37th Annual Newport Classic Yacht Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Total
Classic Yacht Regatta - Long Course Racing
CRF MkII Division
Classic GRP - Non-Spinnaker
1.   USA no sail number Windigo Rhodes Reliant Mark Treat 1 1 2.0
2.   USA 545 Seal Block Island 40 J. Joseph Bainton 2 2 4.0
3.   USA 1938 Pandora Bill Trip Gary Kilroy 4/DNC 4/DNC 8.0
 
Grand Prix Day Racers - Non-Spinnaker
1.   W.37/US-1 Race Horse W-Class. W.37 Nathaniel Wilson 1 1 2.0
 
Grand Prix Yachts - Non-Spinnaker
1.   W.76/US-1 Wild Horses W-Class. W.76 Donald Tofias 1 1 2.0
2.   USA 24 Valiant 12 Metre Gary Gregory 3 2 5.0
3.   42 Galavant Sydney Herreshoff 42 John Tagiuri 2 3 5.0
4.   58 Arrluuk Herreshoff Bounty Steve Frary 4 4 8.0
 
Vintage Corinthian Classics - Non-spinnaker
1.   NY 20 Siren NY 32 Peter Cassidy 1 1 2.0
2.   16 Dorade S&S 52 Pam Rorke Levy 3 2 5.0
3.   NY-9 Amorita NY 30 Jed Pearsall 2 3 5.0
4.   312 Fortune (Class 2) Schooner John Taft / Tom Glassie 5 4 9.0
5.   123 Neith (Class 2) Herreshoff Van Brown 4 5 9.0
6. 25   NY 5 Vitesse NY 32 Matthew Schoman 6 6 12.0
7. 15   206 Rogue Herreshoff Newport 29 ctm Seville Simonds 11/DNC 11/DNC 22.0
8.   NY 14 Cara Mia Herreshoff NY 30 Alfred Slanetz 11/DNC 11/DNC 22.0
9.   USA 9 Salty NY-32 A.Kirke Bartley 11/DNC 11/DNC 22.0
10.   299 Rune Custom Yawl David Luce 11/DNC 11/DNC 22.0
 
Vintage Corinthian Classics - Spinnaker
1.   X/9 Santana Sparkman and Stephens Wendy Schmidt 1 1 2.0
2.   USA 50 Sonny (spin) S&S 53 Joseph Dockery 6/RET 2 8.0
3.   A9 VAGABUNDO II German Frers Snr Robert Fabre 6/DNF 3 9.0
4.   USA 711 Odyssey S&S 48 Alfred Van Liew / David Brodsky 6/DNF 5/DNC 11.0
 
Vintage Day Racer - Non-spinnaker
1.   R 3 Ruweida V R Class Joseph Huber 1 1 2.0
2.   D 3 Mink Buzzards Bay 25 Brad Baker 2 2 4.0
3.   USA H23-15 Chance Fisher's Island 23 Bill Kenyon 3 3 6.0
4.   GER 32 Tilly XV Sonderklasse Joerg Moessnang 5 4 9.0
5. 40   USA R40 Gamecock R Class - Herreshoff Peter McClennen 4 7/DNS 11.0
6.   2 Adamant Adams Interclub Mark Pincus 7/RET 7/DNS 14.0
 
Vintage Grand Classic - Non-Spinnaker
1.   USA N1 RUGOSA NY 40 Halsey Herreshoff 3/DNC 3/DNC 6.0
2.   100 Ticonderoga of Greenwich Herreshoff ketch L.scott Frantz 3/DNC 3/DNC 6.0
 
Vintage Grand Classics - Spinnaker
1.   US11 Gleam 12 Metre kip curren 1 1 2.0
2.   71 Black Watch S&S Yawl Trevor Fetter / John Melvin 2 2 4.0
3.   NY50 Marilee NY 40 Tim Rutter 3 3 6.0
4. Doyle Sailmakers  17 The Blue Peter (spin) Alfred Mylne 65 Mathew Barker 4 4 8.0
 
 
Classic Yacht Regatta - Short Course Racing
CRF MkII Division
6 Metre CRF
1.   USA 126 Scoundrel 6 Meter Eliza Richartz 2 1 1 4.0
2.   USA 55 Lucie 6 Meter Matt Brooks 1 2 2 5.0
3.   L-2 BELLE Luders 24 Joe Loughborough 3 4 3 10.0
4.   USA 109 Discovery (spin) 6 Metre Thomas Rodes 4 3 6/RET 13.0
5.   US 53 Cherokee 6 Metre Jerry Goldlust 5 6/RET 6/DNC 17.0
 
 
One Design Division
S Class
1.   24 Swallow Herreshoff S Class Andrew McClatchy 5 2 1 8.0
2.   USA 8 Osprey Herreshoff S Class Sheldon Whitehouse 1 1 7/DNC 9.0
3.   5 Surprise Herreshoff S Class Fred Roy 3 3 7/DNC 13.0
4.   15 Shona Herreshoff S Class Robert Hutchinson 4 4 7/DNC 15.0
5.   USA 51 Aquila Herreshoff S Class Geoffrey Davis 2 7/RET 7/DNC 16.0
6.   7 Firefly Herreshoff S Class Alan Silken 6 5 7/DNC 18.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

IYRS School of Technology and Trades Sail Newport Brooks Marine Group Klosterbrauerei Andechs
East Passage Boatwrights Jamestown Distributors Classic Yacht Owners Association

Copyright © Interactive Creations 2000-2019