2016 Grenada Sailing Week
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
  Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
Race
10
Race
11
Race
12
Race
13
Race
14
T
O
Total
Grenada Sailing Week Racing
CSA Division
CSA - Racing
1.   GRN 2005 Category 5 Hobie 33 Mod Richard Szyjan 1 1 1 1 1 1 1 1 6/DSQ 3 [6] 11.0
2.   BAR 105 Whistler J 105 Peter Lewis 2 2 2 2 3 2 2 2 2 2 [3] 18.0
3.   911882 TAZ RP 37 Bernard Evan-Wong 3 3 3 3 2 3 3 6/DSQ 1 1 [6] 22.0
4.   GBR 7384R Team Tigress Reflex 38 Susan Glenny 4 5 4 4 5 5 4 3 3 4 [5] 36.0
5.   GBR 111 Spirit of Juno Farr 65 Peter Anthony 6/DNS 4 5 5 4 4 5 4 4 5 [6] 40.0
 
CSA - Racer Cruiser 1
1.   BAR 10 Rapajam Beneteau 53 Ralph Bruggadung Johnson 2 1 1 1 3 1 1 3 1 1 [3] 12.0
2.   GBR 9193T Piccolo Dufour 44 Andrew Yates 1 4 2 3 1 2 2 2 2 2 [4] 17.0
3.   TRI 547 Jaguar Frers 43 Peter Morris 3 3 4 2 4 3 3 1 3 3 [4] 25.0
4.   TRI 20 C MOS Soveral Norman Da Costa 4 2 3 4 2 4 4 4 4 6/DNS [6] 31.0
5.   USA 52783 Eagles' Wings J 125 Hal Slentz-Whalen 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4 [5] 44.0
 
CSA - Racer Cruiser 2
1.   GRN 20069 Apero Albin Stratus 36 Jason Fletcher 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 [1] 9.0
2.   GBR 8396 Sam of Hamble Sigma 38 Peter Hopps 3 3 3 3 2 3 3 2 2 2 [3] 23.0
3.   ANT 112 Cricket Beneteau first 35 Sandy Mair 5 2 2 2 3 4 4 4 3 4 [5] 28.0
4.   USA 41918 Bluefin Beneteau 456 Curtis Farley 2 6 7/DNS 4 4 2 2 3 7/DSQ 3 [7] 33.0
5.   GBR 8520R Hot Stuff Beneteau First 40.7 Girls for Sail 4 5 7/DNS 5 6 5 5 5 4 5 [7] 44.0
6.   Team Micro Milling Dufour 405 Richard Johnson 6 4 4 6 5 6 6 6 5 6 [6] 48.0
 
 
One Design Division
J 24
1.   GRN 4167 Die Hard IWW J 24 Robbie Yearwood 2 1 1 2 1 2 1 1 1 1 1 1 2 2 [2] 17.0
2.   BAR 4795 Glory Daze J 24 Gus Reader 1 2 2 1 3 1 2 2 2 2 4 2 3 4 [4] 27.0
3.   LCA 2271 Loose Cannon J 24 Edgar Roe 3 4 3 4 2 4 3 4 4 3 2 3 4 3 [4] 42.0
4.   TRI 100 Am Bushe J 24 Donald Stollmeyer 4 3 4 3 4 3 4 3 3 4 3 4 5 1 [5] 43.0
5.   LCA Attitude J 24 Fredric Sweeney 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 1 7/DNS [7] 85.0
6.   BAR 2919 Phoenix J 24 Gregory Webster 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS [7] 91.0
 
 
ToT Division
Cruising
1.   Other Business Beneteau Idylle 15.50 Richard Inniss 2 5/DSQ 2 3 1 1 1 [5] 10.0
2. Quantum Sails  42486 Cavu Concordia 52 Mark Van Woerkom 1 5/DSQ 1 2 2 2 5/DNS [5] 13.0
3.   MEX Alma del Mar Beneteau 46 Luis Gonzalez 3 1 3 1 5/DNS 5/DNS 5/DNS [5] 18.0
4.   Ibis V Beneteau 50 Samantha Bartlett 5/DNF 5/DNS 4 4 3 3 2 [5] 21.0
 
Classics
1.   17 The Blue Peter Alfred Mylne 65 Mathew Barker 1 1 1 1 1 [1] 4.0
2.   M3 Galatea Yawl classic Judd Tinius 2 2 3 3 2 [3] 9.0
3.   GBR Lily Maid Luke Bro. 58 Micky Jarrod 3 3 2 2 3 [3] 10.0
4.   1 Savvy Petite Martinique Sloop Danny Donelan 6/DNS 4 6/DNF 6/DNS 6/DNS [6] 22.0
5.   207 Chance Loki Yawl Eric Darnat 6/DNF 6/DNS 6/DNS 6/DNS 6/DNS [6] 24.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017