2022 Off Soundings Fall Series
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Race
1
Race
2
Total
OSC Fall Racing
PHRF_Triple_ToD_2_ToT Division
NONS - Nonsuch
1. 00   153 Blue Heron Nonsuch 30 Sharon Tracy Essex Corinthian Yacht Club 1 2 3.0
2. 01   14 Gimlet II Nonsuch 33 Barbara Melanson Mudheads 4 1 5.0
3. 00   30243 Vienna Nonsuch 30 Bob Robinson Niantic Bay YC 3 4 7.0
4. 02   440 Sea Rose Nonsuch 30U Peter DeRosa Niantic Bay Yacht Club 5 3 8.0
5. 01   8 Margery Nonsuch 33 SD Ward Woodruff NBYC 2 12/DNF 14.0
6. 00   121 Crystal Nonsuch 30 Jack Lombard Pettipaug 9 5 14.0
7. 03   42060 Born To Run Nonsuch 33 Michael Passero Thames 8 6 14.0
8. 00   189 Kona Nonsuch 30 Donna Epes West Cove Yacht Club/Off Soundings 6 8 14.0
9. 00   360 Bananaquit Nonsuch 30U Bill Wigglesworth Off Souindings/West Cove YC/Mudhead 7 7 14.0
10. 03   56 Madaket Nonsuch 30 Joseph Carroll North Cove Yacht Club, Old Saybrook 10 9 19.0
11. 00   37 Blew Nonsuch 30 Henry Nongera-Nickerson - G Thames Yacht Club 11 10 21.0
 
NS-3 PHRF 1st Sub
1. 01   37 Jolly Mon C&C Redwing 30 Geordie Loveday Fishers Island YC 2 1 3.0
2. 00   USA 2992 Ragtime J 24 Rodney Johnstone Wadawanuck 1 2 3.0
3. 00   1170 Fly’n Splint’r H-Boat Harald Hefel Greenhaven Sailing Club / offsoundings 3 4 7.0
4. 06   14569 Mentor Pearson Mark Kondracky Duck Island Yacht Club 5 3 8.0
5. 00   Usa 3771 Piper too Tartan 34c Robert Almeida Niantic Bay 4 5 9.0
6. 00   61521 Ida G Bristol 35.5 Isaac Halpern - G NYYC 6 6 12.0
7. 00   86 Tesoro Bristol 40 Timothy Brewer Essex Corinthian YC 8/DNC 8/DNC 16.0
 
NS-2 PHRF Golf
1. 00   51181 Splashdance O'Day 34 Harlan Fredericksen Niantic Bay Yacht Club 1 2 3.0
2. 01   USA 12795 Magan Olson 34 - Ericson Chris Buydos Off Soundings 5 1 6.0
3. 03   30036 Defiant C&C 36 Matt Champney Ram / Mudheads 3 3 6.0
4. 02   USA 165 Larvik Pearson 10M Kim Andersen Narragansett Terrace YC 2 6 8.0
5. 00   50950 Acadia Tartan 3800 Prescott Littlefield Mystic River Mudhead Sailing Association 4 5 9.0
6. 03   USA 50195 Mast Transit II J 27 David Kelly Niantic Bay 6 4 10.0
7. 02   23941 Yawateg Tartan 37 Peter Kreiling PBSA 7 7 14.0
8. 00   298 Shearwater Ericson 38-200 Chris Griffin North Cove Yacht Club 8 8 16.0
 
A-PHRF Alpha
1. 06   NY 5 Vitesse NY32 Matthew Schoman OffSoundings/Ram Island YC 1 1 2.0
2. 04 Doyle Sailmakers  NY 2 Apache New York 32 Tyson Streeter FIYC 3 2 5.0
3. 04   USA 2222 Tynaje Ohlson 38 Daniel Fisher Sachems Head Yacht Club 2 3 5.0
 
NS-1 PHRF Uniform
1. 03   42277 Fusion Tripp 37 Mark Salerno DIYC 2 2 4.0
2. 00   33 Blu-By-U C&C 115 Michael Canuso PBSA/Off Sounding 1 4 5.0
3. 00   USA 405 Maree X Yachts Dave Dickerson Niantic Bay 5 1 6.0
4. 00   73048 Sagacious Alsberg Express Giles Carter Off Soundings 3 3 6.0
5. 00   51503 Dulcinea Tripp 36 Chad Groshart Branford Yacht Club 4 5 9.0
6. 01   USA 52757 Terrain Avoidance Cal 39 Vito Addabbo Niantic Bay Yacht Club 7 6 13.0
7. 02   USA 51469 Impulse Sabre 402 Andrew Baris - G PBSA 6 7 13.0
8. 03   22 Blue Skies Skye 51 William Gunther Essex Yacht Club 9 8 17.0
9. 00   USA 61595 BAVARIA Jeanneau 410 Jurgen Link Off Soundings 8 9 17.0
10. 00   USA 61435 Claire Sea Beneteau 60 John Cahill - G New York Athletic Club 11/DNC 11/DNC 22.0
 
C-4 PHRF Foxtrot
1. 01   10999 Checkered Demon Holland 1/2 Ton Neal & OJ O'Connell Mystic River Mudhead Sailing Association 2 2 4.0
2. 03   20201 Brer Rabbit III C&C 33 Strang/ Austin/Wagner Ram Island Yacht Club 4 3 7.0
3. 03   41976 Park Place O'Day 34 Richard Mentelos BYC 3 6 9.0
4. 03 Other  31550 Arabesque Chance CTM 31 Robert Bruno Mystic River Mudheads Sailing Association 9 1 10.0
5. 00   USA 4112 Life Aquatic J 24 Liz Sistare Off Soundings/Mudheads 1 11 12.0
6. 00   52358 Pearl Morris M36 Robert Lee OSC 8 4 12.0
7. 02   32639 Ackvavit Aphrodite 34 Paul Grady Niantic Bay Yacht Club 7 5 12.0
8. 02   USA 12247 Phoenix Pearson 36 Bruce Cox Bristol Yacht Club 5 10 15.0
9. 00   22988 Persistence C&C 34 Brandon Somers - G Newport Yacht Club 6 9 15.0
10. 04   USA 42023 Fianna Sabre 34 MKII Anne or John Hannan Housatonic Boat Club 10 7 17.0
11. 00 North Sails  USA 60648 Desna Tartan 37 Adam Van Voorhis Shennecossett Yacht Club 11 8 19.0
12. 00   2736 Seneschal Pearson 35 Stephen Kelley - G Sayville 12 12 24.0
13. 00   USA 4552 Osprey J 24 Dan Ferrier NCYC 13 13 26.0
 
C-2 PHRF Oscar
1. 04   42451 Pachyderm Frers 33 Edgar Smith Off Soundings 1 1 2.0
2. 04   41354 Wolverine Frers 33 David Nauber Duck Island Yacht Club 5 2 7.0
3. 01   USA 25752 The Ocho Capo 30 Mark Cika mystic river mudheads 4 3 7.0
4. 00 Doyle Sailmakers  USA 12708 Fireball C&C 35 MK 2 Donald S Kern Bristol Yacht Club 3 5 8.0
5. 02   42482 2nd Chance C&C 35 MkIII Jon Bawabe MRMSA 2 7 9.0
6. 04   usa 13812 Osprey C&C 35 MK 1 George Martin Breakwater Yacht Club 6 4 10.0
7. 00   USA 1781 Towhee Cal 40 Paul & Elliot Jennings Off Soundings 7 6 13.0
8. 03   33900 Altered States S2 10.3 John Brousseau Niantic Bay Yacht Club 9 8 17.0
9. 00   USA 3883 RUSH Tripp 26 Henry duPont Block Island Community Sailing / Off Soundings 8 10 18.0
10. 03   USA 40344 Santarella Baltic 38 CB James P. Scalise Shennecossett YC Groton CT 10 9 19.0
 
C-1 PHRF Hotel
1. 00   30 IZZY MAYhem Nelson Marek 30 Luke Georgian Mudheads 2 3 5.0
2. 02   33759 Slainte Soverel 33 G. Mark McCarthy - G Duck Island YC 5 1 6.0
3. 00   51898 Bright Side Beneteau 36.7 Scotland/Gladstone/ Vagell DIYC 1 5 6.0
4. 01 North Sails  43753 Seraphim J 35 David Saurette Tiverton Yacht Club 4 2 6.0
5. 02   40252 Sir Prize Sirena 38 Constantine Manthous Niantic Bay Yacht Club 3 4 7.0
6. 00   USA 84001 Valour Wiggers Peterson 37 Matthew Jorgensen Niantic Bay Yacht Club 7 6 13.0
7. 03   USA 7 Team Tonic Beneteau 42s7 James Sanders Off Soundings Club 6 7 13.0
8. 03   42238 VICE Evelyn 32-2 Matthew Nullet Off Soundings 9 8 17.0
9. 00   86 Yikes J 100 Paul Kreiling PBSA 8 9 17.0
10. 00   USA 52786 Standing Ovation Beneteau 10R Dan Delannoy - G BRYC 10 10 20.0
 
H-3 PHRF Juliet
1. 02   USA 2036R Falcon Sidney 36 Charles Stoddard Barrington 1 4 5.0
2. 01   40 Finale J 99 Thomas OConnell Mudheads/0ff Soundings 3 2 5.0
3. 02   USA 52816 RockIt 2.0 Columbia 30-2 Sport Lance Ryley Constitution Yacht Club 5 1 6.0
4. 01   498 Snow Bird J 105 P. von Maffei & TJ Buckley DIYC/Sachem's Head YC 2 6 8.0
5. 02   USA 71 Red Stripe Flying Tiger 10m Daniel DelBello Thames Yacht Club/Off Soundings Club 7 3 10.0
6. 00   60415 Koru Dufour 36P SD Albert Kraus Sachems Head YC/ GYC/ BCC/ OSC 4 7 11.0
7. 03   USA 52278 TBD J 109 Julia O-Dowd OFF SOUNDINGS/Sachem's HeadYC 6 5 11.0
8. 00   USA 356 Holiday J 109 Jody LoCascio Breakwater Yacht Club 9/DNC 9/DNC 18.0
 
H-1 PHRF Whiskey
1. 00   USA 52643 Settler Tripp 43 Thomas Rich Storm Trysail, NYYC, Ida Lewis 1 1 2.0
2. 00   BER 1 Hedgehog Melges 32 USCGA USCGA 3 2 5.0
3. 04   USA 211 MilfordSailingFoundation.Org Melges 32 Bruce Kuryla Milford 2 4 6.0
4. 03   51356 Spectre J 125 Brian Prinz Branford Yacht Club 4 3 7.0
5. 00   USA 200 Jammy Beggar Melges 32 USCGA USCGA Sailing 6 5 11.0
6. 00   USA 135 Obsidian J 111 David Wilson - G Breakwater YC 5 7 12.0
7. 00   USA 61489 Rhumb Runner Neo 430 Frank Flores Essex Yacht Club 7 6 13.0
8. 03   USA 11114 19th Nervous Breakdown J 111 John Sutherland MRMSA 8 8 16.0
9. 00   USA 711 Odyssey X-50 D. Brodsky / Al Van Liew NYYC 9 10/DNF 19.0
 
D-MultiHull Delta
1.   NEMA 71 Blackbird Corsair 28R Alessandro Bocconcelli Woods Hole yacht Club 2 1 3.0
2.   USA 57 Skedaddle Corsair 28R Andrew Houlding NEMA, OffSoundings 1 4 5.0
3.   026 Blue Moon F25C Jay Spalding Wadawanuck 3 2 5.0
4. Other  USA 35 Friends Greene 35 Alan Burnett Masons Island 4 3 7.0
5.   USA 1 Trebuchet Catamaran Michael Walsh - G Orienta Yacht Club 6/DNF 6/DNF 12.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy