2016 Antigua Classic Yacht Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
  Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Total
1. Antigua Classics - Vintage Racing
CSA Division
Vintage Class A
1.   17 The Blue Peter Alfred Mylne Mathew Barker 1 1 1 1 4.0
2.   Nordwind Henry Gruber 86 Hans Albrecht 2 2 2 3/CZT 9.0
 
Vintage Class B
1.   954 Mary Rose Nathaniel. G. Herreschoff Mary Rose Holdings Inc. 1 1 1 1 4.0
2.   Charm III John Alden 50 Richard West 2 2 2 2 8.0
 
Vintage Class C
1.   14 PCC Janley George Kettenburg Cameron Fraser 1 1 1 1 4.0
2.   390 Seefalke II H Rasmussen Mr Griffith O. Williams 2 2 2 2 8.0
3.   Bellona Max Oertz Peter Jorgsholm 3 3/SCP 3 3 12.0
4.   118 Guiding Light Berthon Boat Comp. Roy Boughton 4 4 4 4 16.0
5.   Cora Harrison Butler Jane Coombs 7/DNC 7/DNC 7/DNC 7/DNC 28.0
6.   GBR 705 Lorema Tord Sunden Leo Goolden 7/DNC 7/DNC 7/DNC 7/DNC 28.0
 
 
2. Antigua Classics - Classics Racing
CSA Division
Classics Class A
1.   Adix Holgate Cherokee Bay Limited 1 2 1 1 5.0
2.   Alexa of London Julius Strawinski 121 Jamafra Shipping Ltd 2 1 2 2 7.0
3.   Columbia W.Starling Burgess/John W. Gilbert & Sons 141 Brian D'Isernia 3 3 3 3 12.0
 
Classics Class B
1.   Argo Langan Design and Associates Argo Nautical LTD 1 1 1 1 4.0
2.   Chronos Klaus Roder 157 Sailing Classics CV 2 2/SCP 2 2 8.0
3.   Kairos Klaus Röder, Carpe Diem Yacht Design Sailing Classics CV 3 3/SCP 3 3 12.0
 
Classics Class C
1.   Heron John Alden 52 Bonnie Schmidt & Nigel Bower 1 1 1 1 4.0
2.   Seljm Anselmi Boretti 98 Bosworth Ltd. 2 2 2 2 8.0
3.   Sorca Murray Stevens 55 Think Sail Inc. 3 4/CZT 4/CZT 4/CZT 15.0
 
Classics Class D
1.   Paloma VI J.M.Alfonso Allende 32 Jordi Agustí arbosse 1 1 1/SCP 1 4.0
2.   Segue Paul Johnson 32 Steve Hollis 2 2 2 2 8.0
3.   Island Swift Nick Skeates 35 Simon Pullum and JoJo Pickering 3 4/CZT 3 3 13.0
 
 
3. Antigua Classics - Traditional Racing
CSA Division
Traditional Class
1.   Zemi Alwyn Enoe 42 Steve Glascock / Jamie Hilton 1 2 2/SCP 2 7.0
2.   Genesis Alwyn Enoe 42 Alexis Andrews 3 3 1 1 8.0
3.     Free in St Barths Alwyn Enoe Thierry De Badereau 2 1 4/SCP 3 10.0
4.   2 Sweetheart Zepharin McLaren Charles C Morgan 4 4 3 4 15.0
5.   Jambalaya Jassie Compton Peter Bennett 5 6/RET 5 6/CZT 22.0
 
 
4. Antigua Classics - Classic GRP Racing
CSA Division
Classic GRP A
1.   5 Frolic Luders Don Ward 1 1 2 1 5.0
2.   Petrana John Alden 50 Paul Deeth 5/DNC 2 1 2 10.0
3.   Desiderata John Alden 54 Stuart Armstrong 2 3 3 3 11.0
4.   USA 2 Tamasha Francis herreshoff/Alan Orams Peter Weaver 3 4 4 5/CZT 16.0
 
Classic GRP B
1.   H Lazy Leg William Tripp Juerg Zimmermann 1 2 1 1 5.0
2.   Calypso John Alden 30 Dr. Reg Murphy 2 1 2 2 7.0
3.   Synia William Tripp 40 Charles R Hogan 3 3 3 3 12.0
 
 
5. Antigua Classics - Spirit of Tradition Racing
CSA Division
Spirit of Tradition A
1.   Dragonera Joel White 75 Mirari Inc. 1 1 1 1 4.0
2.   GBR 2080L El Oro Georges Auzepy-Brenneur 68 Tim Wilson 3 2 2 2 9.0
3.   USA 162 Rebecca German Frers 140 Rebecca Associates 2 4/RET 4/DNS 4/DNS 14.0
 
Spirit of Tradition B
1.   W Wild Horses Joel White 76 Donald Tofias 1 1 1 1 4.0
2.   GBR 5637R Free Spirit Sean McMillan Alistair Jeffery 2 2 2/SCP 2 8.0
3.   Braveheart of Sark Hoek 75 Airwave Marine Ltd 4/DNC 4/DNC 4/DNC 4/DNC 16.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017