2022 Little Traverse Yacht Club Regatta - Ugotta Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Total
1 Ugotta Regatta (3 days) Racing
One Design Division
J 111 (Great Lakes Championship)
1. 09   USA 132 Sitella J 111 Ian Hill 1 3 1 1 2 8.0
2. 04   USA 60611 nosurprise J/111 Scott Sellers 2 2 2 2 1 9.0
3. 15   USA 90 Utah J 111 Bradley Faber 6 1 3 3 5 18.0
4. 17   USA 61666 Diablo (Corinthian) J111 Steve Young / Brad Kimmel 4 4 4 4 10 26.0
5. 12 Doyle Sailmakers  USA 47 Rowdy (Corinthian) J111 Roland Rayment 7 6 5 7 6 31.0
6. 02   USA 28 Warlock (Corinthian) J 111 Tom Dickson 3 5 8 14/DSQ 3 33.0
7. 14   USA 100 Variance J 111 Carl Hanssen 8 7 6 9 9 39.0
8. 19   USA 133 Terrier J 111 George Golder 11 11 7 8 4 41.0
9. 07   USA 20 Shmokin Joe (Corinthian) J 111 Jeff Schaefer 9 9 10 10 7 45.0
10. 16 Ullman Sails  USA 43 Pterodactyl (Corinthian) J 111 Mark Symonds 10 8 9 5 14/RET 46.0
11. 01   USA 72 Shorthanded (Corinthian) J 111 Bob Hughes 5 12 12 6 14/DNC 49.0
12. 13   USA 25 Unplugged J 111 Tim Clayson 13 13 11 11 8 56.0
13. 18   USA USA 84 Freedom (Corinthian) J111 James Cooper 12 10 13 12 11 58.0
 
Melges 24
1. 160   USA 4304 Abracadabra24 Melges 24 Donald Thinschmidt X2 1 3 1 3 1 2 1 1 13.0
2. 625   usa 625 zigzag melges24 marty jensen 3 2 2 1 3 1 3 3 18.0
3. 830   USA 830 Straightarrow Melges 24 Chelsea Simms 2 1 4/NSC 2 2 3 2 2 18.0
 
J 88
1. 63 North Sails  USA 05 Piranha J 88 Dave Dennison 1 2 1 1 1 6.0
2.   USA 88 Exile J 88 Andy Graff 2 1 3 3 2 11.0
3.   USA 28 Legacy J 88 Scott Sorbie 4 4 2 2 4 16.0
4.   USA 12 Misty J 88 Daniel Floberg 3 3 4 5 3 18.0
5.   USA 62 McQueen J 88 Justin Acker 5 5 5 4 5 24.0
 
J 70
1. 60   USA 600 Airplane! J 70 John Evans 1 3 1 6 1 3 8 9 32.0
2. 02   USA 456 Junior (Corinthian) J 70 Tim Finkle 13 6 2 8 4 2 1 1 37.0
3. 17   USA 230 Rip Rullah (Corinthian) J 70 Bob Willis 2 1 8 3 3 5 13 4 39.0
4. 21   USA 1029 Miss Killer J 70 Don Glover 6 2 4 1 10 4 5 7 39.0
5. 08 North Sails  USA 326 Aquaholiks (Corinthian) J 70 Martin Johnsson 7 5 6 2 5 11 2 2 40.0
6. 05   USA 1027 GOAT YARD RACING J 70 GOAT YARD RACING 4 4 3 9 6 1 16 3 46.0
7. 13   USA 313 FM (Corinthian) J 70 Tod Sackett 8/RDG 13/SCP 7 5 2 6 6 5 52.0
8. 10   USA 1031 Narwhal J 70 Matthew Romano 3 12 13 7 9 7 9 8 68.0
9. 03   USA 1143 Measure Twice (Corinthian) J 70 Michael Duff 12 10 5 4 8 8 12 10 69.0
10. 09   USA 224 The GERB (Corinthian) J/70 LTS Race Team 5 9 9 11 15 9 3 13 74.0
11. 11   USA 379 Brumby (Corinthian) J 70 Merritt Keffer 11 13 15 12 7 13 4 14 89.0
12. 06   USA 487 Escape (Corinthian) J 70 Polk Wagner 9 11 14 15 13 15 10 6 93.0
13. 12   USA 548 Tres Burritos (Corinthian) J/70 Merritt Sellers 8 8 10 16 11 12 14 15 94.0
14. 07   USA 502 Haddock (Corinthian) J 70 Sam Sansome 15 15 12 13 14 10 7 11 97.0
15. 01   USA 682 Denali 0.5 (Corinthian) J 70 William McKinley 16 14 11 10 12 14 11 12 100.0
16. 04   USA 1030 Sabotage (Corinthian) J 70 Michael Sabinash 14 16 16 14 16 16 15 107.0
17.   USA 684 Level 5 J 70 Al Minella Rob Tanner 19/DNC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 152.0
18.   USA 9 Afterberner J 70 Brian Williams 19/DNC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 19/DNC 152.0
 
 
ORC Division
GL 52
1.   USA 52015 Windquest TP52 Doug DeVos 1 1 1 2 1 6.0
2.   USA 5252 Natalie J PAC52 Philip and Sharon O'Niel III 2 2 2 3 2 11.0
3. 19   USA 88528 Heartbreaker TP 52 Robert Hughes 3 3 3 1 4 14.0
4.   USA 5294 Mockingbird TP 52 Chris Duhon 4 4 4 4 3 19.0
5. 08   ITA 1271 usual suspects TransPac 52 eric wynsma 5 5 5 5 5 25.0
 
 
Ugotta Regatta (2 days) Racing
One Design Division
Alerion 28
1.   USA 150 Team Pine Pointe Alerion 28 Stephen Kircher 1 2 1 1 1 6.0
2.   AE28 32 Moonbeam Alerion 28 John Carruthers 5 1 2 3 8 19.0
3.   USA 57 Rock Steady Alerion 28 Sandy Burley 2 7 5 2 4 20.0
4.   USA 271 Blessed Alerion 28 Chal Curtis 8 3 3 6 3 23.0
5.   396 Blues Power Alerion 28 Geoffrey Keenan 4 5 4 8 7 28.0
6.   USA 117 Absolut Glory Alerion 28 Clas Nilstoft 6 8 7 7 2 30.0
7.   USA 320 Interlude Alerion 28 Tom Austin 7 6 8 5 5 31.0
8.   USA 208 Alerion 208 Alerion 28 Tina Ludington 6 7 8 7 8 36.0
 
 
ORC Division
ORC A
1.   USA 25168 Stripes SC 70 Bill Martin 1 2 3.0
2.   USA 52701 Dynamis SC 70 Brien Baker 3 1 4.0
3.   USA 2001 Damn Yankee Farr 60 Theodore Johnson 2 5 7.0
4.   USA 70 Evolution Santa Cruz 70 Chris Saxton 5 3 8.0
5.   USA 323 Ohana SC 70 Tor Hough 4 4 8.0
 
ORC B
1.   USA 61211 Mas Tiempo GP42 Bill Hoyer 1 2 3.0
2. Evolutions Sails  USA 94622 LOKI Carkeek 46 Robert Christoph 3 1 4.0
3.   USA 40113 Irregardless Farr 40 Paul Siegel 5 3 8.0
4.   USA 28252 Sin Duda! Santa Cruz 52 Lindsey Duda 4 4 8.0
5.   USA 52774 Amante2 Farr 49 Greg Velez 6 5 11.0
6.   USA 4215 Sufficient Reason Club Swan 42 Mitchell Padnos 2 10/DSQ 12.0
7.   USA 46892 Skye Nelson Marek 46 Jeff & Jane Hoswell 7 6 13.0
8.   USA 406 Oakcliff Farr 400 Green Farr 400M Joe Seiffert 8 7 15.0
9.   USA 61529 Trompe Le Monde Farr 11s Mark Teborek 9 8 17.0
 
ORC C
1.   53581 Evvai J122 Matthew Songer 1 1 2.0
2.   USA 52901 Blitzkrieg J 122 Matthew Schaedler 2 2 4.0
3.   USA 247 Painkiller 5 Beneteau First 36.7 Alice Martin 4 3 7.0
4.   USA 35053 Entourage II 1D35T Michael Dannecker 3 4 7.0
5.   USA 52169 Bella Luna Beneteau First 36.7 Gabrielle Stephens 5 8/RET 13.0
6. UK Sailmakers  USA 25443 DAKOTA Beneteau First 47.7 Steven Sickler 6 8/DNC 14.0
7.   USA 235 Eclipse Beneteau First 36.7 Peter Nielsen 8/DNC 8/DNC 16.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF A
1.   USA 2 Eagle One Sydney 41 Tim LaRiviere Suzanne THomas 1 1 2.0
2.   USA 32 Redline FT 10 Michael Graham 3 2 5.0
3.   USA 51170 Flyswatter Beneteau 40.7 Steve Pirie 2 3 5.0
4.   USA 51457 Warrior Sailing B407 Beneteau First 40.7 Warrior Sailing 4 4 8.0
5.   USA 42940 Outer Limits Tripp 40 David Connolly 5 5 10.0
 
PHRF B
1.   29 Hokey Smoke J 105 Richard Stearns 3 1.5 4.5
2.   USA 359 Goat Rodeo J 109 Robert Evans 4 1.5 5.5
3.   99 Rambler J/99 Sam Rosenbaum 2 4 6.0
4.   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 1 6 7.0
5.   USA 25540 Gosling Thomas 35 Dunne Saal 6 3 9.0
6.   USA 40054 Bad Dog J 35 Larry Taunt 7 5 12.0
7. North Sails  USA 7 Spar Wars VI Tripp 26 Bruce Hubble 5 7 12.0
8.   USA 11508 Maskwa C&C 115 Donald Waller 8 8 16.0
9.   USA 265 Daybreak J 109 Christopher Chatain 10 9 19.0
10.   USA 40935 FireFly J 35 Sheri Dufresne 9 10 19.0
11.   USA 77 Zone J 32 SD Gary Stewart 11 11 22.0
 
 

2022 Little Traverse Yacht Club Regatta - Ugotta Regatta
Corinthian Teams - Preliminary Cumulative Results

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Total
1 Ugotta Regatta (3 days) Racing
One Design Division
J 111 (Great Lakes Championship)
1. 17   USA 61666 Diablo J111 Steve Young / Brad Kimmel 4 4 4 4 10 26.0
2. 12 Doyle Sailmakers  USA 47 Rowdy J111 Roland Rayment 7 6 5 7 6 31.0
3. 02   USA 28 Warlock J 111 Tom Dickson 3 5 8 14/DSQ 3 33.0
4. 07   USA 20 Shmokin Joe J 111 Jeff Schaefer 9 9 10 10 7 45.0
5. 16 Ullman Sails  USA 43 Pterodactyl J 111 Mark Symonds 10 8 9 5 14/RET 46.0
6. 01   USA 72 Shorthanded J 111 Bob Hughes 5 12 12 6 14/DNC 49.0
7. 18   USA USA 84 Freedom J111 James Cooper 12 10 13 12 11 58.0
 
J 70
1. 02   USA 456 Junior J 70 Tim Finkle 13 6 2 8 4 2 1 1 37.0
2. 17   USA 230 Rip Rullah J 70 Bob Willis 2 1 8 3 3 5 13 4 39.0
3. 08 North Sails  USA 326 Aquaholiks J 70 Martin Johnsson 7 5 6 2 5 11 2 2 40.0
4. 13   USA 313 FM J 70 Tod Sackett 8/RDG 13/SCP 7 5 2 6 6 5 52.0
5. 03   USA 1143 Measure Twice J 70 Michael Duff 12 10 5 4 8 8 12 10 69.0
6. 09   USA 224 The GERB J/70 LTS Race Team 5 9 9 11 15 9 3 13 74.0
7. 11   USA 379 Brumby J 70 Merritt Keffer 11 13 15 12 7 13 4 14 89.0
8. 06   USA 487 Escape J 70 Polk Wagner 9 11 14 15 13 15 10 6 93.0
9. 12   USA 548 Tres Burritos J/70 Merritt Sellers 8 8 10 16 11 12 14 15 94.0
10. 07   USA 502 Haddock J 70 Sam Sansome 15 15 12 13 14 10 7 11 97.0
11. 01   USA 682 Denali 0.5 J 70 William McKinley 16 14 11 10 12 14 11 12 100.0
12. 04   USA 1030 Sabotage J 70 Michael Sabinash 14 16 16 14 16 16 15 107.0
 
 



Protest Filing Report as of 12/Aug/2022 @ 05:19 AM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. 1 FM (USA 313) vs Redress - Race Committee Drifting weather mark 05:30PM Closed Redress granted. RDG Duplicate 8th.
2. 2 Measure Twice ( 1143) vs FM (USA 313) Rule 10 05:50PM Closed Competitor accepted a 30% scoring penalty. Appendix V.
3. 4 Warlock (USA 28) vs Pterodactyl (USA 43) Rule 18 05:30PM Closed
4. 4 Warlock (USA 28) vs Diablo (USA 61666) Rule 10 05:30PM Closed
5. Utah (USA 90) vs Redress - Technical Committee Redress Denied 06:30PM Closed
6. 2 LOKI (USA 94622) vs Sufficient Reason (USA 4215) Sufficient Reason DSQ in Race 2 06:00PM Closed
7. 2 Blitzkrieg (USA 52901) vs Evvai (USA 53581) Did not fullfil 61.1 Invalid Protest 07:30PM Closed
 

Back to previous page
Main Menu

Barton and Gray
Petoskey Area Visitors Bureau First Community Bank Gurney's Bottle Shop
Boyne Resorts
Quantum Sails

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022