67th Race to Oxford
Final Cumulative Results
Select to view a specific Class:
All Classes
Alberg 30
CHESSS (Non-Spinnaker)
CHESSS (Spinnaker)
CRCA Cruising
CRCA-A
CRCA-B
J/105
J/30
Multihull A
Multihull B
ORC Cruiser (Spin/Non-Spin)
ORC Cruiser (Spinnaker)
ORC I
ORC II
ORC III
PHRF A0
PHRF A1
PHRF A2
PHRF B
PHRF C/D
PHRF Cruising
PHRF N
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Yacht Club
Race
1
Total
67th Race to Oxford Racing
One Design Division
J/105
1.
USA 159
Crescendo
J 105
Angelo Guarino
J 105 - Fleet 3
1
1.0
2.
USA 250
Smoke 'n Oakum
J 105
David & Beth Scheidt
AYC
2
2.0
3.
USA 67
MAYHEM
J 105
Doug Stryker
EYC / RYC
3
3.0
4.
251
Breakaway
J105
Richard Hinds
AYC
4
4.0
5.
USA 586
Dreadnought
J105
2/C Pat Fisher
Naval Academy Sailing
5
5.0
6.
USA 676
Avenger
J105
2/C Nate Bramwell
Naval Academy Sailing
6
6.0
7.
USA 215
Constellation
J105
2/C Rowan Suarez
Naval Academy Sailing
8
/
TLE
8.0
8.
USA 415
Blackthorn
J/105
John Carty
SSA
12
/
RET
12.0
9.
USA 98
Infectious Smile
J 105
Sheila & Tristan Keen
EYC
12
/
RET
12.0
10.
407
Chessie
J/105
John Kircher
PRSA
12
/
DNF
12.0
11.
43
USA 43
Jester
J 105
Hugh Bethell
Baltimore City Yacht Association
12
/
DNC
12.0
J/30
1.
USA 33504
Shamrock
J 30
Bruce Irvin
Eastport Yacht Club
1
1.0
2.
USA 63102
Avenger
J 30
David Johnson
CBYRA
2
2.0
3.
USA 63300
Avita
J 30
Dan Watson
CBYRA
3
3.0
4.
USA 53260
Rag Doll
J 30
Rob Lundahl
CBYRA
6
/
DNC
6.0
5.
USA 122
Blitz
J 30
James McGinnis
EYC
6
/
DNC
6.0
Alberg 30
1.
197
Laughing Gull
Alberg 30
Patrick Seidel
Cambridge Yacht Club
1
1.0
2.
USA 247
Argo
Alberg 30
T.C. Williams
Annapolis Yacht Club
2
2.0
3.
562
Windswept
Alberg 30
Lanny Helms
Potapskut Sailing Association
3
3.0
4.
USA 17
Carnival Lady
Alberg 30
Barbara Beigel-Vosbury
Severn Sailing Association
5
/
RET
5.0
ORC Division
ORC I
1.
USA 2722
Ma'm'selle
J 122
Ed and Cindy Hartman
AYC
1
1.0
2.
USA 38012
ZUUL
Aerodyne 38
Benedict Capuco
AYC
2.5
2.5
3.
GBR 20
Endorphin
Soto 40
Erik Wulff
hhsa/St. Mary's College
2.5
2.5
4.
USA 73
Tenacious
J 111
David Bond
CBYRA
4
4.0
5.
USA 52939
Teamwork
J 122
Team Syndicate
STC/WPYC/AYC/NYYC
5
5.0
6.
USA 93664
SLY
XP44
Bob Fox
AYC/STC
6
6.0
7.
39
USA 39
Graybeard
Class 40
Bill Walczak
AYC
7
7.0
8.
USA 75
Skadi
J 120
Todd Berget
West River Sailing Club
9
/
TLE
9.0
ORC II
1.
USA 93352
Kolohe
Beneteau 36.7
Dave Van Der Spuy
AYS
1
1.0
2.
USA 04
Cookie Monster
Salona 380
Stephen Hale
EYC
2
2.0
3.
USA 369
Skoot
J 109
Dan Lewis
PCRC
3
3.0
4.
USA 52324
Jubilee
Beneteau First 36.7
Keith Mayes
HHSA
4
4.0
5.
USA 33123
Starbird
Tartan 101
Frank Martien
AYC
5
5.0
6.
USA 60624
mañana
Tartan 101
Bob Bennett
TAYC
7
/
TLE
7.0
7.
36003
Bingo!
New York 36
Brent & Caroline Allen
PPYC /WRSC
11
/
RET
11.0
8.
USA 7172
Sugar
J109
Elliott Crooke
CBYRA
11
/
RET
11.0
9.
USA 42979
Abientot
J 35
Roger Lant
EYC
11
/
DNC
11.0
10.
USA 7
Sette
GP26
Stanley Shortz
PCRC
11
/
RET
11.0
ORC Cruiser (Spin/Non-Spin)
1.
USA 156
Five O'clock
O'Day 40
Michael Jewell
EYC
1
1.0
2.
USA 61473
Celerity
Beneteau 473
Richard Lober
Eastport Yacht Club
2
2.0
3.
60340
Anneliese
B-40
Joseph Zebleckes
EYC
4
/
TLE
4.0
ORRez Division
CRCA-A
1.
USA 68120
Orion
Hanse 371
Jon Opert
SCC
1
1.0
2.
83350
Incommunicado
Omega 36
Tracey / Polk
Magothy River Sailing Association
2
2.0
3.
USA 51
PATRIOT VII
J/109
Steve Young / US Patriot Sailing
US Patriot Sailing
3
3.0
4.
USA 069
Bare Bones
Sunfast 3600
John Tis
Baltimore City Yacht Association
4
4.0
5.
USA 3386
SEAMMA
J 27
Gary Patenaude
RBSA
5
5.0
6.
USA 93442
ReJoyce
C&C 115
Dennis Glackin
MRYC
6
6.0
7.
13177
Heyday
Pearson 30
Shepherd Drain
MRSA
7
7.0
8.
USA 33
Resolute
J 109
Francis Albert
PCRC
8
8.0
9.
USA 93176
Ippon
X-332
Sean Gallagher
EYC
9
9.0
10.
40991
In the Red
S2 9.1
Antoinette Wilkins
CRCA
10
10.0
11.
93679
Jahazi
Bavaria 38
David Dodson
CBYRA
13
/
DNC
13.0
12.
93162
Enigma (NS)
Dehler 39
Matthew Sheldrick
NERYC
13
/
DNC
13.0
CRCA Cruising
1.
2118
Swellville
Catalina 36 MKII
John Anderson
RCRA
1
1.0
2.
USA 53462
Touche (NS) (AR)
sloop/ Comet 111
Robert Dickey
ESSA
2
2.0
3.
USA 52654
Snow Day
Salona 37
Richard Snow
CBYRA
3
3.0
4.
124
La Chancla
S2 9.2A
Bruce McKenzie
CBYRA
10
/
RET
10.0
5.
10611
10611
Iris
Tartan 34C
Hattie Warwick-Smith
Lewes Yacht Club
10
/
RET
10.0
6.
USA 146
Artax
Passport 40
William Fastow
AYC
10
/
DNC
10.0
7.
255
Liberty
Pearson392
robert richardson
PCRC
10
/
DNC
10.0
8.
USA 423
Plein Air
Beneteau 423
Ed Lovinguth
Eastport Yacht Club
10
/
DNS
10.0
9.
blank
Elske
McCurdy & Rhodes 46
Gerald van Wilgen
NA
10
/
RET
10.0
PHRF_ToT Division
PHRF A1
1.
USA 40
Seabiscuit
Farr 30
Kevin McNeil
Annapolis YC
1
1.0
2.
USA 7000
Victorine
Columbia 32
David Conlon
SSA
2
2.0
3.
CAN 52276
Sea Witch
Beneteau First 44.7
Joe Davis
HHSA
4
/
TLE
4.0
4.
USA 42707
Divide by Zero
Frers 45
John Lanigan
EYC
6
/
DNC
6.0
5.
USA 51677
Whatshername
Beneteau First 40.7
Dave Sossamon
PCRC
6
/
RET
6.0
PHRF A2
1.
USA 999
Mama Tried
Beneteau FC 10
Andrew Noel
PCRC
1
1.0
2.
USA 51682
Blur
J 105
Trevor Carouge
Cambridge Yacht Club
2
2.0
3.
NA 22
Integrity
Navy 44
1/C Virendra Ghate
Naval Academy Sailing
3
3.0
4.
USA 50525
Cimarron
J 110
Lynn McClaskey
HHSA
4
4.0
5.
NA 23
Defiance
Navy 44
1/C Madelyn Ploch
Naval Academy Sailing
6
/
TLE
6.0
6.
NA 24
Gallant
Navy 44
1/C Jake Kiggans
Naval Academy Sailing
6
/
TLE
6.0
7.
USA 93300
Muskrat
J 105 Mod.
Nicholas Iliff Jr
SMCSA
9
/
RET
9.0
8.
USA 51639
Himmel
Dehler 39
Donald Snelgrove
Eastport YC
9
/
DNF
9.0
PHRF C/D
1.
USA 3184
Alaris
Block Island 40
nick iliff
Sailing Club of the Chesapeake
1
1.0
2.
63184
Cookie
Tartan 3000
Steve Culfogienis
None
2
2.0
3.
USA 3815
Actaea
Hinckley B 40
Michael M Cone
CYCOP, CCA, EYC
3
3.0
4.
63230
Vivace
Goman Express
Cynthia Nordone
Parklawn Sailing Association
5
/
RET
5.0
CHESSS (Spinnaker)
1.
43432
Synergy
Farr 11.6
Jeffrey Halpern
CHESSS
1
1.0
2.
USA 4515
REVOLUTION
CS 30
Douglas Ellmore, Sr.
HHSA / CHESSS
3
/
TLE
3.0
3.
13682
Revenge
Ranger 37
Brian Barone
Eastport Yacht Club
6
/
RET
6.0
4.
40761
Renegade
S2 9.1
Richard Geis
CHESSS
6
/
RET
6.0
5.
usa 93680
Narrow Escape III
Dehler 30 OD
Ben Corson/ Marta Hansen
AYC
6
/
RET
6.0
PHRF B
1.
63066
3-6-9
Capri
Elizabeth Principe
Cambridge Yacht Club
1
1.0
2.
2021
Nicole
Cal 40
Thomas Campbell
TAYC
2
2.0
3.
USA 93613
Resolute
Tartan 3500
David Adams
Corinthian YC of Philadelphia / CCA
3
3.0
4.
USA 52570
Hullabaloo
Sabre 362
Mark Shaffer
Dangerfield Island Sailing Club
5
/
TLE
5.0
5.
627627
Bennu
Cherubini Ketch
Julianne DeGraw Fettus
CHESSS
6
/
RET
6.0
PHRF A0
1.
USA 61150
Crocodile
Beneteau First 50
Scott Ward
STC
1
1.0
ToT Division
Multihull A
1.
15
Mikayla
F33
John Nicholson
CMA
1
1.0
2.
131
OrgaZmatron
Corsair F-31R
Josh Colwell
Chesapeake Multihull Association
2
2.0
3.
USA 001
Triple threat
Corsair 43
Timothy Lyons
Chesapeake Multihull Assoc
3
3.0
4.
27042
Temple of the Wind
Corsair 31 Aft Cabin
Doug Dykman
Annapolis Yacht Club/Chesapeake Multihull Assn
4
4.0
5.
M6
tHriLL Ride
Reynolds
Jim Parrott
CMA
5
5.0
6.
144
Seize the Bay
F28R
James Black
CMA
6
6.0
7.
USA CAT 9
Wild*Card
R33
Tim Layne
Chesapeake Multihull Association
7
7.0
8.
3
Flipper
Gougeon G32
John Wayshner
CMA
11
/
RET
11.0
9.
001
Cheshire Cat
Stilletto-Xr
John Enderle
CMA
11
/
RET
11.0
10.
528
Gemini
Catamaran 34
Jere & Lloyd Glover
CMA
11
/
RET
11.0
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy