2016 Can One Thursday Night Series
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
Race
10
Race
11
Race
12
Race
13
Race
14
Race
15
Race
16
Race
17
Total
Can One Racing
PHRF Division
Non-Spin 1
1.   USA 1548 Julianna M Pearson 26 Steve Wade 3 4 3 10.0
2.   USA 51296 Clueless Ericson Russell Colombo 7 3 5 15.0
3.   USA 1936 Aegir Alden yawl Elith Larsen 1 1 1 1 2 1 2 2 1 1 3 2 18.0
4.   USA 320 Persistence C&C 25 Mk1 Malcolm McCullough 4 2 6 1 4 2 2 2 1 1 25.0
5.   USA 53 Osceola Alerion 28 Alan Fuchsberg 3 4 3 4 2 3 4 4 27.0
6.   USA 92251 Jubilee Freedom Doug Gould 2 3 5 5 1 5 5 1 3 3 33.0
7.   USA 139 7th Chakra Alerion Express 28 Marc Rosenberg 3 2 2 3 2 1 1 2 3 3 3 1 3 2 2 1 34.0
 
Non-Spin 2
1.   USA 40691 Nepenthe Dawn 41 Lawrence Rouen 5 5.0
2.   USA 638 Reviver J70 Scott Devine 5 5.0
3.   USA 97786 Winsome C&C 34+ Brian McCloskey 1 7 8.0
4.   US 588 Shadowfox Hunter Legend 37 Alex Helfand 1 1 1 2 1 1 2 2 1 1 1 1 4 19.0
5.   USA 52463 IMPULSE O'Day 39 Len Di Iorio 2 1 3 2 2 1 1 1 2 2 3 2 1 23.0
6.   USA 259 WASABI j29 eric bigotte 3 4 2 4 4 10/OCS 3 30.0
7.   USA 41065 my amy C&C 36 T Cassidy 1 4 5 7 3 4 3 3 2 2 34.0
8.   USA 33 Seabird J 95 Mark Mcgivney 3 3 5 2 4 11/OCS 11/RET 39.0
9.   USA 12582 Sea Fiddler Pearson P36 Kenneth MacArtney 2 2 4 5 4 3 4 6 3 4 3 40.0
10.   USA 73222 No Sweat Cal 33-2 Frederick Horowitz 3 4 6 4 3 3 6 8 5 42.0
 
Non-Spin 3
1.   43520 Chieftain Frers 45 W Robert Chuda 2 2 3 3 3 13.0
2.   USA 52464 Side-tracked Beneteau 36.7 Barb & Stu Caplan 1 1 4 2 2 2 2 1 1 16.0
3.   USA 60358 Atalanta J 42 Chris Schoen 1 2 1 2 1 2 2 1 2 1 1 1 4 2 23.0
4.   USA 48 Sirius J 33 Charles A. Taus 1 2 1 7/DNS 1 3 3 4 1 1 2 26.0
5.   USA 60347 Rowan J 37 Jason D'Amore 3 3 4 3 4 3 5 3 28.0
6.   USA 40200 Debbie's Diamand custom Michael Walsh 3 4 3 5 5 4 3 4 5 4 40.0
 
Spin 1
1.   USA 389 Privateer J 105 LYC Junior Offshore Team 4 4.0
2.   USA 167 Peregrina J 105 Josh Burack 1 1 1 1 1 1 1 7.0
3.   USA 324 Young American J 105 Young American Jr. Big Boat Team 2 11/DNF 13.0
4.   USA 20 Allegro Herreshoff S-Class William Simmons 11/TLE 5 6 22.0
5.   USA 381 Upsetter J 80 Jason Viseltear 1 3 2 4 1 3 2 2 1 1 2 2 1 25.0
6.   USA 385 Clean Slate J 105 Marc Berkowitz 2 3 3 4 4 2 4 4 4 3 33.0
7.   USA 627 Tolo J105 Richie Palmer 4 5 2 4 5 2 5 1 3 2 3 2 3 2 43.0
8.   USA 33510 The Phantom Pearson Flyer John Scagnelli 3 2 1 1 3 11/TLE 2 3 3 4 3 4 5 45.0
9.   USA 41134 Minx J 34 Robert Taylor 4 4 2 3 5 11/TLE 4 6 4 5 48.0
10.   USA 8187 Insanity Zap 26 Carleton Wheeler 11/DNF 5 6 5 5 5 5 3 6 12/DNF 63.0
 
Spin 2
1.   USA 52994 Maudelayne X-34 Frederick Heerde 4 2 1 3 2 2 3 2 19.0
2.   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel 1 2 1 1 1 3 1 4 1 1 1 1 2 1 21.0
3.   USA 23998 Bolide C&C Matthew Tym / Ned Roseberry 3 5 4 2 2 1 3 4 2 26.0
4.   USA 122 Shooting Star Beneteau First 36.7 Steve Cain 2 1 2 3 3 2 1 3 1 2 3 2 1 26.0
5.   USA 71199 Prevail Beneteau 42s7 Lawrence Swack 3 4 5 7/DNF 5 4 2 4 5 3 42.0
 
Spin 3
1.   USA 1131 Soulmates Custom Goetz 40 Adam Loory 1 3 3 2.5 1 2 2 1 15.5
2.   USA 4304 Christopher Dragon Ker 43 Andrew & Linda Weiss 2 1 2 1 8/RET 1 2 17.0
3.   USA 60564 Warrior Won Xp44 Christopher Sheehan 2 1 1 1 4 2 1 1 8/RET 3 5 29.0
4.   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann 4 4 2 1 1 3 4 3 2 1 1 1 4 3 34.0
5.   USA 52400 Tenebrae J 124 William Ingraham 2 2.5 8/DNF 5 4 8/RET 5 6 40.5
6.   52558 Faith first Benetaeu 44.7 Kory Breitel 3 2 4 8/OCS 4 3 8/DNF 3 8/DNF 3 4 50.0
 
 



Protest Filing Report as of 06/Jun/2020 @ 10:21 AM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. 13 Quintessence (USA 4210) vs Christopher Dragon (USA 4304)
Tenebrae (USA 52400)
Warrior Won (USA 60564)
Faith first ( 946732)
Protested yachts failed to sail the prescribed course. RSS Rule 28 Filed
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020