Antigua Bermuda Race 2017
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Antigua Bermuda Race Racing
CSA Division
CSA - Monohull
1.   USA 60063 Warrior Volvo 70 modified USMMA Sailing Foundation 1 1.0
2.   USA 52906 Avanti Hanse Jeremi Jablonski 2 2.0
3.   USA 9010 Freya Swan 90 Don Macpherson 3 3.0
4. Other  GBR 1424R Heartbeat IV Dufour 45E Jason & Judy Payne-James 4 4.0
5.   GBR 8200R Stay Calm Swan 82 Stuart Robinson 5 5.0
6.   GBR 2228L GAIA Oyster 485/18 Andrew Eddy 6 6.0
7.   GBR 2080L El Oro Auzeppy-Brennuer 68 Tim Wilson 7 7.0
8.   CAN 1213 Hermes Pogo 12.50 Morgen Watson 8 8.0
9. 95   SWE 95 Talanta Pogo 40S2 Mikael Ryking 9 9.0
10.   CAN 76 Esprit de Corps IV Volvo 60 Gilles Barbot 10 10.0
11.   ANT 6849 Spirit of Juno Farr 65 Peter Anthony 11 11.0
12.   GBR 301 Challenger Whitbread 60 Chris Stanmore-Major 12 12.0
13.   IRL 7600 LILLA CNB 76 Simon & Nancy De Pietro 13 13.0
14.   ANT 464 Mariella Yawl Carlo Falcone 14 14.0
15.   BER 67 Morning Star Paradise 60 Carl Soares 15 15.0
16.   Usa 60601 Sapphire III CNB76 John O'Connor 16 16.0
17.   BER 88 Monterey Farr PH 56 Les Crane 18/DNF 18.0
 
CSA - Classic
1.   GBR 2080L El Oro (Classic) Auzeppy-Brennuer 68 Tim Wilson 1 1.0
2.   BER TS 688 Spirit of Bermuda Ballyhoo Schooner Michael Moreland 2 2.0
3.   Ant 464 Mariella (Classic) Yawl Carlo Falcone 3 3.0
4.   5 Eleonora Gaff schooner Peras Limited 4 4.0
 
CSA - Multihull
1.   SUI 888 Allegra Nigel Irens Catamaran FastCat Ltd 1 1.0
 
 
IRC Division
IRC
1.   USA 60063 Warrior (IRC) Volvo 70 modified USMMA Sailing Foundation 1 1.0
2.   USA 52906 Avanti (IRC) Hanse Jeremi Jablonski 2 2.0
3.   USA 9010 Freya (IRC) Swan 90s Don Macpherson 3 3.0
4.   GBR 2080L El Oro (IRC) Auzeppy-Brennuer 68 Tim Wilson 4 4.0
5.   GBR 1424R Heartbeat IV (IRC) Dufour 45E Jason & Judy Payne-James 5 5.0
6.   CAN 76 Esprit de Corps (IRC) Volvo 60 Gilles Barbot 6 6.0
7.   GBR 301 Chalenger (IRC) Whitbread 60 Chris Stanmore-Major 7 7.0
8.   IRL 7600 Lilla (IRC) CNB 76 Simon & Nancy De Pietro 8 8.0
9.   SWE 95 Talanta (IRC) Pogo 40S2 Mikael Ryking 9 9.0
10.   GBR 2228L GAIA (IRC) Oyster 485/18 Andrew Eddy 16/RET 16.0
11.   CAN 1213 Hermes (IRC) Pogo 12.50 Morgen Watson 16/RET 16.0
12.   ANT 6849 Spirit of Juno (IRC) Farr 65 Peter Anthony 16/RET 16.0
13.   BER 88 Monterey (IRC) Farr PH 56 Les Crane 16/RET 16.0
14.   MLA 5 Eleonora (IRC) Gaff schooner Brendan McCoy 16/RET 16.0
15.   GBR 6553R Rock Oyster Oyster 65 john marshall 16/RET 16.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017