2024 Susan Hood Trophy Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Race
1
Total
Flying Sails Racing
GLMRA Division
GLMRA-A
1.   CAN 34 Tri Me Contour 34 SC Dan Klick BHYC 1 1.0
 
 
ToT Division
PHRF-FS-SH (Solo)-A
1. North Sails  72 High Tea J/112E Ard Van Leeuwen MCC 1 1.0
2. Doyle Sailmakers  CAN 51370 Worthy Pearl C&C 37 Mac McKenzie Etobicoke Yacht Club 2 2.0
3.   CAN 99 Selkies J/99 Evan Dinsmore ABYC 6/RET 6.0
4.   80808 Justified Peterson 34 Darko Strajin Eyc 6/RET 6.0
5.   60 Razzmatazz Kirby 30 Tom Kristan EYC 6/RET 6.0
 
PHRF-FS-DH-A
1.   IRL 9909 DISCOVERY J 99 DAVID MARTIN Youngstown YC 1 1.0
2.   54505 Sidewinder SR 33 Sean Wismer PCYC 2 2.0
3.   USA 52134 / 51975 Ariadna Beneteau First 36.7 Vladimir Melnikov EYC 3 3.0
4.   CAN 144 LIVE WIRE J 109 Andy Davies Port Credit Yacht Club 4 4.0
5.   CAN 4036 Arriba Benneteau 1St 40 SD Kenneth Martin PCYC 5 5.0
6.   CAN 2379 TALISMAN LII SAGA 43 andrew reddon National Yacht Club 7/RET 7.0
 
PHRF-FS-DH-B
1.   USA 61 Switch J 92 Andrew Sharp Olcott Yacht Club 1 1.0
2. North Sails  CAN 3900 Tru Blu Hunter 39 Derrick Finn National Yacht Club 2 2.0
 
PHRF-FS-FC-A
1. North Sails  CAN 54340 Afterburn Soto 40 Darren Gornall PCYC 1 1.0
2. UK Sailmakers  CAN 51790 The Cat Came Back J 120 GRAHAM Toms ABYC 2 2.0
3.   CAN 52919 HOOLIGAN II J/122 Bruce Pierce MCC 3 3.0
4.   CAN 51317 Clear Air Beneteau 40.7 Rossi Milev PCYC 4 4.0
5. North Sails  CAN 121 Red Herring Custom MAGNUS CLARKE RCYC 5 5.0
6.   43635 Shorthanded J 35 Michael Pietz Pcyc 6 6.0
7. North Sails  CAN 52321 Infringer C&C 115 David McFadgen Mimico Cruising Club 7 7.0
8.   USA 3 Sabotage Farr 30 Doug Folsetter Royal Hamilton Yacht Club 8 8.0
9.   CAN 112 Shifty Dufour 40e David Provan RCYC 9 9.0
10.   73320 Crime Scene J 35 Haley Vacirca Ashbridges Bay Yacht Club 10 10.0
11.   Can 1047 Viking Henderson 30 Michael John Scurr Whitby Yacht Club 11 11.0
12.   CAN 60077 Aarrow Archmbault 40RC David Courtney LSYC 12 12.0
13. 01   CAN 012 Fringe Minority Farr 280 Andrew Macrae OYS 13 13.0
 
PHRF-FS-FC-B
1.   CAN 117 Rum Kist Beneteau First 10R Max Mikhailov MCC 1 1.0
2.   70 PERSPECTIVE J-100 Robert DeWitte RHYC 2 2.0
3. UK Sailmakers  CAN 123 Air Force Beneteau First 36.7 John Ferreira MCC 3 3.0
4.   CAN 42 Blast Beneteau First 10R Ryan Bobyk Mimico Cruising Club 4 4.0
5. North Sails  CAN 184 Neptune's Car Beneteau First 36.7 Brian Rutter Mimico Cruising Club 5 5.0
6.   CAN 175 North Walls Beneteau First 36.7 Ronald Hanson Oakville Club 6 6.0
7.   CAN 249 Tonic Beneteau First 36.7 Christopher Jones Royal Canadian Yacht Club 8 8.0
8.   CAN 252 First Pilot Beneteau First 36.7 Giles Osborne ABYC 9/DPI 9.0
9.   CAN 36786 Tenacious Beneteau First 36.7 Rob Bartholomew EYC / Boulevard Club 9 9.0
10.   CAN 35367 Hammertime II Beneteau First 36.7 Pasquale Leone ABYC 11/DSQ 11.0
 
PHRF-FS-FC-C
1.   CAN 54299 Absolute Dobroth MORC 30 Mike Armstrong Niagara-on-the-lake Sailing Club 1 1.0
2.   59974 TARDIS Humboldt Bay 30 Mark Jasper RHYC 2 2.0
3.   CAN 214 True Blue J105 Dave Ogryzlo Bronte Harbour Yacht Club 3 3.0
4.   CAN 358 Thunderstruck J105 Andrew Moor RCYC 4 4.0
5. North Sails  CAN 34 Flying Monkeys C&C 99 Stuart Demeter ABYC 5 5.0
6.   41849 KAMIKAZE Tripp 37 Matt Kasprzycki Royal Hamilton Yacht Club 6 6.0
7.   30570 Till Swan 47 Douglas Svastal MCC 7 7.0
8. 4663251   42789 Wee Beastie III J 33 Sean Matthews Highland YC 8 8.0
9.   CAN 40190 Emerald II Hunter Legend 40-1 Paul Willis LSYC 9 9.0
10.   15038 Viper Morgan North American 40 Adrian Grigorof PCYC 10/RDG 10.0
11.   CAN 34828 Big Surprise Abbott 36 Ian Koster ABYC 12/RET 12.0
 
PHRF-FS-FC-D
1.   CAN 15472 Life Aquatic CC 33 MK II Greg Glista Oakville Yacht Squadron 1 1.0
2.   42264 Jersey Girl Olson 911S Mark Searle PCYC 2 2.0
3. Ullman Sails  75262 Anelare S2 10.3 Stephen Brown alexandra yacht club 3 3.0
4. 1997   62 Thriller Beneteau First 30 Rod Dengerink LSYC 4 4.0
5.   053 goomah S2 9.1 nicolas greenland TSCC 5 5.0
6.   CAN 50229 ENTOURAGE Olson 911SE WILL FRENCH LSYC 6 6.0
7.   CAN 54402 Katbird Dufour 34 Performance Kathleen Timmis RCYC 7 7.0
8.   63484 Satori C&C 35 Mark 3 Daniel Gregory ABYC 8 8.0
9. UK Sailmakers  CAN 133 Completely Wound Up Laser 28 Greg Jordan RHYC 10/RET 10.0
 
PHRF-FS-FC-E
1.   1111 Blue Magic C&C 29-2 Brooks Robitaille THSC 1 1.0
2.   54387 True North Hunter 27X Simon Mielniczuk / Jory Gibson ABYC 2 2.0
3.   15898 Cirrus Morgan Jamie Spotswood IYC 3 3.0
4.   75 Still Knot Working CNC 27 MK5 Sebastian Nagy Etobicoke Yacht Club 4 4.0
5.   CAN 4564 BoomDoggle CS30 Greg Cooke Bronte Sailing Club 5 5.0
6. Other  13608 Blew By U Islander 36 Dave Maher National Yacht Club 6 6.0
7.   4408 Merlwynd CS zarko petric Highland Yacht Club 7 7.0
8.   1223 Prime Time II Catalina 30 Tm Terence Kuehn CBYC 8 8.0
9. North Sails  2191 Break Free Beneteau First 305 Paul Lewis Toronto Hydroplane and Sailing Club 9 9.0
10. North Sails  CAN 24969 Split Second C&C 34 John Greenham Toronto Hydroplane & Sailing Club 10 10.0
 
 
No Flying Sails Racing
ToT Division
PHRF-NFS-DH-A
1.   4487 Plum Danish 2 CS 30 Ray Prokop LSYC 1 1.0
2.   165 Big Lou C&C 33-2 Michael Egberts & Catherine Kierans RCYC 2 2.0
3. North Sails  CAN 1100 Quila Beneteau 361 Colin Flock EYC / Boulevard Club 3 3.0
4.   CAN 1088 Syrenka H40.5 Legend Tom Wolniewicz PCYC 4 4.0
 
PHRF-NFS-FC-A
1.   CAN 8260 Empty Pockets CS34 Peter Rumball Lakeshore Yacht Club 1 1.0
2.   CAN 6226 Maroca II CS36 Merlin Andrew Heim Lakeshore Yacht Club 2 2.0
3.   WTL 523 Waterline Beneteau 393 Ben Naster Outer Harbour Marina (OHM) 3 3.0
4.   43796 Stormlight ODAY 35 Julie King CBYC 4 4.0
5.   can1106 sea sikh beneteau matt filleti ayc 5 5.0
 
 



Protest Filing Report as of 23/Jul/2024 @ 07:20 AM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. Race Committee vs First Pilot (CAN 252) The Race Committee is protesting • First Pilot 282 because of failure to comply with NoR 8.3. Closed Upheld 30% Scoring Penalty Class Result changed from 7 to 9. Fleet Result changed from 28 to 36. There should be no change to boats that finished 9 in their Class, or 36 in the Fleet. This will result in two boats scoring 9 and 36
2. Race Committee vs Hammertime II (CAN 35367) The Race Committee is protesting • • Hammertime II 35367 because of failure to comply with NoR 8.3. Closed Upheld DSQ
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2024
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy