2010 Lauderdale to Key West Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
2010 Ft. Lauderdale-Key West IRC Racing
IRC Division
IRC A
1.   USA 50009 Privateer Cookson 50 Ron O'Hanley 1 1.0
2.   CAN 84248 Vela Veloce Southern Cross 52 Richard Oland 2 2.0
3.   USA 25555 Rambler RP 90 Custom George David 3 3.0
4.   USA 61300 Decision Transpac 52 Stephen Murray 4 4.0
5.   USA 45 Bella Mente Mini Maxi 69 Hap Fauth 5 5.0
 
IRC B
1.   USA 52939 Teamwork J 122 Robin Team 1/RDG 1.0
2.   USA 84 Sea Turtle Beneteau 38 James Miller 2 2.0
3.   USA 7 Thin Ice Aerodyne 38 Stuart Hebb 3 3.0
4.   USA 96 Rim Shot Beneteau First 36.7 Russell Dunn 4 4.0
5.   USA 53194 Bluto Evelyn 32-2 Nan, Liz & Carloine Hall 5 5.0
6.   USA 52615 Santarella Beneteau First 40.7 James Scalise 6 6.0
7.   USA 88 Ringle C&C 99 JM Fifield 8/DNC 8.0
 
 
2010 Ft. Lauderdale-Key West PHRF Racing
PHRF Division
PHRF A
1.   USA 5310 Dragon Fly Plus Swan Dr. Ulrich L. Rohde 1 1.0
2.   USA 25497 Carinthia J 120 Frank Kern 2 2.0
3.   USA 115 BadFish Melges 32 Bill Bollin 3 3.0
4.   USA 003 Meridian 2 Farr 36 W.S. Shelhorse 4 4.0
5.   51 Ace Cutter 65 Frank Pingitore 5 5.0
6.   USA 20 Tiger Flying Tiger 10M Alan Jepson 7/DNC 7.0
 
PHRF B
1.   USA 42404 Different Drummer Cape Bay Fast 40 Frank Atkinson / Ted Naughton 1 1.0
2.   USA 96 Island Flyer Wauquiez Centurion 40s Denny Manrique 2 2.0
3.   USA 93302 Full Deck J 46 John Gehrig 3 3.0
4.   USA 63 Second Wind Dufour 44 Mike/Ray Sullivan 4 4.0
5.   USA 52458 Primal Scream C&C 115 Steven M Stollman 5 5.0
6.   USA 50803 Loki J 105 David Bond 6 6.0
7.   USA 53228 Tangent Cape Fear 38 Gerald Taylor 8/DNS 8.0
 
PHRF C
1.   USA 53225 Macushla Beneteau FC 10 Joel Andrews 1 1.0
2.   USA 73456 L'Outrage Beneteau First Ten Bruce Gardner 2 2.0
3.   USA 32204 Jammin Evelyn 32-2 Russ Horn 3 3.0
4.   USA 3113 Mirage Hobie 33 Christian Schaumloffel 4 4.0
5.   USA 16 Soap Opera Hobie 33 Scott Self 5/SCP 5.0
6.   USA 6697 Finnesse JonMeri 48 Rod Komar 6 6.0
7.   USA 19 Jasmine Little Harbor John Evans 7 7.0
8.   USA 42725 Bandana Oyster 48 David Wallace 9/DNS 9.0
 
PHRF D
1.   USA 43920 Munequita Cherubini 48 Schooner Charlie Evans 1 1.0
2.   USA 9267 Wind Pirate Jeanneau Dan Whelan 2 2.0
3.   USA 715 Chasing Rainbows Hunter Legend 37 Del Wiese 3 3.0
4.   USA 114 Kokomo Swan 36 Brad Lonstein 4 4.0
5.   USA H42 Sempre Amantes Hunter Passage 42 Colin Whittaker 5 5.0
6.   USA 8 Unicorn Creekmore/Croff Michael Peteler 6 6.0
7.   USA 393 Karma Beneteau 40 Hans Conrad 7 7.0
8.   USA 21 Ocean Dancer Catalina 387 Mark Stephenson 14/DNC 14.0
9.   USA 1 Blew Yonder Sloop Tom Dodamead 14/DNC 14.0
10.   USA 23529 Samba Pa Ti Santana 39 Harold Brandan 14/DNC 14.0
11.   USA 52870 Just Right Jeanneau SO 32 Joseph Ayash 14/DNF 14.0
12.   USA 24 Sunquest Beneteau Oceanic 43 Wilfredo Paredes 14/DNF 14.0
13.   USA 31790 Wild Woman C&C 40 Randy Stanton 14/DNF 14.0
 
 
Ft. Lauderdale-Key West Multihulls Racing
PHRF Division
Multihull A
1.   USA 64 Flight Simulator Corsair 28R Tom Reese 1 1.0
2.   USA 24 Cheekee Monkee Farrier F-31 Modified Ron White 2 2.0
3.   USA 169 Lucky Star Corsair F31 R AC Alex Meyer 3 3.0
4.   USA 20 Alegra Newick Tricia Peter Garcia 4 4.0
5.   USA 170 bada boom henderson 30 Bob Harkrider 8/DNC 8.0
6.   USA 1 Patriot Catamaran 76 Mike Rush 8/DNC 8.0
7.   USA 020 Matador Corsair F31 Rick Tobin 8/DNS 8.0
 
Multihull B
1.   USA 007 CatNip Catamaran Victor Mendelsohn 1 1.0
2.   USA 7 Double Trouble Catana Catamaran 58 Don Balthaser 2 2.0
3.   USA 41507 Trident Condor 40 Keith Gulley 3 3.0
4.   USA 305 Crosswinds Corsair F-27 Formula Michael Cross 5/DNF 5.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022