2016 Vineyard Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
A-Cornfield Point Course Racing
PHRF_ToT Division
Class 1-PHRF-NS
1.   USA 51101 On The Mark II Hunter 35.5 Marc Luxemburg 1 1.0
2.   CAN 131313 Kekoa Tartan 38 Luke Wakeman 2 2.0
3.   USA 51950 Duet Sun Fast 37 Andrian Lubimov 3 3.0
4.   USA 63136 Shining Star Farr 33 Steve Hayes 4 4.0
5.   USA 41437 Celebration (II) Tripp 37 Sea Scout Ship 6 5 5.0
6.   USA 277 Fear Knot Morgan 38 Doug Johnson 7/DNF 7.0
 
Class 2-PHRF
1.   USA 14545 Pegasus (Tartan 41) Tartan 41 Austin Royle 1 1.0
2.   39 Participant II J 97 G. John Krediet 2 2.0
3.   USA 84 Triton Tartan 34 MKII Mike Sullivan 3 3.0
4.   USA 20829 Carry On C&C 33 Thomas Oryniak 4 4.0
5.   USA 1225 Rita Hunter 35.5 Arthur Sa 5 5.0
6.   USA 256 Trouble Colgate 26 Miguel Dominguez 6 6.0
7.   USA 30540 Mischief Evelin 26 Waldemar Sulkowski 7 7.0
8.   USA 40819 First Rate Tartan 342 Lisa Woolsey 8 8.0
9.   USA 60194 Snappy Tartan 33 Ove Haxthausen 10/RET 10.0
 
 
B-Seaflower Reef Course Racing
PHRF_ToT Division
Class 3-PHRF-DH
1.   USA 21108 Gadzooks C&C38 Geoffrey Beringer 1 1.0
2.   USA 52418 Joyride J 109 Greg Imbruce 2 2.0
3.   USA 224 That's Ridiculous Beneteau First 36.7 Francis Nilsen 3 3.0
4.   USA 40866 Black Mallard Cardinal 46 Tracy McRoberts 4 4.0
 
Class 4-PHRF
1.   USA 14 Thin Man J 92 Todd Aven 1 1.0
2.   USA 91 Red Sky J 88 John Pearson 2 2.0
3.   USA 385 Clean Slate J 105 Marc Berkowitz 3 3.0
4.   USA 680 Synergy J 105 David Spence 4 4.0
5.   USA 93330 Sans Souci C&C 99 SD Wim Jessup 5 5.0
6.   USA 39 Zuma J 109 Steve Chronert 6 6.0
7.   USA 46831 Udacha Tripp 33 Vladimir Koulik 7 7.0
8.   USA 242 Blue Mouse J 35 Mark Parry 8 8.0
9.   USA 222 Eagle (X-332) X-332 Ernie Bivona 9 9.0
10.   USA 52554 Jamala IV Beneteau First 36.7 Hamish Young 10 10.0
11.   USA 98 SPARTA X-35 Yevgeny Osherov 11 11.0
12.   USA 42886 Sapphire J 35 Jim Farrell 13 13.0
 
 
Vineyard Course Racing
IRC Division
Class 5-IRC-DH
1. UK Sailmakers  USA 93367 Pegasus Beneteau First 36.7 Hartmut Ludwig 1 1.0
2.   USA 40789 Lora Ann Express 37 Richard du Moulin 2 2.0
3.   USA 43968 Alibi J 120 Gardner Grant 3 3.0
4.   USA 60036 Helios Sunfast 3600 Adrian Little 4 4.0
5.   USA 52787 Next Boat Morris 45 Mark Ellman 7/RET 7.0
6.   USA 61207 Wily Silver Fox J 122 Christopher Hall 7/RET 7.0
 
Class 11-IRC
1.   GBR 5598T Kenai J 44 Chris Lewis 1 1.0
2.   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar 2 2.0
3.   USA 25244 Palantir-5 J 44 Bob & June Kendrick 3 3.0
4.   USA 60786 JAMBO Beneteau First 40 Mark Coleman 4 4.0
5.   USA 60564 Warrior Won Xp44 Christopher Sheehan 5 5.0
6.   USA 1131 Soulmates Custom Goetz 40 Adam Loory 6 6.0
7.   USA 60140 American Girl King 40 Taylor Walker 7 7.0
8.   USA 52238 Rágana Cape Fear 38R Darius Peleda 8 8.0
9.   USA 93499 Valkyrie Beneteau First 44.7 Drew Chapman 10/RET 10.0
 
Class 13-IRC
1.   USA 45454 Lir Swan 45 John McNamara 1 1.0
2.   USA 1200 High Noon - CC Tripp CTM 41 Young American Jr. Big Boat Team 2 2.0
3.   USA 4304 Christopher Dragon Ker 43 Andrew & Linda Weiss 3 3.0
4.   USA 51601 Desperado Custom 40 George Petrides 4 4.0
5.   USA 50069 Temptation-Oakcliff Ker 50 Arthur Santry 5 5.0
6.   USA 45045 Pterodactyl custom Scott Weisman 6 6.0
7.   USA 51552 Magic Santa Cruz 52 Kenneth Laudon 7 7.0
 
 
One Design Division
Class 14-Class 40
1.   USA 102 Privateer Class 40 Rich Fleischman 1 1.0
2.   USA 118 Oakcliff Racing - Class 40 Class 40 Oakcliff Racing 2 2.0
3.   USA 54 Dragon Class 40 Michael Hennessy 4/RET 4.0
 
 
PHRF_ToT Division
Class 6-PHRF-DH
1.   USA 60628 Max Pogo 10.5 Moritz Hilf 1 1.0
2.   GBR 1874 LL Overproof Van Gorkom Open 30 A. Brock Kraebel 2 2.0
3.   USA 52173 Finale Beneteau First 36.7 Thomas O'Connell 4/RET 4.0
 
Class 7-PHRF
1.   USA 60468 Gemini Hanse 375 James Coffman 1 1.0
2.   USA 32510 Hiro Maru Swan Hiroshi Nakajima 2 2.0
3.   USA 30521 Glim C&C 40 William Klein 3 3.0
4.   USA 79 Kyrie Tartan 4100 John DiMatteo 4 4.0
5.   USA 32834 Tenacious Baltic 38 Jeff Taylor 5 5.0
6. Neil Pride Sails  USA USA 56 Tacktile Sabre 42 CB Jeffrey Wilson 6 6.0
7.   USA 60640 Perigee Beneteau 42S7 Charles Bocklet 7 7.0
8.   USA 71199 Prevail Beneteau 42s7 Swack, Pritz, Vitaglione 10/RET 10.0
9. Doyle Sailmakers  USA 402 Raptor J 105 Frank Conway 10/DNS 10.0
 
Class 8-PHRF
1.   USA 52906 Avanti Hanse Jeremi Jablonski 1 1.0
2.   AR 3 Invincible - CC Navy 44 Mark 1 Cadet Jackson Biddle 2 2.0
3.   USA 52361 Frequent Flyer Beneteau First 36.7 Alistair Duke 3 3.0
4. North Sails  USA 60441 Imagine Sabre 426 Peter Chirlian 4 4.0
5.   USA 122 Shooting Star Beneteau First 36.7 Steve Cain 5 5.0
 
Class 9-PHRF
1.   USA 18321 Expresso Express 37 Steve Longo / Halsey Bullen 1 1.0
2.   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr. 2 2.0
3.   Usa 61810 Arabesque - CC C&C 121 Michael Mahan 3 3.0
4.   USA 163 Rhiannon III J 109 Cao Deambrosio / Chris Nicholls 4 4.0
5. North Sails  USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson 5 5.0
6.   USA 244 Guardian J J 109 Don Dwyer 6 6.0
7.   USA 160 Ariel J 109 Jeffrey Warren 7 7.0
8.   USA 2112 YYZ Jeanneau 53 Justin Bonar 8 8.0
 
Class 10-PHRF
1.   USA 53520 Heron J 120 Greg Leonard 1 1.0
2.   USA 32006 Six Brothers C-32 Chris Kramer 2 2.0
3.   USA 60937 threebeans Santa Cruz 37 Christopher Rosow 3 3.0
4.   USA 83293 Madison J 120 Brian Spears 4 4.0
5.   USA 25559 Eagle (J120) J 120 Steven Levy 5 5.0
6.   USA 51512 Rocket Science J 120 Rick Oricchio 6 6.0
7.   Usa 52558 Faith Beneteau 44.7 Kory Breitel 7 7.0
8.   USA 28920 Sunset Child J 120 Marcus Cholerton-Brown 8 8.0
9.   USA 60817 Fortissimo Hanse 575 Richard Nugent 9 9.0
10.   USA 32880 Hussar Frers 55 Jason Mull 10 10.0
11.   51506 Exuberance X-442 Chris Eichmann 11 11.0
12.   28990 Phantom - CC Tripp 40 Kenneth Luczynski 14/DNC 14.0
13.   USA 60592 Bellatrix Salona 41 Deric Hetzel 14/RET 14.0
 
Class 15-PHRF
1.   USA 407 Sundari Farr 400 Barry Gold 1 1.0
2.   USA 50282 Miracle R/P 44 Michael Cashel 2 2.0
3.   USA 55655 Simon Says... Oakcliff Andrews 68 Lorenzo Vascotto 3 3.0
 
 
ToT Division
Class 12-Multihull
1.   USA 60682 Infidel Dragonfly 32 Daniel Galyon 1 1.0
2.   USA 5301 Fujin Bieker 53 Catamaran Greg Slyngstad 2 2.0
3.   USA 01 Nice Tri Dragonfly Kevin Hawco 3 3.0
4.   USA 6204 Elvis Gunboat 62 Jason Carroll 4 4.0
5.   USA 6001 Fault Tolerant Gunboat 60 Robert and Libby Alexander 5 5.0
6.   USA 61006 Arethusa Gunboat Phil Lotz 7/RET 7.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017