2016 Ida Lewis Distance Race
Preliminary Cumulative Results
Select to view a specific Class:
All Classes
Cruising Spinnaker
HPR
IRC
Multihull
PHRF - Doublehanded
PHRF - Spinnaker 1
PHRF - Spinnaker 2
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Race
1
Total
Ida Lewis Distance Race Racing
IRC Division
IRC
1.
USA 95
Spookie
TP52
Steve & Heidi Benjamin
1
1.0
2.
USA 50009
Privateer
Cookson 50
Ron O'Hanley
2
2.0
3.
USA 2600
Siren
RP 57
Will Hubbard
3
3.0
4.
USA 60456
White Rhino 2
Carkeek 47
Todd Stuart
4
4.0
5.
GBR 5598T
Kenai
J44
Chris Lewis
5
5.0
6.
USA 50069
Temptation-Oakcliff
Ker 50
Arthur Santry
6
6.0
7.
USA 711
Odyssey
S&S 48
Alfred Van Liew / David Brodsky
7
7.0
8.
USA 84001
Decision
HPR Carkeek 40
Stephen Murray, Jr.
8
8.0
9.
USA 60782
HH42
Hudson Hakes 42
Glenn Walters
9
9.0
PHRF Division
PHRF - Spinnaker 1
1.
GRE GRE 55
Irie 2
Kerr 55
Brian Cunha
1
1.0
2.
USA 51695
Oakcliff Farr 40-Black - Youth
Farr 40
Oakcliff Sailing
2
2.0
3.
USA 53520
Heron
J 120
Greg Leonard
3
3.0
4.
USA 50282
Miracle
R/P 44
Michael Cashel
4
4.0
5.
USA 31113
Next Wave
Farr 395
Steve Clarke
5
5.0
6.
USA 41241
And She Was
Nelson Marek 45
Todd Hartt
6
6.0
7.
USA 43
Amadeus V
Xp 38
Jay Turchetta
7
7.0
8.
USA 2036R
Shearwater - College
Sydney 36
Joe Whelan Chris Bjerregaard
8
8.0
9.
USA 51233
Vamoose
J 120
Bob Manchester
9
9.0
10.
USA 51990
Oakcliff Farr 40-Blue
Farr 40
Oakcliff Sailing
10
10.0
11.
USA 50400
Entropy
Tripp 41
Patricia Young
11
11.0
12.
USA 32880
Hussar
Frers 55
Jason Mull
12
12.0
13.
USA 118
Manitou
J 111
Greg Slamowitz
13
13.0
PHRF - Spinnaker 2
1.
USA 51920
Elan
Beneteau First 36.7
John Hammel
1
1.0
2.
USA 301
Samba
Quest 30
Tristan Mouligne
2
2.0
3.
USA 42258
Breakaway - Youth
J 35
Paul Grimes
3
3.0
4.
USA 50895
COCO
Swan 36
Ian Scott
4
4.0
5.
USA 266
Vento Solare
J 109
Bill Kneller
5
5.0
6.
USA 56
Spirit
J 92S
EC Helme
6
6.0
7.
USA 203
URSA
J 109
Brooke Mastrorio
7
7.0
8.
USA 52209
Aviato
J 109
Dwight McMillan
8
8.0
9.
USA 52129
MoonDog
C&C 115
Brian Abbott/ James Arrighi
9
9.0
PHRF - Doublehanded
1.
USA 60036
Helios
Sunfast 3600
Adrian Little
1
1.0
2.
52675
Oakcliff Ker 11.3
Ker 11.3
Sean O'Halloran
2
2.0
3.
USA 54
Dragon
Class 40
Michael Hennessy
3
3.0
Cruising Spinnaker
1.
USA 60816
Liberty Call
Oyster 54
Matthew Pilon
1
1.0
2.
USA 55110
Haerlem
Nautor Swan CC Sloop
Hendrikus Wisker
2
2.0
3.
USA 42700
Duck Soup
C&C 37 R/XL
William Clavin
4
/
DNF
4.0
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy