2022 The Essex Rum Challenge
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Total
Essex Rum Challenge Racing
PHRF_ToT Division
ONE - PHRF - Nonsuch
1. 03   8 Margery Nonsuch 33 SD Ward Woodruff 1 1.0
2.   121 Crystal Nonsuch 30 Jack Lombard 2 2.0
3.   56 Madaket Nonsuch 30 Joseph Carroll 3 3.0
4.   191 CRACKERJACK Nonsuch Jack Frost 4 4.0
5. 00   30243 Vienna Nonsuch 30 Bob Robinson 5 5.0
 
TWO - PHRF - Non Spinnaker
1.   160 Aida Herreshoff Carter Gowrie 1 1.0
2.   106 Solas S2 7.9 John Kittel 2 2.0
3.   USA 44 Avventura Sabre Cristina Amendola 3 3.0
4. 02   14569 Mentor Pearson Mark Kondracky 4 4.0
5.   194 Reepicheep Ranger 22 peter floyd 5 5.0
6.   61521 Ida G Bristol 35.5 Isaac Halpern 6 6.0
7.   40347 Celebration Morgan 24 Jeff Going 7 7.0
8.   86 Tesoro Bristol 40 Timothy Brewer 8 8.0
 
THREE - PHRF - Non Spinnaker
1.   USA 50195 Mast Transit II J 27 David Kelly 1 1.0
2. 01   USA 52757 Terrain Avoidance CAl 39 Vito Addabbo 2 2.0
3.   42277 Fusion Tripp 37 Mark Salerno 3 3.0
4. 00   50059 Navicular Morris 46 Douglas Wisch MD 4 4.0
5.   61085 BADGER Beneteau First 36.7 Mike DeNamur 5 5.0
6.   31805 Lucia Ericson 36 RH Rod Cross 6 6.0
7.   USA 50197 Flying Lady Swan 46 Mk 1 Phillip Dickey 7 7.0
8. 00   22 Blue Skies Skye 51 William Gunther 8 8.0
9.   298 Shearwater Ericson 38-200 Chris Griffin 9 9.0
 
FOUR - PHRF - Double Handed
1.   22 Rumor Soverel 27 Matt Rennie 1 1.0
2.   USA 40606 Moby Nick Dawn 41 John Amendola 2 2.0
3.   73423 Aries C&C 34+ David Knecht 3 3.0
4.   16 Heron Alerion Express 33 Dennis Powers 4 4.0
5.   31927 Prism C&C 29 Mk II Joel Mangini 6/RET 6.0
 
FIVE - PHRF - Spinnaker
1.   41354 Wolverine Frers 33 David Nauber 1 1 2.0
2. 03   USA 25752 The Ocho Capo 30 Mark Cika 3 2 5.0
3.   42451 Pachyderm Frers 33 Edgar Smith 2 3 5.0
4.   41609 Black Hawk Frers 33 Robert Connell 4 5 9.0
5.   32639 Ackvavit Aphrodite 34 Paul Grady 7 4 11.0
6. Other  31550 Arabesque Chance CTM 31 Robert Bruno 6 6 12.0
7.   53236 Velocity J 29 David Gilmore 5 8 13.0
8.   33900 Altered States S2 10.3 John Brousseau 8 7 15.0
9.   1502 Sparky J 24 Jamie Rice 9 9 18.0
10.   USA 2222 Tynaje Ohlson 38 Daniel Fisher 10 11/RET 21.0
 
SIX - PHRF - Spinnaker
1.   625 Reckless J 105 Steven Marenakos 1 2 3.0
2.   Usa 36 Vayu J 88 Abhijeet Lele 4 1 5.0
3. 00   USA 84001 Valour Wiggers Peterson 37 Matthew Jorgensen 2 5 7.0
4.   498 Snow Bird J 105 Paul von Maffei & TJ Buckley 3 4 7.0
5.   USA 570 Rattlesnake Melges 24 Carter/Clark Robertson 5 3 8.0
 
SEVEN - PHRF - Spinnakeer
1.   USA 70059 Zephyr Farr 40 MIDN 1/C Patrick Michalik 1 1 2.0
2.   USA 40076 CHAOS Farr 40 Joseph Zaladonis 2 2 4.0
3.   45016 Direwolf IMX 45 Lawrence Hennessy 3 3 6.0
4.   USA 211 MilfordSailingFoundation.Org Melges 32 Bruce Kuryla 6 4 10.0
5.   51356 Spectre J 125 Brian Prinz 5 5 10.0
6.   USA 52920 Blue Yonder J 122 Don Dwyer 4 7 11.0
7.   212 Fantastica Melges 32 Tom Davis 7 6 13.0
8.   USA 61489 Rhumb Runner Neo 430 Frank Flores 8 8 16.0
 
 
Essex Rum Challenge - ORC Racing
ORC Division
EIGHT - ORC Shadow Score
1.   USA 70059 ZEPHYR - ORC Farr 40 MIDN 1/C Patrick Michalik 1 1 2.0
2.   USA 40076 CHAOS - ORC Farr 40 Joseph Zaladonis 2 2 4.0
3.   USA 45016 DIREWOLF - ORC IMX 45 Lawrence Hennessy 3 3 6.0
4.   USA 61489 RHUMB RUNNER - ORC Neo 430 Frank Flores 4 4 8.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022