2015 Vineyard Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
A - Cornfield Point Course Racing
PHRF_ToT Division
Class 1 PHRF-NS
1.   USA 131313 Kekoa Tartan 38 Luke Wakeman 1 1.0
2.   USA 60572 ORIóN Hunter Legend 35 Jimmie Underwood 2 2.0
3.   USA 84 Triton Tartan 34 MKII Mike Sullivan 3 3.0
4.   USA 41437 Celebration (II)-CC Tripp 37 Sea Scout Ship 6 5/RET 5.0
 
Class 2 PHRF
1.   USA 14545 Pegasus Tartan 41 Austin Royle 1 1.0
2.   USA 206 Sou'Wester Pearson 10M Erik Asgeirsson 2 2.0
3.   USA 1225 Rita Hunter 35.5 Arthur Sa 3 3.0
4.   USA 20829 Carry On C&C 33 Thomas Oryniak 4 4.0
5.   USA 256 Trouble Colgate 26 Miguel Dominguez 7/RET 7.0
6.   KB 2 Tacita - CC Fastnet 45 Kerry leClue 7/RET 7.0
 
 
B - Seaflower Reef Course Racing
PHRF_ToT Division
Class 3 PHRF-DH
1.   USA 30078 Scarecrow Soverel 30 Jim Farrell 1 1.0
2.   USA 40866 Black Mallard Cardinal 47 Tracy McRoberts 2 2.0
3. 415   USA 415 Valkyrja Mini 6.50 Shea Thorvaldsen 4/DNC 4.0
 
Class 4 PHRF
1.   USA 14 Thin Man J 92 Todd Aven 1 1.0
2.   USA 93330 Sans Souci C&C 99 SD Wim Jessup 2 2.0
3.   USA 60468 Gemini Hanse 375 James Coffman 3 3.0
4.   USA 41782 R JMS C&C 35 MK III Richard Spitzenberger 4 4.0
5.   USA 87354 Concordia Ericson 381 Johan Bengtsson 5 5.0
6.   USA 253 Indigo C&C 35 MK III Douglas Wasama 7/RET 7.0
 
Class 5 PHRF
1.   USA 239 Sweet Caroline J 109 Christopher Ercole 1 1.0
2.   USA 30252 Moxy X-Yachts xp33 Paul Brindak 2 2.0
3.   USA 71199 Prevail Beneteau 42s7 Lawrence Swack 3 3.0
4.   USA 244 Guardian J J 109 Don Dwyer 4 4.0
5.   USA 10104 First Light Tartan 101 Dana OBrien 7/RET 7.0
6.   USA 385 Clean Slate J 105 Marc Berkowitz 7/RET 7.0
 
 
C-Vineyard Course Racing
IRC Division
Class 6 IRC- DH
1.   USA 50622 Mireille J 120 Hewitt Gaynor 1 1.0
2.   USA 43968 Alibi J 120 Gardner Grant 2 2.0
3.   USA 52948 Dragon Swan 48 Hugh Balloch 3 3.0
4.   USA 60511 Eagles Dare J 111 Mike Piper 4 4.0
5.   USA 60036 Helios Sunfast 3600 Adrian Little 5 5.0
6.   USA 52173 Finale Beneteau First 36.7 Thomas O'Connell 6 6.0
7.   USA 50343 Choucas Jeanneau SF 36 Frederic Cosandey 10/RET 10.0
8.   USA 52787 Next Boat Morris 45 Mark Ellman 10/DNC 10.0
9.   USA 93367 Pegasus Beneteau First 36.7 Hartmut Ludwig 10/RET 10.0
 
Class 9 IRC
1.   USA 125 Loki J 109 David Rosow 1 1.0
2.   USA 310 Pax 3 J 109 Bob Siegel 2 2.0
3.   USA 163 Rhiannon III J 109 Cao Deambrosio / Chris Nicholls 3 3.0
4.   USA 50692 Morgan of Marietta Wauquiez Centurion 42 Colin Golder 4 4.0
5.   USA 779 Froya-YC Custom 46 Briggs Tobin 7/RET 7.0
6.   USA 369 Skoot J 109 Jim Vos 7/RET 7.0
 
Class 11 IRC
1.   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar 1 1.0
2.   USA 93499 Valkyrie Beneteau First 44.7 Drew Chapman 2 2.0
3.   GBR 5598T Kenai J 44 Chris Lewis 3 3.0
4.   USA 25244 Kincsem J 44 Joerg Esdorn 4 4.0
5.   USA 12 Red Sky J 122 John Pearson 8/RET 8.0
6.   USA 52238 Rágana Cape Fear 38R Darius Peleda 8/RET 8.0
7.   USA 42844 Charlie V J 44 Norman Schulman 8/RET 8.0
 
Class 14 IRC
1.   USA 45454 Lir Swan 45 John McNamara 1 1.0
2.   USA 4304 Christopher Dragon Sydney 43 Andrew & Linda Weiss 2 2.0
3.   USA 60564 Warrior Won Xp44 Christopher Sheehan 3 3.0
4.   USA 51000 Bombardino Santa Cruz 52 James and Macrae sykes 4 4.0
5.   USA 51552 Magic Santa Cruz 52 Kenneth Laudon 5 5.0
6.   USA 52056 King Daddy Swan 56 Devin McGranahan 6 6.0
7.   USA 1131 Soulmates Custom Goetz 40 Adam Loory 7 7.0
8.   USA 51695 Oakcliff Farr 40-Black Farr 40 Oakcliff Sailing 8 8.0
9.   USA 1200 HIGH NOON - CC CTM 41 Chris Malloy 9 9.0
10.   USA 51990 Oakcliff Farr 40-Blue Farr 40 Oakcliff Sailing 10 10.0
11.   USA 4217 ORBIT - CC Swan 42 Kenneth Luczynski 12/DNS 12.0
 
Class 15 IRC
1.   USA 95 Spookie Carkeek HP 40 Steve & Heidi Benjamin 1 1.0
2.   USA 50069 Temptation-Oakcliff Ker 50 Arthur Santry 2 2.0
3.   USA 1350 Team 13FIFTY IRC52 Jesse Fielding 3 3.0
4.   USA 45045 Pterodactyl custom Scott Weisman 4 4.0
5.   USA 66 Donnybrook Andrews 80 James Muldoon 5 5.0
 
 
PHRF_ToT Division
Class 7 PHRF-DH
1.   USA 39 Pleione Class 40 Edward Cesare 1 1.0
2.   USA 61207 Wily Silver Fox J 122 Christopher Hall 2 2.0
3.   USA 60628 Max Pogo 10.5 Moritz Hilf 3 3.0
4.   USA 60449 Weegie Columbia 32 Rich Fleischman 5/RET 5.0
 
Class 8 PHRF
1.   USA 324 Young American - CC J 105 AYC Jr. Big Boat Team - Becker 1 1.0
2.   USA 52906 Avanti Hanse Jeremi Jablonski 2 2.0
3.   USA 224 That's Ridiculous Beneteau First 36.7 Francis Nilsen 3 3.0
4.   USA 52361 Frequent Flyer Beneteau First 36.7 Alistair Duke 4 4.0
5.   USA 353 Truant J 105 Charles Murphy 5 5.0
6.   USA 60260 Milky Way Dufour 40 Alexander Natanzon 6 6.0
7.   USA 46831 Udacha Tripp 33 Vladimir Koulik 7 7.0
8.   USA 32510 Hiro Maru Swan Hiroshi Nakajima 13/RET 13.0
9.   AR 3 Invincible - CC NAVY 44 STC I Sailing Team United States Military Academy 13/RET 13.0
10.   USA 234 ARGO Catalina 400 Boris Keselman 13/DNS 13.0
11.   USA 323 Stratos J 105 Marcus Wunderlich 13/DNC 13.0
12.   USA 8841 NEMO C&C 40 Jim Dow 13/RET 13.0
 
Class 10 PHRF
1.   USA 53520 Heron J 120 Greg Leonard 1 1.0
2.   USA 60937 threebeans Santa Cruz 37 Christopher Rosow 2 2.0
3.   USA 28920 Sunset Child J 120 Marcus Cholerton-Brown 3 3.0
4.   USA 98 SPARTA X-35 Yevgeny Osherov 4 4.0
5.   USA 32880 Hussar-CC Frers 55 Jason Mull 10/RET 10.0
6.   USA 51 Riley First 51 James Fischer 10/RET 10.0
7.   USA 2112 YYZ Jeanneau 53 Justin Bonar 10/RET 10.0
8.   USA 18321 Expresso Express 37 Steve Longo / Halsey Bullen 10/RET 10.0
9.   USA 25559 Eagle J 120 Steven Levy 10/RET 10.0
 
Class 12 PHRF
1.   USA 50282 Miracle R/P 44 Michael Cashel 1 1.0
2.   USA 46850 Leverage Schock 40 Arthur H. Buhr III 2 2.0
3. 118   USA 118 Bo Dream Class 40 Oakcliff Sailing 3 3.0
4.   USA 60140 American Girl - CC Summit/King 40 SUNY Maritime 4 4.0
5.   USA 407 Sundari Farr 400 Barry Gold 6/RET 6.0
 
 
ToT Division
Class 13 Multihull
1.   USA 6201 Tribe Gunboat 62 Greg Gigliotti 1 1.0
2.   USA 1 Falcor Chris White Explorer 44 Tri Steven Gross 2 2.0
3.   USA 60682 Infidel Dragonfly 32 Daniel Galyon 3 3.0
4.   USA 14 Redemption Voyage 440 William (Rusty) Bodden 6/RET 6.0
5.   USA 6001 Fault Tolerant GB 60 Robert Alexander 6/RET 6.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017