2021 Verve Cup Offshore Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Yacht Club Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Total
DF65 Racing
One Design Division
DF65
1.   USA 776 Carpe Vinum DF65 Gerard ONeil RBYC 2 2 2 3 1 1 11.0
2.   431 Party Sapling DF65 Conor O'Neil Sail Newport 5 3 4 4 3 3 22.0
3.   96 Bluehho DragonForce 65 Daniel Burns Chicago Yacht Club 3 6 6 5 2 4 26.0
4.   USA 57 Bravo Zulu DF65 Lee Edwards Chicago Yacht Club 1 1 1 1 12/DNS 12/DNS 28.0
5.   USA 775 Blind Squirrel DF65 Sue O’Neil Refugee 8 7 5 2 4 2 28.0
6.   USA 227 Windswept DF65 Vince Cushing Columbia Yacht Club 4 5 3 6 6 5 29.0
7.   USA 1217 Rode Rage DF65 Justin Kalb Columbia Yacht Club 6 4 8 12/DNS 5 6 41.0
8.   33 Little Red DF 65 Trey Ritter 4 Lakes 7 8 7 12/DNS 7 7 48.0
9.   USA 92 92 DF65 Bart Heimlich CYC 12/DNC 12/DNC 12/DNC 12/DNC 12/DNC 12/DNC 72.0
10.   USA 300 Outbreak DF65 Scott Eisenhardt Milwaukee Yacht Club 12/DNC 12/DNC 12/DNC 12/DNC 12/DNC 12/DNC 72.0
11.   USA 794 Shield Maiden DF65 Virginia Debbink MYC 12/DNC 12/DNC 12/DNC 12/DNC 12/DNC 12/DNC 72.0
 
 
Green Circle Racing
One Design Division
J 109
1.   USA 368 Callisto J 109 Kate and Jim Murray Chicago YC / Seattle YC /Storm Trysail Club 1 4 1 1 1 1 1 10.0
2.   USA 141 Smee Again J 109 G Miz/Dreher/Hatfield/Neenan Chicago Yacht Club 3 1 3 3 2 2 2 16.0
3. Evolutions Sails  USA 224 Courageous J 109 Ray Douglas / Kris Maybach Anchorage 2 2 2 6 6 6 4 28.0
4.   USA 270 Vanda III J 109 Jack Toliver Chicago Yacht Club 5 3 4 2 3 5 6 28.0
5.   USA 245 Liquid Lounge II J 109 Jim Caesar Chicago Corinthian Yacht Club 4 5 5 5 5 4 3 31.0
6.   USA 310 Blackfin J 109 Keith Eickenberg CYC 6 6 6 4 4 3 5 34.0
 
J 111
1.   USA 136 Shamrock J 111 Jeffrey Davis The Cleveland Yachting Club 3 1 1 1 1 3 1 11.0
2.   USA 47 Rowdy J 111 Richard Witzel Chicago Yacht Club 2 5 3 2 4 1 3 20.0
3. 90 Quantum Sails  USA 90 Utah J111 Bradley and Ian Faber MBYC 1 2 2 5 2 4 7 23.0
4.   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik CCYC 6 4 4 3 7 2 2 28.0
5.   USA 28 Warlock J 111 Tom Dickson CCYC 4 3 6 6 5 5 5 34.0
6.   USA 20 Shmokin Joe J 111 Jeff Schaefer RYC 5 7 7 4 3 6 6 38.0
7.   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi / Raman Yousefi Columbia Yacht Club 7 6 5 7 6 7 4 42.0
8. UK Sailmakers  USA 111 Skull Cracker J 111 Daniel Kitchens Chicago Yacht Club 8 8 8 8 8 9/DNF 9/DNF 58.0
 
Beneteau First 40.7
1.   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot Ruhlander None 2 1 1 1 3 2 5 15.0
2.   USA 51146 La Tempete Beneteau First 40.7 Thomas Weber Chicago Yacht Club 1 4 3 2 2 1 3 16.0
3.   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton Chicago Corinthian Yacht Club 7/DSQ 5 2 3 4 3 1 25.0
4.   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher Milwaukee Yacht Club 4 3 5 5 5 4 2 28.0
5.   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy Columbia Yacht Club 5 2 4 6 6 5 4 32.0
6.   USA 51219 RhumbRunner Beneteau First 40.7 Brian Goldman and Kathryn Goldman Finnegan Columbia Yacht Club 3 6 6 4 1 6 7/DSQ 33.0
 
 
ORC Division
ORC
1.   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill CYC 2 1 1 3 1 1 4 13.0
2.   USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd CYC 1 3 2 1 3 3 1 14.0
3.   USA 52144 Eagles Wings GS44 John Gottwald CYC 3 2 3 2 2 2 3 17.0
4. North Sails  USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle Chicago Yacht Club 4 4 4 4 4 4 5 29.0
5.   USA 46892 Skye Nelson Marek 46 Jeff & Jane Hoswell Columbia Yacht Club 5 5 5 5 5 5 2 32.0
 
 
Red Circle Racing
One Design Division
J 88
1.   USA 88 Exile J 88 Andy Graff Chicago Corinthian YC 3 1 5 2 1 1 6 19.0
2.   USA 21 Banter J 88 Ben Marden Chicago Corinthian YC 2 2 2 1 6 2 5 20.0
3. Quantum Sails  USA 16 Gaucho J 88 Dave Tufts Rochester YC 4 4 3 3 2 3 2 21.0
4.   USA 29 Dutch J 88 John & Jordan Leahey Chicago Yacht Club 1 3 1 6 4 4 3 22.0
5.   USA 12 Misty J 88 Daniel Floberg CYC 5 7 7 5 5 7 1 37.0
6.   USA 85 Julia J 88 Grace and Michael Gillian Chicago Yacht Club 6 5 6 8 3 5 10 43.0
7.   USA 30 Windsong J 88 Tim Wade Chicago Corinthian Yacht Club 7 6 4 4 9 8 8 46.0
8.   USA 100 P.A.J.A.M.A. Party J 88 Alexander Abell Chicago Yacht Club 10 9 10 7 7 6 7 56.0
9.   USA 82 Blondie 2 J 88 Tod Patton Milwaukee Yacht Club 9 10 8 9 8 10 9 63.0
10.   USA 89 Funky Monkey J 88 Michael Frerker Chicago Yacht Club 8 8 9 10 11 11 11 68.0
11.   USA 75 Norse J 88 Jorgen Christiansen N/A 12/DNC 12/DNC 11 11 10 9 4 69.0
 
J 105
1.   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz Chicago Yacht Club 1 1 2 1 5 3 1 14.0
2.   349 Sealark J 105 Clark Pellett Chicago Yacht Club 3 2 1 3 1 1 5 16.0
3.   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean MORF 2 5 4 4 3 4 4 26.0
4. North Sails  USA 104 Vytis J 105 Gyt Petkus Columbia Yacht Club 6 4 3 7 2 5 2 29.0
5.   USA 424 Flying Pig J 105 Mike Sheppard Chicago Yacht Club 5 3 5 2 7 2 6 30.0
6.   USA 243 Phantom J 105 Peter Schwarzbach Chicago Corinthian Yacht Club 4 7 6 6 4 6 3 36.0
7. Doyle Sailmakers  USA 295 Kinship J 105 Josh Lutton Chicago Yacht Club 7 6 7 5 6 7 7 45.0
 
Tartan 10
1.   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor CCYC 1 1 2 1 3 1 8 17.0
2.   USA 404 Diamond Girl LS 10 Amy/Rick Cermak Racine Yacht Club 2 2 3 11 6 5 5 34.0
3.   USA 40433 Meat T-10 Edward Mui, Craig Roehl CCYC 5 3 1 3 13 3 13 41.0
4.   USA 356 Luna T 10 Jeremy Alexis JPYC 3 6 8 6 1 7 10 41.0
5.   USA 403 Do you see what happens LARRY LS 10 Christopher Manick CCYC 9 11 5 7 5 8 1 46.0
6.   410 Retention T-10 Mark Croll CYC 11 4 9 5 4 6 9 48.0
7.   USA 26300 Winnebago LS 10 Tim Rathbun Columbia Yacht Club 7 8 4 14 10 4 3 50.0
8.   USA 352 Independence T-10 Thomas Humphrey SSC 19/DNC 10 10 2 2 2 7 52.0
9.   USA 31541 Glider T-10 Tom Font/ Bruce Lamotte Columbia Yacht Club 8 9 12 8 12 10 6 65.0
10.   USA 411 Minister LS 10 Blane Boynton Chicago Yacht Club 12 12 13 12 8 9 2 68.0
11.   USA 33882 Honey Badger T10 Thomas Kane CCYC 4 7 6 4 19/SCP 17/SCP 12 69.0
12.   USA 311 Mutiny T-10 John Schellenbach CCYC 6 5 7 17 11 14 11 71.0
13.   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke Chicago Yacht Club 13 14 11 15 9 13 14 89.0
14.   USA 32319 Perspicacity T-10 Bob Cohen Adam Collins CYC / Columbia 14 17 14 9 7 16 16 93.0
15.   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk Polish Yacht Club Chicago 16 16 18 16 16 12 4 98.0
16.   USA 124 El Toro T-10 Jovan Brankov CCYC 10 15 16 10 19/SCP 18 15 103.0
17.   348 Kamikaze T10 Darren Beck CCYC 15 13 15 13 15 15 18 104.0
18.   USA 412 M*A*S*H LS 10 Ron Kallen CCYC 17 18 17 18 17 17 17 121.0
 
Beneteau First 36.7
1. North Sails  USA 60130 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin St John Yacht Club (USVI) 1 1 1 2 2 2 4 13.0
2.   USA 262 Maggie Mae Beneteau First 36.7 Peter Wright CYC 3 3 2 1 4 3 2 18.0
3.   USA 101 Erizo de Mar Beneteau First 36.7 Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich JCYC 4 4 5 4 3 1 1 22.0
4.   USA 235 Eclipse Beneteau First 36.7 Peter Nielsen Columbia Yacht Club 2 2 6 3 7 5 3 28.0
5.   USA 60500 Veni Vidi Veatchi Beneteau First 36.7 Jason Veatch Chicago Yacht Club 7 6 3 5 1 4 5 31.0
6. Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen NA 5 5 4 6 5 6 7 38.0
7.   USA 247 Painkiller 5 Beneteau First 36.7 Alice Martin CYC 6 7 7 7 6 7 6 46.0
8.   USA 219 Brawndo Beneteau 36.7 Matthew Lescohier Columbia 9/DNS 8 8 8 8 8 8 57.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF - ToT
1.   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel Chicago Corinthian YC 1 1 1 1 1 1 3 9.0
2. UK Sailmakers  USA 25578 Paradigm Shift C&C 115 Dave Dickerson Chicago Yacht Club 2 4 4 2 2 3 4 21.0
3.   USA 42934 Whisper Express 34 Thomas Barnes Columbia Yacht Club 3 2 3 6 3 5 1 23.0
4.   USA 61063 Ohana Dehler 34c Robert Smetters Columbia 4 3 2 3 4 4 5 25.0
5.   USA 11508 Maskwa C&C 115 Donald Waller Burnham Park Yacht Club 7/DNC 7/DNC 7/DNC 4 5 2 2 34.0
6.   USA 60657 Scarlet Begonias Dufour 36P Kevin Foote Chicago Yacht Club 5 5 5 5 6 6 6 38.0
 
 

2021 Verve Cup Offshore Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Cumulative Results

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Yacht Club Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Total



Protest Filing Report as of 04/Dec/2021 @ 05:14 PM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. 3 Utah (USA 90) vs Rowdy (USA 47) Closed Protest Withdrawn
2. 1 RhumbRunner (USA 51219) vs Wired (USA 40742) 05:15PM Closed Wired DSQ in Race 1.
3. 6 Grytviken (USA 30509) vs Perspicacity (USA 32319) 05:20PM Closed withdrawn by Grytviken
4. 5 Amateur II (USA 15630) vs El Toro (USA 124) Closed El Toro #124 took 30% Penalty. Amateur withdrew Protest
5. 6 Shmokin Joe (USA 20) vs Warlock (USA 28) 06:15PM Closed Protest Invalid
6. 4 Sociable (USA 60102) vs Redress - Race Committee 06:30PM Closed Redress not given
7. 4 Turning Point (GER 1979) vs Mojo (USA 404) Also Protesting LaTempete and Sociable 06:30PM Closed dismissed
8. 4 La Tempete (USA 51146) vs Redress - Race Committee 06:30PM Closed no redress
9. 6 El Toro (USA 124) vs Honey Badger (USA 33882) Closed Honey Badger took 30% penalty on race 6 and El Toro withdrew protest.
10. 5 El Toro (USA 124) vs Honey Badger (USA 33882) Closed Honey Badger took 30% penalty on race 5 and El Toro withdrew protest.
11. 4 RhumbRunner (USA 51219) vs Mojo (USA 404)
La Tempete (USA 51146)
06:30PM Closed dismissed
12. 4 Perspicacity (USA 32319) vs Redress - Race Committee 32319 was not scored for Race #4. Hearing scheduled for 14:15 02:15PM Closed Redress given; rescore race 4 placing perspicacity ahead of El Toro.
13. 7 RhumbRunner (USA 51219) vs Wired (USA 40742)
Sociable (USA 60102)
02:20PM Closed RhumbRunner #51219 disqualified; Protest against Wired 40742 dismissed; Protest against Sociable 60102 dismissed.
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021