90th Stratford Shoal Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
1 - SSL Course: Commodore Sprague Fleet Racing
PHRF Division
Class 1: PHRF < 35
1.   USA 52300 Jules Baltic 52 Thomas Dunn 1 1.0
2.   USA 12 The Roost J 111 Pito Chickering 2 2.0
3.   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 3 3.0
4.   USA 38007 Ghost Sydney 38 Jeff & Brad Neuberth 4 4.0
5. Doyle Sailmakers  USA 12235 Summer Grace J 122 Kevin Kelley 5 5.0
6.   USA 61121 Eagle J121 Steven Levy 6 6.0
7.   USA 51552 Magic Santa Cruz 52 John & Erica Corwin 7 7.0
8.   USA 61132 Rumba J 133 Ove Haxthausen 9/RET 9.0
 
Class 2: PHRF > 36
1.   USA 39 Zuma J 109 Steve Chronert 1 1.0
2.   USA 24 Thin Man J 99 Todd Aven 2 2.0
3.   USA 61183 In Theory JPK 1080 Peter McWhinnie 3 3.0
4.   USA 51506 Exuberance X-442 Fotis Boliakis 4 4.0
5.   USA 60351 Blue Fire Summit 35 Mark Parry 5 5.0
 
 
2 - SSL Course: Commodore Pierce Fleet Racing
PHRF Division
Class 3: PHRF > 70
1.   USA 234 Argo Catalina 400 Boris Keselman 1 1.0
2.   43681 Sawtooth Thomas 35 Peter Schmiedeck 2 2.0
3.   USA 81 Nevermore J 88 Ken & Drew Hall 3 3.0
4.   60695 eXhaLe XP33 Oliver Repenning 4 4.0
5.   USA 33770 Zephyr J35 JP & Tina Blaise 5 5.0
6.   USA 25 Oh Jee !! J 88 Nicolas Delcourt 6 6.0
7.   USA 53333 Gringo Pearson 37 Michael McGuire 9/RET 9.0
8.   77287 Attractive Nuisance Olson 30 Jonathan Nye 9/RET 9.0
 
 
3 - SSL Course: Past Commodores Fleet Racing
PHRF Division
Class 4: Doublehanded
1.   USA 39534 Skye Farr 395 Ty Anderson 1 1.0
2.   USA 52554 Jamala IV Beneteau 36.7 Hamish Young 2 2.0
3.   USA 60036 Loblolly Sunfast 3600 Michael Greene 3 3.0
4.   USA 164 Lucida J 27 Barry Purcell 4 4.0
5.   USA 30 Blackcomb J 100 Jon Yoder / Bill Gassman 5 5.0
 
Class 5: Plus One
1. 203   USA 203 Ariadna Catalina 400 Steve Losik 1 1.0
2.   USA 10104 First Light Tartan 101 Dana OBrien 2 2.0
3.   USA 11204 Dauntless J 112e Arthur Hanlon 3 3.0
 
 
4 - Cable and Anchor Matinicock Course Racing
PHRF Division
Class 6: Non-Spinnaker
1.   53809 Cygnus Nautor's Swan 47 Adrian Little 1 1.0
2.   USA 11426 Rascal Ericson 39 Christopher Schneider 2 2.0
3. UK Sailmakers  USA 51101 On The Mark II Hunter 35.5 Marc Luxemburg 3 3.0
4.   USA 91 Vixen J 92 EJ Haskell / Jim Weil 4 4.0
5.   USA 52315 TOMBOY Sweden 45 Tom Riles 5 5.0
6.   131313 Kekoa Tartan 38 Luke Wakeman 6 6.0
7.   FRA 09 Atua Tofinou 12m Geoff Massam 7 7.0
8.   USA 8 Tonic Beneteau First 35 Steve Lukens 8 8.0
9.   USA 26 Redline J 92 David Kaplan Ray Gustin 9 9.0
 
 



Protest Filing Report as of 19/Oct/2021 @ 04:48 AM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. First Light (USA 10104) vs Ariadna (USA 203) Closed
2. eXhaLe ( 60695) vs Gringo (USA 53333) Closed
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021