2023 Grenada Sailing Week
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
T
O
Total
Grenada Sailing Week Racing
CSA Division
CSA 1
1.   FRA 51 GFA Caraïbes - La Morrigane Surprise Archambault Tristan Marmousez 3 2 1 1.5 2 2 1 [3] 9.5
2.   GRN 2005 Category 5 Hobie 33 Richard Szyjan 1 6/DSQ 2 1.5 4 1 2 [6] 11.5
3.   FRA 972 MAISONS SATEC // PUNCH CROISIERES Farr 40 Jean Michel Figueres 2 3 4 4 1 3 4 [4] 17.0
4.   FRA1091 Sang Neuf J 109 TERRIEN Jean François 4 1 3 3 3 4 5 [5] 18.0
5.   CAN 1076 Panacea X Salona 45 Katy Campbell 5 4 6/RET 5 5 5 3 [6] 27.0
 
CSA2
1.   KT 39 Huey Too Modified Cal 40 Bernard Evan-Wong 2 5 2 2 1 2 1 [5] 10.0
2.   GBR 4896R Assuage Nautor Swan 48 Chris Woods 3 4 1 1 12/DSQ 1 3 [12] 13.0
3.   TRI 10 Dingolay LS 10 (Tartan 10) Mark Chapman 1 1 3 3 4 4 6 [6] 16.0
4.   AUT 24 Rasmus Swan 43 Dieter Huppenkothen 6 6 4 4 2 5 2 [6] 23.0
5.   NZ 15471 Jaguar Frers 43 Peter Morris 4 2 5 5 12/DSQ 3 4 [12] 23.0
6.   GBR 4356L Sunbeat V1 Dehler 42 Steve Kuhl 7 3 6 7 12/DSQ 6 5 [12] 34.0
7.   n/a n/a Tempest Milton Deroche 5 8 7 6 3 7 8 [8] 36.0
8.   USA 8675309 Crazy Love jeaneau Chrystal YOUNG 10 9 10 10 5 8 7 [10] 49.0
9.   GBR 1321L Escapado First 40.7 Germaine Williams 8 7 9 9 6 10 11 [11] 49.0
10.   GBR 8653R Spirit of Juno Millennium Farr 65 On Deck Ocean Racing Ltd 9 11 8 8 12/DSQ 9 9 [12] 54.0
11.   GBR64L Bluejay of Portsmouth Clipper 60 Bruce Jacobs 11 10 11 11 7 11 10 [11] 60.0
 
Classics
1.   17 The Blue Peter Alfred Mylne 65 Mathew Barker 1 3 4 1 2   11.0
2. Other  USA 551 Mah Jong Yawl 52 Alex Goldhill 4 2 2 2 1   11.0
3.   n/a N/A Glacier Benson Patrice 3 1 3 8/DSQ 3   18.0
4.   M3 Galatea Custom classic Judd Tinius 2 5 1 3 8/RET   19.0
5.   Gda 1 Savvy Carriacou Sloop Danny Donelan 5 4 5 4 4   22.0
6.   NA Moon Cherub Angie Wolf 8/DNF 6 8/DNC 8/DNC 8/DNC   38.0
7.   3 Djando Yawl Raphaël Olivi 6 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC   38.0
 
Simplified
1.   GBR 82-07 Zig Zag Oyster 82 John McMonigall 1 3 1 1 1   7.0
2.   18 SEA SWAN 1966 Morgan 34 Bronwen McKiever 3 1 2 2 3   11.0
3.   GBR 967R Amandla Kulu Hanse 505 Darren McLaughlin 2 2 3 3 2   12.0
4.   uk 0 blueshift norseman 447 christopher glaves 4 5/DNC 5/DNC 5/DNC 5/DNC   24.0
 
Multi Hull
1.   Kc 27 Delphine Outremer Diane and David Slater 2 3 1 1 1   8.0
2.   GRN Spirit of Everest Spirit of Everest Leopard 47 catamaran Robbie Yearwood 1 1 7/DSQ 2 3   14.0
3. 00 Other  SWE none Apollon and Daphne Catermaran Sean Thomas 7/DNF 2 3 4 4   20.0
4.   C24 Second Wind Corsair 24 Darryl Brathwaite 7/DNC 7/DNC 2 3 2   21.0
5.   2 Enterprise Catamaran Bill Sturges 7/DNC 7/DNC 7/DNC 7/DNC 7/DNC   35.0
6.   None Scat Cat Lagoon 380 Peter Devenish 7/DNC 7/DNC 7/DNC 7/DNC 7/DNC   35.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2024
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy