2023 American Yacht Club Spring Regatta
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
T
O
Total
East Course Racing
One Design Division
J/44
1.   USA 25244 Palantir 5 J/44 June & Amanda Kendrick 2 4 1 5 1 [5] 8.0
2.   USA 4411 Resolute J/44 Don and Rick Rave 1 3 2 6 4 [6] 10.0
3.   USA 43600 Kings Point - Comet J/44 Kenneth Luczynski 6 1 4 1 5 [6] 11.0
4.   USA 83000 Maxine J/44 William Ketcham 3 2 6 4 2 [6] 11.0
5.   USA 42880 Breakaway J/44 Thomas Blackwell 4 5 3 2 3 [5] 12.0
6.   USA 44007 Beagle J/44 Willets Meyer 5 6 5 3 6 [6] 19.0
 
J/109
1.   USA 261 Growth Spurt J/109 John Greifzu, Jr. 3 1 1 1 1 [3] 4.0
2.   USA 260 Mad Dogs & Englishmen J/109 Adrian Begley 2 3 2 2 3 [3] 9.0
3.   USA 267 Nordlys J/109 Robert Schwartz 1 4 6/DNS 3 5 [6] 13.0
4.   USA 168 Incendiary J/109 Trevor Roach 4 2 3 5 4 [5] 13.0
5. North Sails  USA 315 Waterdog J/109 Glenn Marck 5 5 4 4 2 [5] 15.0
 
J/105
1.   USA 65 Solution J/105 David Willis 1 1 1 6 4 [6] 7.0
2.   USA 50848 Skipperdee J/105 Dwight Greenhouse 3 3 3 4 1 [4] 10.0
3.   USA 334 loulou J/105 Paul Beaudin 2 9 4 2 3 [9] 11.0
4.   USA 307 Inevitable J/105 NEKA Sailing 9 2 5 3 2 [9] 12.0
5.   USA 630 Raven J/105 Jason Barron / Robert Waltz 5 4 2 7 9 [9] 18.0
6.   USA 130 Deja Voodoo J/105 Bill Zartler 4 6 7 5 5 [7] 20.0
7.   USA 186 Pearl J/105 Jack Wallace 6 5 9 1 10 [10] 21.0
8.   USA 324 Little Fish J/105 Alex Wise 10 7 6 10 7 [10] 30.0
9.   USA 585 Arete J/105 Stuart Van Winkle / Joel Terry / Mike Lyttle 8 8 10 11 6 [11] 32.0
10.   USA 249 LauraBea J/105 Max Kalehoff 7 10 8 8 12 [12] 33.0
11.   USA 200 Apollo J/105 Michael Kontonotas 11 13 14/DNS 9 8 [14] 41.0
12.   USA 170 Conundrum J/105 James Willis 13 12 11 12 11 [13] 46.0
13.   USA 627 Tolo J/105 Richie Palmer 12 11 12 14/DNS 14/DNS [14] 49.0
 
 
ORC Division
ORC Fleet
1.   USA 2277 Christopher Dragon XII Italia 11.98 Andrew & Linda Weiss 1 1 1 1 3 [3] 4.0
2.   USA 4224 Zammermoos Swan 42 David Fass 5 4 5 3 1 [5] 13.0
3.   USA 64 THE ROCC J/112e Al Minella 2.5 9/DSQ 2 7 2 [9] 13.5
4.   USA 40025 Oakcliff Farr 40 Black Farr 40M Oakcliff Sailing 6 2 4 2 7 [7] 14.0
5.   USA 45454 Gemini II Swan 45 James Coffman 4 6 3 4 4 [6] 15.0
6.   GBR 20 Avalanche Soto 40 Craig Albrecht 2.5 3 6 5 5 [6] 15.5
7.   USA 60059 Oakcliff Farr 40 Blue Farr 40 Turbo Oakcliff Sailing 7 5 7 6 6 [7] 24.0
8.   USA 62157 Xcelsior IMX-45 Todd LaBaugh 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC [9] 36.0
 
 
East Course - Optional Alternate Rating Scoring for ORC Fleet Racing
PHRF Division
ORC Fleet Scored Under PHRF
1.   GBR 20 Avalanche (PHRF) Soto 40 Craig Albrecht 1 3 5 4 2 [5] 10.0
2.   USA 2277 Christopher Dragon XII (PHRF) Italia 11.98 Andrew & Linda Weiss 3 1 1.5 5 7 [7] 10.5
3.   USA 40025 Oakcliff Farr 40 Black (PHRF) Farr 40M Oakcliff Sailing 5 2 3 1 6 [6] 11.0
4.   USA 64 THE ROCC (PHRF) J/112e Al Minella 2 9/DSQ 1.5 7 3 [9] 13.5
5.   USA 4224 Zammermoos (PHRF) Swan 42 David Fass 6 5 6 3 1 [6] 15.0
6.   USA 60059 Oakcliff Farr 40 Blue (PHRF) Farr 40 Turbo Oakcliff Sailing 7 4 7 2 5 [7] 18.0
7.   USA 45454 Gemini II (PHRF) Swan 45 James Coffman 4 6 4 6 4 [6] 18.0
8.   USA 62157 Xcelsior (PHRF) IMX-45 Todd LaBaugh 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC [9] 36.0
 
 
South Course Racing
PHRF Division
Coastal PHRF 1
1.   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka 2 1 1   4.0
2.   USA 4900 Cougar J/160 Leonard Sitar 1 2 5   8.0
3.   USA 52300 Jules Baltic 52 Thomas Dunn 3 3 3   9.0
4.   USA 60711 Phantom Xp 44 Chris Schoen 4 4 2   10.0
5.   60492 Rocksteady Xp 44 Baudoin Lorans 5 5 4   14.0
6.   USA 75050 Max Pogo 50 Moritz Hilf 6 6 6   18.0
 
Coastal PHRF 2
1.   USA 45002 Acadia J/45 Erik Asgeirsson / Tom Stokes 1 1 1   3.0
2.   USA 52545 Antidote J/133 Ron Richman 2 2 6   10.0
3.   USA 61378 Camelot Brenta 38 Jon Litt / Paul Dunay 4 5 2   11.0
4.   USA 12235 Summer Grace J/122 Kevin Kelley 3 3 5   11.0
5.   USA 60739 Scylla Dehler 46 Markus Lahrkamp 6 6 3   15.0
6.   USA 104 Red Sky J/111 John Pearson 5 7 4   16.0
7.   USA 38007 Ghost Sydney 38 Midshipman Christopher Dean 7 4 7   18.0
8.   32 Flying Circus Hobie Magic 25 James May 9 8 8   25.0
9.   USA 60293 Muskoka Hanse 545 Neil Hindle 8 10/RET 9   27.0
 
Coastal PHRF 3
1. North Sails  USA 22 Velocity2 J/99 Kevin Marks 2 2 4   8.0
2.   USA 61117 Ohana Dehler 42 Ken Wisdom 1 9 1   11.0
3.   USA 40789 Lora Ann (Doublehanded) Express 37 Richard du Moulin 5 8 2   15.0
4.   USA 103 Upbeat J/99 Raymond Warner 6 4 5   15.0
5.   USA 46650 Charlotte J/120 Richard West 3 7 6   16.0
6.   USA 24 Thin Man (Doublehanded) J/99 Todd Aven 9 6 3   18.0
7.   USA 52361 Frequent Flyer Beneteau First 36.7 Alistair Duke 7 3 10   20.0
8.   USA 11235 #bigsandwich J 112e George Harrington 8/SCP 1 13/RET   22.0
9.   USA 12424 byte (Doublehanded) Sunfast 3300 Libby & Rob Alexander 8 5 13/RET   26.0
10.   USA 70024 Hotspur (Doublehanded) Sunfast 3200 Rich Jessop 10 11 7   28.0
11.   USA 100 Sanguine J/100 Landy / Soohoo 11 10 8   29.0
12.   USA 51003 Inisharon Lyman Morse Seguin 49 Jim Murphy / Kristin Murphy 12 12 9   33.0
 
Coastal PHRF 4
1.   USA 92 Easy Red J/92 James Townsend / JC Zucconi 1 2 2   5.0
2.   USA 381 Upsetter J/80 Jason Viseltear 2 1 3   6.0
3.   USA 91 Vixen J/92 EJ Haskell / Jim Weil 3 3 1   7.0
4.   USA 61491 Quintessence Saffier 33 Roger Widmann 4 4 4   12.0
 
Coastal PHRF - 5 - Non-Spinnaker
1.   USA 111 Bluefin (J/100) J/100 Tom Boyle / Bob Clyatt / Doug McKeige 1 1   2.0
2.   USA 126 Freedom (J/100) J/100 Drew Fung / Pat Jakobson 3 2   5.0
3.   USA 85 Liberty (J/100) J/100 William Hennes 2 3   5.0
4. Quantum Sails  USA 315 Andante Hanse 315 Ray Beeler 5 4   9.0
5.   USA 439 Badger Jeanneau Sun Odyssey 439 Edward Casal 4 5   9.0
 
 

2023 American Yacht Club Spring Regatta
Sub-Class Scoring - Final Cumulative Results

Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
T
O
Total
South Course Racing
PHRF Division
Coastal PHRF 3 - Doublehanded
1.   USA 40789 Lora Ann Express 37 Richard du Moulin 5 8 2   15.0
2.   USA 24 Thin Man J/99 Todd Aven 9 6 3   18.0
3.   USA 12424 byte Sunfast 3300 Libby & Rob Alexander 8 5 13/RET   26.0
4.   USA 70024 Hotspur Sunfast 3200 Rich Jessop 10 11 7   28.0
 
 
Coastal PHRF - 5 - Non-Spinnaker - J/100
1.   USA 111 Bluefin J/100 Tom Boyle / Bob Clyatt / Doug McKeige 1 1   2.0
2.   USA 126 Freedom J/100 Drew Fung / Pat Jakobson 3 2   5.0
3.   USA 85 Liberty J/100 William Hennes 2 3   5.0
 
 
 



Protest Filing Report as of 27/May/2024 @ 04:34 AM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. 1 Charlotte (USA 46650) vs #bigsandwich ( USA 11235) 11235 took scoring penalty Closed
2. 2 Gemini II (USA 45454) vs THE ROCC (USA 64) THE ROCC DSQ Closed
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2024
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy