2021 Invitational Mills Trophy Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Race
1
Total
1. Mills Trophy Course (67.8nm) Racing
ORC Division
ORC - A
1.   USA 70 Evolution SC70 CHRIS SAXTON 8/DNF 8.0
 
ORC - B
1.   USA 25328 Hot Ticket J 120 MIKE KIRKMAN 1 1.0
2.   USA 50793 Proof J 120 FOZO & KENDRICK 2 2.0
3.   USA 43 Pterodactyl J 111 MARK SYMONDS 3 3.0
4.   USA 46722 VIVA LA VIDA TIM YANDA 4 4.0
 
 
PHRF Division
PHRF - D
1.   USA 7711 Viva Las Vegas Hobie 33 Steven Attard North Cape Yacht Club 1 1.0
2.   USA 53243 Menace Hobie 33 Michael Deye TIYC/NCYC 2 2.0
3.   USA 97083 Surfin Bird Olson 29 Ian Reimel NCYC 3 3.0
4.   USA 32330 Rolling Thunder Hobie 33 Ronald Curtis NCYC 4 4.0
5.   USA 40221 Splash Dance S2 9.1 Paul Hickman North Cape Yacht Club 5 5.0
6.   USA 15066 Miami Vice Santana 35 Jayson Miller North Cape Yacht Club 6 6.0
7.   USA 77520 Holy Toledo Hobie 33 Timothy Andrews North Cape 8/DNF 8.0
 
PHRF - B
1.   USA 25328 Hot Ticket J 120 Mike Kirkman Bayview Yacht Club 1 1.0
2.   USA 61666 Diablo J 111 Brad Kimmel / Steve Young Bayview Yacht Club 2 2.0
3.   USA 50793 Proof J 120 Michael Fozo & Robin Kendrick Grosse Pointe Club 3 3.0
4.   USA 25900 Sleeping Tiger J 120 John Harvey Bayview Yacht Club 4 4.0
5.   USA 50345 California Girl J 120 Robert Eger Bayview Yacht Club 5 5.0
6. Ullman Sails  USA 43 Pterodactyl J 111 Mark Symonds Bayview YC 6 6.0
7.   USA 46722 Viva La Vida J 120 Tim Yanda Edgewater Yacht Club 7 7.0
8.   USA 25508 Oasis C&C 121 Michael Fishbaugh SSC / EYC 8 8.0
9.   USA 25622 Viper Flying Tiger 10m Roger Pollack Grosse Ile Yacht Club 9 9.0
10.   USA 33655 Megavolt Schock 41 Tyler Laseter Edgewater Yacht Club 10 10.0
 
PHRF - A
1. 126   USA 126 Flat Stanley Racing Melges 32 Terry McSweeney / Trey Sheehan Edgewater YC/Put-In-Bay YC 1 1.0
2.   USA 97999 Arctos Andrews 70 Charles Bayer Bayview Yacht Club / Storm Trysail Club / CCA 2 2.0
3.   USA 35009 Chico 2 1D35 Turbo Jim Weyand BYC 3 3.0
4.   USA 40025 Solution Farr 40 William Francis Bayview Yacht Club 4 4.0
5.   USA 115 BadFish Melges 32 Bill & John Bollin North Cape Yacht Club 8/OCS 8.0
6.   USA 52701 Dynamis Santa Cruz 70 Brien Baker Detroit Yacht Club 8/DNF 8.0
7.   USA 70 Evolution Santa Cruz 70 Chris Saxton Bayview Yacht Club 8/DNF 8.0
 
PHRF - C
1.   USA 19145 Synchronicity J 109 Chris Mallett VBC 1 1.0
2.   USA 173 Consig J 109 Brad D'Arcangelo North Cape Yacht Club 2 2.0
3.   USA 52130 Wing Jammer Beneteau First 36.7 William Pribe North Cape Yacht Club 3 3.0
4. North Sails  USA 41582 Oh Baby Soverel 33 Todd Duffett Grosse Ile Yacht Club 4 4.0
5.   USA 25208 Shenanigan J 33 Dick Synowiec Ford Yacht Club 5 5.0
6.   USA 43504 Kinsail Thomas 35 Doug & Drew Blackburn Port Clinton Yacht Club 6 6.0
7.   USA 93272 Janine J 109 Kevin Lemonds Grosse Ile Yacht Club 7 7.0
 
 
1. Mills Trophy Course (67.8nm) - Multihull Racing
PHRF Division
PHRF - Multihull
1.   USA 12 Panic Button F 25c Todd Howe Rochester Yacht Club 1 1.0
2.   AUS 3002 Morticia Seacart 30 Christopher Tuckfield & Patrick Pettengill Crescent Sail Yacht Club 2 2.0
3.   USA 40 Accipiter F 25c Mike Garam ssc 4/DNF 4.0
 
 
2. Governor’s Cup Course (52.6nm) Racing
PHRF Division
PHRF - H
1.   USA 17801 Scoop S2 9.1 Tim Willford & John Schaffner SSC/PCYC 1 1.0
2.   USA 41230 Wildcat J 30 Russ Atkinson North Cape Yacht Club 2 2.0
3.   USA 25459 Camelot Tartan 33 Ronald Konczalski Grosse Ile 3 3.0
4.   USA 5133 Regardless C&C 35 Mk I Daniel Padilla Bayview Yacht Club 4 4.0
5.   52503 Aftermath Oday 34 Jonathon Vosler NCYC 5 5.0
6.   USA 25052 Saving Grace Olson 25 Kyle Gladieux Toledo Ice Yacht Club 6 6.0
7.   USA 6846 Irish Mist Morgan 41CB David Spiers EBC 7 7.0
8.   USA 13919 Flak-Bait C&C 33 Duane and Dar Burgoyne NCYC 9/OCS 9.0
 
PHRF - F
1.   USA 64 Abracadabra J 92 Roger Stark NCYC/TIYC 1 1.0
2.   USA 60048 Bandit H33 Bruce Huddleston NCYC 2 2.0
3.   USA 41332 Stinger Pinnacle Dennis Landis North Cape 3 3.0
4.   USA 81 Family Truckster J 92 Alec Chabalowski Grosse Ile Yacht Club 4 4.0
5.   USA 25432 Vagrant C&C 34+ WK Harvey Spriggs Ford Yacht Club 5 5.0
6.   USA 78 Jumpstart J 92 Bill Kellner Sandusky Sailing Club 6 6.0
7.   USA 83158 Rocky J 92 Patrick Leonard NCYC 7 7.0
 
PHRF - E
1.   USA 43985 Peacemaker Nelson Marek Jeff Sampson North Star Sail Club 1 1.0
2. Other  USA 35007 Advantage Beneteau FC12 John Vermeulen DYC 2 2.0
3.   USA 51405 Bad Habits Beneteau First 40.7 Mark Hanke GPSC 3 3.0
4. Quantum Sails  USA 144 Fall Line J 105 Chip Schaffner Edgewater Yacht Club 4 4.0
5. Other  USA 376 Whistler J 105 Taylor Gang North Cape Yacht Club 5 5.0
6.   USA 256 Squally Beneteau First 36.7 Dave Mead Catawba Island Club 6 6.0
7.   USA 50259 TRIO J 105 Trio Brothers Edgewater YC 7 7.0
8.   USA 118 Relentless J 105 Jerry Porter North Cape Yacht Club 8 8.0
9.   NED 131 Northern Spy Dufour 45 E John Steigenga Detroit Yacht Club 10/DNS 10.0
 
PHRF - G
1.   USA 67814 Hillbilly Deluxe T-10 Jim Herold Deadman's Flat Yacht Club 1 1.0
2.   USA 65376 Discover Capri 30 Matt Kern NCYC/ JRSC 2 2.0
3.   USA 27 Zephyr Hawk Abbott 33 Rick Bohl GIYC 3 3.0
4. Evolutions Sails  USA 7490 Red Dog J 29 Cliff Ruckstuhl Sandusky Sailing Club 4 4.0
5. North Sails  USA 303 Gotcha T-10 Kim Disbrow & Nick and AJ Kozaritz VBC 5 5.0
6.   USA 25006 Knee Deep J 34 Brett & Katie Langolf Sandusky Sailing Club/Bayview YC/Deadman's Flat YC 6 6.0
7.   USA 30 Bad B'Havior B25 Eric Melssen Sandusky Sailing Club 7 7.0
 
 
3. President’s Trophy Course (37.6nm) Racing
PHRF Division
PHRF - Doublehanded
1.   13601 Sweet Carmela C&C 35-2 Richard Frazier North Cape Yacht Club 1 1.0
2.   USA 52901 Blitzkrieg J 122 Matthew Schaedler North Cape Yacht Club 2 2.0
3.   USA 39 USA 39 Mumm 30 David Gonzalez JOLLY ROGER SAILING CLUB 3 3.0
4.   USA 25649 Glass Pony First 35 Jason Huffman Sandusky Sailing Club 4 4.0
5.   USA 433 Cheeky Tarten 37c Jake Thomas SSC 5 5.0
6.   USA 77033 Footloose Beneteau 311 John Earhart Port Clinton Yacht Club 6 6.0
7.   USA 22 Mirador Antrim 27 Eric Devaney North Cape Yacht Club 8/DNF 8.0
 
PHRF - I
1.   USA 31039 InfraRed Kelly 28 Bryan Huntley SSC/SYC 1 1.0
2.   USA 2118 Orange Whip J 24 Ben Sprenger PCYC 2 2.0
3.   USA 52710 Spageeto Byte Hunter 33 Steven Straub North Cape Yacht Club 3 3.0
4.   USA 32423 Seahawk C&C 32 Chris Kretz NCYC 4 4.0
 
Cruising and Classics
1. Doyle Sailmakers  BER 5326 Valkyrie Oyster 53 Jake Burgy PIBYC / HVYC 1 1.0
2.   USA 121 Irish Mist Columbia 43 Robert Tiberia NCYC/SWAN BC 2 2.0
3.   4385 Y Knot Catalina 30 Dale Krcek Indianapolis Sailing Club 3 3.0
4. North Sails  25334 Wild Life Catalina 34 TM Phillip Scramlin North Star Sail Club 4 4.0
5.   379 Best Sister Jeanneau 37 Gary Wandtke ccyc 5 5.0
6.   USA 42854 Slip Away Legend 37 Jeremy & Katie Downing Harbor View 6 6.0
7.   USA 1 Ariel Hunter 456 Jeffery Robb Buckeye Lake Yacht Club 7 7.0
8. UK Sailmakers  USA 03489 FantaC Island Packet 35 Fred Hoitash Monroe Boat Club 8 8.0
9.   USA 4 Sea Promise Ketch 46 Edward Aossey JRSC 11/DNF 11.0
10.   USA 33958 Voyager S2 9.1 Roy Lamphier Detroit Yacht Club 11/DNS 11.0
 
JAM - C
1.   USA 25276 B-4 Tartan 33R Robert Bradley NCYC 1 1.0
2.   1221 Aloha Catalina 320 Keith Weinman Sandusky Yacht Club 2 2.0
3.   USA 1215 Ms. T O'Day Neal Thurber NCYC 3 3.0
4.   USA 7180 Bay Tripper Columbia 8.7 Phil Fry Jolly Roger Sailing Club 4 4.0
5.   USA 63022 Melan C&C 33 Derek Leck North Cape Yacht Club 5 5.0
6.   USA 3203 Autumn Wind Catalina30 Joe Sweeney NCYC 6 6.0
7.   USA 51053 Erie Grog Hunter 336 Joe Horvath North Cape Yacht Club 7 7.0
8.   h28.5 Center of Effort Hunter 28.5 Anthony and Yvette Randazzo NCYC 8 8.0
9.   USA 25390 Phoenix Catalina 380 WK Mark Baker Detroit Yacht Club 10/DNF 10.0
 
JAM - B
1.   USA 13662 Orange Crate Davis 34 Jim Davis North Cape Yacht Club 1 1.0
2.   USA 15059 Red Cloud Santana 35 John Greiner North Cape Yacht Club 2 2.0
3.   USA 36722 WhiteStar Beneteau 36s7 Rodger & Carolyn Dutton MBC / NCYC 3 3.0
4.   USA 35 Yeah Buoy Hunter Legend 35 Lee Elekonich North Cape Yacht Club 4 4.0
5.   USA 77777 Vivant Beneteau 36 Al Pawlowski VBC 5 5.0
6.   40832 Ancient Mariner Dehler Optima 101 Dan Sadoski Monroe Boat Club 6 6.0
7.   USA 60531 Veuve First 30 Ralph Harrington NCYC 7 7.0
8.   2 Jagen Hunter 40 Tim Branson TIYC 8 8.0
9.   USA 42175 Uff-Da Capri 30 Troy Willett MBC 9 9.0
 
JAM - A
1.   USA 5558 Hellion Soverel 39 custom 3 Robert Coleman GIYC 1 1.0
2.   USA 25439 Hissy Fit J 120 Dave Taylor Bayview Detroit 2 2.0
3. North Sails  USA 50666 J Hawker J 120 Kenneth Brown Bayview Yacht Club 3 3.0
4.   USA 25434 Comfortably Numb Beneteau First 42 TMSD Mark Miller Bayview Yacht Club 4 4.0
5.   USA 15011 Sundance NA 40 Jack Gillis Bayview Yacht Club 5 5.0
6. Other  USA 007 Quixotic Frers/Hinterholller Mark Mrocca NCYC 6 6.0
7.   USA 471 Blue Devil Beneteau 36.7 Robert Reynolds North Cape YC 7 7.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Regatta Craft Mixers Sailing Inc. Frosty Bar Mount Gay Rum

Copyright © Interactive Creations 2000-2021