin Lumpkin 2 2.0
3. North Sails  USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 3 3.0
4.   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 4 4.0
5.   USA 39505 Imagine Farr 395 Gintaras, Aras, Vytenis Karaitis 5 5.0
6.   USA 50134 Sirocco VI Mumm 36 Bill & Viviana Fanizzo 6 6.0
7.   USA 50136 Salsa J 130 Jim Gignac 9/DNC 9.0
8.   USA 70029 Le Rêve Sunfast 3300 Vanessa Gates / Patrick Bredlau 9/DNS 9.0
 
PHRF Spin 1
1.   13667 Suspect Perry 59 bryan sims 1 1.0
2.   USA 51092 Madcap SC 52 John & Marian Hoskins 2 2.0
3.   USA 52575 Defiance J/V 66 dale smirl 3 3.0
4.   USA 52012 Vincitore RP52 Gary Feracota / Jim Banovitz 4 4.0
5. North Sails  USA 77984 Sagamore Nelson Marek 68 Bob Zeman, Laura and Tone Martin 5 5.0
6.   USA 50996 Challenger Frers 50 Arunas Kubelskas 6 6.0
7.   USA 46892 Skye Nelson Marek 46 Jeff & Jane Hoswell 7 7.0
8. 143   USA 143 Longbow Class 40 FK Day 9/DNC 9.0
 
 



Protest Filing Report as of 28/Oct/2021 @ 08:02 AM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. 1 Mise En Place (USA 0076) vs Elixir (USA 037) Elixir started with and was scored with Section 5. Section 5 had a rating cutoff at 110 and Elixir rating is 105. She should have started and raced with Section 4, which started five minutes later Closed Invalid Protest
2. 1 Mise En Place (USA 0076) vs Redress - Race Committee A section 4 boat was scored in section 5 Closed Redress Granted. The 3rd place boat was awaarded 2nd place, the 4th place boat was awarded 3rd place
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021