2022 Boomerang Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Boomerang Race Racing
One Design Division
J 30
1.   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin 1 1.0
2. North Sails  USA 63102 Avenger J 30 David Johnson 2 2.0
3.   USA 63300 Avita J 30 Dan Watson 3 3.0
4.   USA 59617 Mondial J 30 Michael Ruzzi 4 4.0
5.   USA 526 One Love J 30 Jamie Gregory 5 5.0
 
J 105
1.   USA 250 Smoke 'n Oakum J 105 David & Beth Scheidt 1 1.0
2.   USA 303 Velvet Hammer J 105 Kristen Robinson 2 2.0
3.   Usa 159 Crescendo J105 Angelo Guarino 3 3.0
4.   USA 102 Syndicate J 105 Kevin Ward 4 4.0
5.   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa 5 5.0
6.   USA 67 MAYHEM J105 Doug & Amy Stryker 6 6.0
7.   USA 321 Rum Puppy J 105 Kevin Fitzgerald 7 7.0
8.   407 Chessie J/105 John Kircher 8 8.0
9.   USA 252 Peregrine J 105 Bill Carruth 9 9.0
10.   251 Breakaway J105 Richard Hinds 10 10.0
 
 
ORC Division
ORC Racer 1
1.   GBR 20 Endorphin Soto 40 Erik Wulff 1 1.0
2.   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco 2 2.0
3.   USA 75 Skadi J 120 Todd Berget 3 3.0
4.   USA 04 Cookie Monster Salona 380 Stephen Hale 4 4.0
5.   USA 7000 Victorine Columbia 32 David Conlon 5 5.0
6.   USA 93442 ReJoyce C&C 115 Dennis Glackin 6 6.0
 
ORC Racer 2
1.   USA 38 - Abbott 33 Kevin and John White 1 1.0
2.   USA 40561 Dirty Harry J 29 Jack McGuire 2 2.0
3.   USA 52324 Jubilee Beneteau First 36.7 Keith Mayes 3 3.0
4.   USA 42979 Abientot J 35 Roger Lant 4 4.0
5.   85 Split Decision C&C 99 Jordan Tacchetti 5 5.0
6.   USA 369 Skoot J 109 Dan Lewis 6 6.0
7.   usa 83348 Blaze Star Pearson Flyer Patrick & Amy Teeling 7 7.0
8. Quantum Sails  USA 7 Sette GP26 Stanley Shortz 8 8.0
9.   USA 999 Mama Tried Beneteau FC 10 Andrew Noel 9 9.0
10. 51   USA 51 PATRIOT VII J/109 Steve Young 11/RET 11.0
11.   USA 41870 T-Bone J 35 Grant Schneider 12/DNC 12.0
 
ORC Cruiser
1.   USA 156 Five O'clock O'Day 40 Michael Jewell 1 1.0
2.   411 Miles To Go Beneteau Oceanis 41.1 Erik Halverson 2 2.0
3.   60340 Anneliese B-40 Joseph Zebleckes 4/DNF 4.0
4.   USA 61473 Celerity Beneteau 473 Richard Lober 5/DNC 5.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF A
1.   USA 51677 Whatshername Beneteau First 40.7 Dave Sossamon 1 1.0
 
PHRF B/C
1.   USA 41393 Pegasus C&C 35 MkIII Patrick Hylant 1 1.0
2.   USA 93613 Resolute Tartan 3500 David Adams 2 2.0
3.   USA 61260 HobNob Seguin 44 Matthew Joyce 3 3.0
4.   110 Cantata Beneteau First 35s5 Henry Chalkley 4 4.0
5.   USA 133 Reverie Jeanneau s/o 39i Christopher Rogers 5 5.0
6. Chesapeake Sailmakers  627627 Bennu Cherubini Ketch Julianne DeGraw Fettus 6 6.0
7.   53585 Stella Maris Hanse 370 Justin Hardeman 7 7.0
8.   255 Liberty Pearson392 robert richardson 8 8.0
 
PHRF N
1.   USA 68120 Orion Hanse 371 Jon Opert 1 1.0
2.   USA 83470 Hot Pepper J/120 Steven Toole 2 2.0
3.   USA 60498 Curlew Valiant 37 David Densmore 4/DNF 4.0
 
CHESSS - Non-Spinnaker
1. Chesapeake Sailmakers  USA 4515 REVOLUTION CS 30 Douglas Ellmore, Sr. 1 1.0
2.   43770 Snacktime C&C 110 Matt Smith 3/DNF 3.0
 
 
ToT Division
Multihull
1.   3 Flipper Gougeon G32 John Wayshner 1 1.0
2.   USA 001 Triple threat Corsair 43 Timothy Lyons 2 2.0
3.   528 Gemini Catamaran 34 Jere & Lloyd Glover 3 3.0
4.   USA 15 Mikayla F33 John Nicholson 4 4.0
5.   131 OrgaZmatron Corsair F-31R Josh Colwell 7/DNC 7.0
6.   27042 Temple of the Wind Corsair 31 Aft Cabin Doug Dykman 7/DNC 7.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Curtis Stoke & Associates Weather Routing, Inc.   

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy