2021 Bi-State: St Joe to Chicago - CASRA
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
St Joe to Chicago Racing
One Design Division
T-10
1.   USA 345 Out of the Blue T-10 Jeffery Cross 1 1.0
2.   USA 411 Minister LS 10 Blane & Cindy Boynton 2 2.0
3.   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke 3 3.0
4.   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor 4 4.0
5.   USA 311 Mutiny T-10 John Schellenbach 5 5.0
6.   USA 26340 Rainbows End T-10 Steven Fink 6 6.0
7.   USA 33882 Honey Badger T-10 Thomas Kane 9/DNC 9.0
8.   USA 32319 Perspicacity T-10 Bob Cohen Adam Collins 9/DNC 9.0
 
J 105
1.   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean 1 1.0
2. Doyle Sailmakers  USA 295 Kinship J 105 Josh Lutton 2 2.0
3.   USA 386 y-not J 105 Gerhard Zinserling 3 3.0
4.   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett 6/DNC 6.0
5. North Sails  USA 104 Vytis J 105 Gyt Petkus 6/DNC 6.0
 
Beneteau First 36.7
1.   USA 52051 Free Radical Beneteau First 36.7 Robert Nelson 1 1.0
2.   USA 235 Eclipse Beneteau First 36.7 Peter Nielsen 2 2.0
3.   USA 247 Painkiller 5 Beneteau First 36.7 Alice Martin 3 3.0
4.   USA 45367 Gaucho Beneteau First 36.7 Mark & Diane Bouckaert 4 4.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF Spinnaker 1
1.   USA 46892 Skye Nelson Marek 46 Jeff & Jane Hoswell 1 1.0
2. North Sails  USA 77984 Sagamore Nelson Marek 68 Bob Zeman, Laura and Tone Martin 2 2.0
3.   USA 52575 Defiance J/V 66 dale smirl 3 3.0
4.   USA 50996 Challenger Frers 50 Arunas Kubelskas 4 4.0
5.   13667 Suspect Perry 59 bryan sims 5 5.0
6.   USA 52012 Vincitore RP52 Gary Feracota / Jim Banovitz 6 6.0
7. 143   USA 143 Longbow Class 40 FK Day 8/DNC 8.0
 
PHRF Spinnaker 2
1.   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 1 1.0
2.   USA 26 Renegade J 133 Thomas Papoutsis 2 2.0
3. North Sails  USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 3 3.0
4.   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik 4 4.0
5.   USA 70029 Le Rêve Sunfast 3300 Vanessa Gates / Patrick Bredlau 6/DNF 6.0
 
PHRF Spinnaker 3
1.   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton 1 1.0
2.   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy 2 2.0
3.   USA 60657 Scarlet Begonias Dufour 36P Kevin Foote 3 3.0
4. UK Sailmakers  USA 25578 Paradigm Shift C&C 115 Dave Dickerson 4 4.0
5.   USA 112 Mary Gail J 112e Benjamin Lumpkin 5 5.0
6.   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 6 6.0
7.   USA 51909 Fandango J 109 Martin Luken 8/DNF 8.0
 
PHRF Spinnaker 4
1.   USA 99 Rambler J 99 Ben Wilson. Ewing, Mills, Montano, Nachtman 1 1.0
2.   USA 61063 Ohana Dehler 34C Robert Smetters 2 2.0
3. UK Sailmakers  USA 40655 Unknown Lady2 Frers 36 David Ward 3 3.0
4.   USA 33 Handsome Pete Beneteau First 10R David Baker 4 4.0
5.   51395 Sea Raider C&C 110 Dirk Kruger 7/DNC 7.0
6.   USA 88 Exile J 88 Andy Graff 7/DNC 7.0
 
PHRF Spinnaker 5
1.   USA 40202 Truant S2 9.1 Walter and Holly Kawula 1 1.0
2.   USA 84044 Zella C&C 35-3 Luke Wolbrink 2 2.0
3.   USA 61152 Sarah Bernadette CAL 35 MKII Steve Urbanski 7/DNC 7.0
4.   USA 61322 Bliss Jeanneau 409 Ruth Pecherek 7/DNC 7.0
5.   USA 52974 Endeavour Beneteau 37 Charlie Gallagher & CYC Junior Sailors 7/DNF 7.0
6.   16267 Ecstasea Pearson 36 Troy Mass / Lauren Taylor 7/DNC 7.0
 
PHRF Non Spinnaker
1.   USA 52337 Runaway Elan 40 Tom Gorey 1 1.0
2.   USA 33547 Quicksilver Schock 41 Vilia Sutkus-Kiela 2 2.0
3.   USA 16770 Edward B. Stein C & C RD Peters 4/DNC 4.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021