2017 Peters & May Round Antigua Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
1. Round Antigua Race Racing
CSA Division
CSA 1
1.   IRL 5005 Lee Overlay Partners Cookson 50 Adrian Lee 1 1.0
2.   GBR 115L Sojana Farr 115 Loz Marriott 2 2.0
3.   ANU 911882 TAZ RP 37 Bernard Evan-Wong 3 3.0
4.   FRA 972 Perseverare Diabolicum Farr 40 Jean Michel FIGUERES 4 4.0
5.   SUI 5006 Gordon's Baltic 50 Juerg Koenig 5 5.0
6. 95   SWE 95 Talanta Pogo 40S2 Mikael Ryking 6 6.0
7.   MT 100 Nomad IV FC100 Jean-Paul Riviere 7 7.0
8.   ITA 3956 Weddell Grand Mistral One Design Avanasy Isaev 8 8.0
9.   GBR 301 Challenger Whitbread 60 Chris Stanmore-Major 9 9.0
10. 76   CAN 76 Avenger Volvo 60 Frers Chris Stanmore-Major 10 10.0
11.   FRA 43860 Black Legend 3 Code 2 Reinold Geiger 11 11.0
 
CSA 2
1.   GBR 1702T / ESP 8642 Scarlet Oyster Oyster 48 Ross Applebey 1 1.0
2.   GBR 4147L Joanna Beneteau First 40 Jeremy Thorp 2 2.0
3.   USA 52902 Team Skylark / El Ocaso J 122 Douglas Ayres 3 3.0
4.   GBR 7408R Arthur Beneteau First 40 Chris Jackson - Sailing Logic 4 4.0
5.   USA 52956 Hot Ticket King 40 Jim Hightower 5 5.0
6.   GBR 8633R Jingaroos (Jings!) J 133 David Ballantyne 6 6.0
7. North Sails  ANT 104 Liquid J 122 Pamala Baldwin 7 7.0
8.   GBR 8405R Olympia's Tigress Beneteau First 40 Luis Allievi 8 8.0
9.   USA 28920 Sunset/Performance Yacht Racing J 120 Tom Hawker 9 9.0
10.   ANT 4073 Ortac Beneteau 40.7 Martin Oldroyd 10 10.0
11.   GBR 9051T Spirit of Athena Beneteau 40.7 Peter Anthony 11 11.0
12.   GBR 907R Palpatine - Stormforce Coaching Stimson IRC 42 Doug Innes 12 12.0
13. 73   MacPat Pogo 12.50 Miguel Castellote / Patrick Franchet 13 13.0
 
CSA 3
1.   USA 60601 Sapphire III Cnb 76 John O'Connor 1 1.0
2.   GBR 905R Xanadu X50 Simon Costain 2 2.0
3.   USA 7016 Hotel California too SC 70 Stephen Schmidt 3 3.0
4.   ITA 16814 Blue Tangos Two GS 50 JV De lisi Federico 4 4.0
5. 68   Mustique Moody 66 Fin McGurran 5 5.0
6.   ANT 6849 Spirit of Juno Farr 65 Peter Anthony 8/DNS 8.0
7.   GBR 48L Spirit Swan 65 Alan Edwards 8/DNS 8.0
 
CSA 4
1.   RS Elite Nonsuch RS Elite RS Elite Nonsuch Bay Resort 1 1.0
2.   Tilly XV Willi von Hacht Siegfried Rittler 2 2.0
3.   USA 5341 Freebird Swan44 Philip Asche 3 3.0
4.   BEL 1500 Dougi Hunter 410 Andre Van Rompay 5/DNS 5.0
 
 
2. Round Antigua Race - Bareboat Racing
CSA Division
Bareboat
1. 52   Alba Dufour 500 GL Polish Sailing Club of New York 1 1.0
2.   Dalton Beneteau Oceanis 484 Felice Lojacono 4/DNS 4.0
3. 53   Noa Dufour 500 GL Polish Sailing Club of New York 4/DNS 4.0
 
 
3. Round Antigua Race - Multihull Racing
CSA Division
Multihull
1.   FRA 43945 BitterSharp TS 42 John Lawson 1 1.0
2.   Y3000 Helicat Red Custom catamaran 80 feet Sergey Ananov 2 2.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019