2008 Storm Trysail Club Block Island Race
Final Cumulative Results
Select to view a specific Class:
All Classes
IRC - DH
IRC 0
IRC 1
IRC 2
IRC 3
IRC 4
IRC 5
IRC 6
IRC 7
IRC 8
IRC Super 0
PHRF
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Race
1
Total
BIR08 Racing
IRC Division
IRC Super 0
1.
USA 60065
Rosebud
STP65
Roger Sturgeon
1
1.0
2.
USA 25
Blue Yankee
Reichel Pugh 66
Bob & Farley Towse
2
2.0
3.
USA 25555
Rambler
Water Ballasted Sloop
George David
3
3.0
4.
USA 55155
Rima2
RP 55
John Brim
4
4.0
5.
USA 50009
Privateer
Farr/Cookson 50
Ron Ohanley
5
5.0
6.
USA 50705
Kodiak II
Frers 81
Llwyd Ecclestone
6
6.0
7.
USA 50065
Mischievous
Meriten
Trey Fitzgibbons
7
7.0
8.
USA 52575
Defiance
Judel/Vrolijk 66
USMMA Riker/Rego
8
8.0
IRC 0
1.
USA 52599
Snow Lion
Ker 50
Lawrence Huntington
1
1.0
2.
USA 51000
Bombardino
Santa Cruz 52
James Sykes
2
2.0
3.
USA 52650
Brand New Day
J 65
James Madden
3
3.0
4.
USA 54555
Sweet Lorraine
J 145c
Mark Hansen
4
4.0
5.
USA 55152
Magic
Santa Cruz 52
Ken Laudon
5
5.0
6.
USA 406
Gracie
McCurdy & Rhodes
Steve & Simon Frank
6
6.0
7.
USA 666
Reindeer
Morris 47
Parker, Driscoll, Santry
7
7.0
8.
USA 45024
Devocean
Swan 45
Stephen Devoe
8
8.0
9.
USA 52059
Plenty
Swan 45
Alexander Roepers
9
9.0
10.
USA 51200
Hokahey
Santa Cruz 52
George Bailey
10
10.0
11.
USA 169
Bliksem
Melges 32
Pieter Taselaar
11
11.0
12.
USA 58
Flying Goose
Derecktor 56 Custom
Daniel van Starrenburg
12
12.0
IRC 1
1.
USA 52488
SirenSong
J 133
Tom Carroll
1
1.0
2.
USA 83449
Fury
Baltic 48 DP
Ray Gincavage
2
2.0
3.
USA 51709
Tabasco
J 46
John Levinson
3
3.0
4.
USA 52585
Bacchanal
J 133
Jan Smeets
4
4.0
5.
USA 71
Black Watch
Custom Yawl
Richard Breeden
5
5.0
6.
USA 51169
Crazy Horse
Frers 45
Ronald Weiss
6
6.0
7.
USA 60053
BACCI
Swan 53 (mod)
Lorenzo Vascotto
7
7.0
8.
USA 26070
Scaramouche
Sloop
Fred Bauerschmidt
10
/
DNS
10.0
9.
GBR 1387L
Grey Matter
Hanse 470e
Brian Parselle
10
/
DNF
10.0
IRC 2
1.
USA 4221
Celeritas
NYYC Swan 42
Malcolm Gefter
1
1.0
2.
USA 4216
Arethusa
NYYC Swan 42
Philip Lotz
2
2.0
3.
USA 4204
Mutiny
NYYC Swan 42
Edward Madara, III
3
3.0
4.
USA 4217
Orbit
NYYC Swan 42
Sandy Vietor/ Dod Fraser
4
4.0
5.
USA 4224
Barleycorn
NYYC Swan 42
Brendan Brownyard
5
5.0
6.
USA 4201
Conspiracy
NYYC Swan 42
Conspiracy Cahoots Syn.
7
/
DNF
7.0
IRC 3
1.
USA 43600
Vamp
J 44
Leonard Sitar
1
1.0
2.
USA 83000
Maxine
J 44
William Ketcham
2
2.0
3.
USA 43554
Honahlee
J 44
H.L. DeVore
3
3.0
4.
USA 42324
Glory
J 44
Jack Neades
4
4.0
5.
USA 43744
DeLong Shadow
J 44
Charles Hoffmann
5
5.0
6.
USA 49
Gold Digger
J 44
James D. Bishop
6
6.0
7.
USA 444
Runaway
J 44
Lawrence Glenn
7
7.0
8.
USA 42844
Charlie V
J 44
Norman H. Schulman. M.D.
8
8.0
IRC 4
1.
USA 12204
Christopher Dragon
J 122
Andrew Weiss
1
1.0
2.
USA 61220
Patriot
J 122
Stephen Furnary
2
2.0
3.
USA 12
Partnership
J 122
David Tortorello
3
3.0
4.
USA 52920
Screaming Eagle
J 122
John Chapman
4
4.0
5.
USA 52835
Georgetown lll
J 122
George Marks
5
5.0
6.
USA 52770
Tumbleweed
J 122
George & Carole shaw
7
/
DNF
7.0
IRC 5
1.
USA 51512
Rocket Science
J 120
Rick Oricchio
1
1.0
2.
USA 25487
Peregrine
J 120
USMMA Brian Giorgio
2
2.0
3.
USA 51102
Soulmate
J 120
Joseph Healey
3
3.0
4.
USA 50316
Ricochet
J 120
York Bergin-Pugh
4
4.0
5.
USA 51601
Avra
J 120
George Petrides
5
5.0
IRC 6
1.
USA 315
Carina
McCurdy & Rhodes
Rives Potts
1
1.0
2.
USA 97060
Galadriel
Swan 46
John Santa
2
2.0
3.
USA 54321
Cabady
Taylor 42
Randall/Matt Baldwin
3
3.0
4.
USA 50953
Dolphin
J 42
Henry S. Morgan
4
4.0
5.
USA 52619
Tenho
Farr 50 Pilothouse sloop
Dean Howells
5
5.0
6.
USA 52526
Moondance
Swan 44 MKI
Cliff and Nick Crowley
6
6.0
7.
USA 93310
Triple Lindy
Swan 44-2
Joseph Mele
7
7.0
8.
USA 32441
Cygnette
Swan 441
William Johnson Mayer
8
8.0
9.
USA 52853
Xenophon
Swan 44 mkII
Jeff Rabuffo
10
/
DNF
10.0
IRC 7
1.
USA 54919
Ripple
J 37
John Towers
1
1.0
2.
USA 36786
Tenacious
Beneteau First 36.7
Julien Dougherty
2
2.0
3.
USA 52309
American Girl
X-Yachts
Daniel Galyon
3
3.0
4.
USA 258
Tango
Beneteau First 36.7
Chuck Norris
4
4.0
5.
USA 42050
Zest
Hinckley SW42
Brian Swiggett
5
5.0
6.
USA 52316
Red Sky
Beneteau First 36.7
Adam Thier
6
6.0
7.
USA 126
Gwenelle
X382
Ted Pryor/ Bill Drake
7
7.0
8.
USA 52066
Jacqueline IV
Hinckley SW42
Robert Forman
12
/
DNF
12.0
9.
USA 51072
Troubador
Express 37
Ned Weintraub
12
/
DNS
12.0
10.
USA 41485
Afterglow
Express 37
Bill & Lucy Walker
12
/
DNS
12.0
11.
USA 114
Cathexis
X-382
Rocco Zaninelli
12
/
DNS
12.0
IRC 8
1.
USA 754
Westray
Concordia Yawl
John Melvin
1
1.0
2.
USA 20621
Emily
Custom Aage Nielsen
Edwin Gaynor
2
2.0
3.
USA 42769
Quest
Cambria 40 CB Cutter
Dennis Powers
3
3.0
4.
USA 32906
Anjaneya
Beneteau First 42
David Schwartz-Leeper
4
4.0
5.
USA 43553
Misty
J 40 Shoal Draft
Fred Allardyce
5
5.0
6.
USA 2600
Lively Lady II
Carter 37
William Hubbard
7
/
DNS
7.0
IRC - DH
1.
USA 92
JADED
J 105
Peter Rugg
1
1.0
2.
USA 50622
Mireille
J 120
Hewitt Gaynor
2
2.0
3.
USA 40789
Lora Ann
Express 37
Richard du Moulin
3
3.0
4.
USA 43968
Alibi
J 120
Gardner Grant
4
4.0
5.
USA 50530
Cayo Loco
Quest 30 (modified)
Christopher Rosow
5
5.0
6.
USA 51952
Thula
Baltic 39
Adrian Little
6
6.0
7.
USA 32575
Paladin
J 35
Jason Richter
7
7.0
8.
USA 52787
Next Boat
Morris 45
Mark Ellman
8
8.0
9.
USA 43436
Wave Dancer
Olson 30
Benoit Ansart
9
9.0
10.
USA 52024
Valkyrie
Beneteau First 40.7
Bjorn Johnson
13
/
DNS
13.0
11.
USA 77
offBEAT
J 109
Doug Hannah
13
/
DNF
13.0
12.
USA 633
Thira
J 105
Malcolm Nicholls
13
/
DNF
13.0
PHRF Division
PHRF
1.
USA 32510
Hiro Maru
Swan 43
Hiroshi Nakajima
1
1.0
2.
USA 3302
Wildeyes
Quest 33
Teri & Pete Binkley
2
2.0
3.
USA 43827
Patience
Tripp 33
Richard Royce
3
3.0
4.
USA 51694
Tenacity III
Hunter 466
Peter Gould
4
4.0
5.
USA 40779
Nida
S&S/LaCoste
Darius Peleda
5
5.0
6.
USA 77496
Fin II
Olson 30 OB
Thomas O'Connell
6
6.0
7.
USA 278
Moonshadow
J 105
Fred Silber
11
/
DNS
11.0
8.
USA 53333
Gringo
Pearson 37
Michael McGuire
11
/
DNF
11.0
9.
USA 40852
Audacious
Frers 33
Robert Farnum
11
/
DNF
11.0
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy