2017 Little Traverse Yacht Club Regatta - Ugotta Regatta
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
Total
1. Ugotta Regatta - 2 Days Racing
ORR Division
ORR-B
1.   USA 25363 Scout J 120 Geoff Brieden / Jeff Clark 2 1 3.0
2.   USA 4215 Tsunami SWAN Club 42 Mitchell Padnos 1 4 5.0
3.   USA 50793 Proof J 120 Michael Fozo 4 2 6.0
4.   USA 38005 Painkiller 4 Sydney 38 Martin Alice 3 3 6.0
5.   USA 50010 Bretwalda 3 Rogers 46 Bob Pethick 6 5 11.0
6.   46957 Usual Suspects Farr 40 eric wynsma 5 6 11.0
7.   USA 84002 Denali^2 Carkeek 40 William McKinley 8 7 15.0
8. North Sails  USA 25669 Notso EZ Money Dejhler 44 SQ Michael Medwid 7 9 16.0
9.   USA 1717 Blue Riptide 41 Michael Schoendorf 11/RET 8 19.0
10.   USA 25439 Victrix 3 J 120 Curt Kime 11/DNC 11/DNC 22.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF A
1.   USA 126 Abracadabra F/S Melges 32 Donald Thinschmidt Trey Sheehan 1 1 2.0
2.   USA 60611 nosurprise J 111 David Irish 2 2 4.0
3.   USA 100 Variance J 111 Carl Hanssen 3 3 6.0
4.   USA 975 Fish Tales A40RC Mike fisher 7 4 11.0
5.   40113 mystic farr40 Bill Hoyer 4 7 11.0
6.   USA 84 Gotta Wanta J 122 Robert Mampe 6 5 11.0
7.   USA 32 Redline FT 10 Michael Graham 5 6 11.0
 
PHRF B
1.   USA 625 Zig Zag Melges 24 Marty Jensen 1 1 2.0
2. 492   USA 492 Alligator Melges 24 Christopher Jeffries 2 2 4.0
3.   USA 25540 Gosling Thomas 35 Dunne Saal 3 6 9.0
4.   25668 Mostly Harmless Beneteau First 42 Wick Smith 8 3 11.0
5.   USA 28 Legacy J 88 Scott & Jim Sorbie 7 4 11.0
6.   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 4 7 11.0
7.   USA 40054 Bad Dog J 35 Larry Taunt 5 8 13.0
8.   USA 30 Windsong J 88 Tim Wade 9 5 14.0
9.   USA 359 Goat Rodeo J 109 Robert Evans 6 9 15.0
10.   USA 11508 Maskwa C&C 115 Donald Waller 10 10 20.0
11.   USA 25663 Roxy Tartan 4000 Don Condit 12/RET 11 23.0
 
PHRF - Non-Spinnaker
1.   USA 25358 Jaywalker J 42 William Stellin 1 1 2.0
2.   USA 77 Zone J 32 Gary Stewart 2 2 4.0
3.   340 Chaos Hunter 340 Gregory Francis 3 3 6.0
 
MultiHull
1.   USA 8 Arete' ORMA 60 Rick Warner 1 1 2.0
 
 
2. Ugotta Regatta - 3 Days Racing
One Design Division
J 70
1. 20   USA 899 Wind Czar J 70 Richard Lehmann 1 1 4 1 1 1 1 2 2 14.0
2. 5   USA 169 Empeiria J 70 John Heaton 3 5 2 3 5 4 4 3 3 32.0
3. 18   USA 548 Tres Burritos (Corinthian) J 70 Scott Sellers 2 2 1 2 4 3 2 1 21/OCS 38.0
4. 6 North Sails  USA 487 Escape (Corinthian) J 70 Polk Wagner 6 4 8 5 3 2 5 4 7 44.0
5. 13   USA 820 NastyBaby J 70 Rick Schaffer 4 7 3 8 6 5 3 6 4 46.0
6. 3   USA 489 Downtowner J 70 Jeff Towner 5 3 7 6 8 6 6 5 1 47.0
7. 2   USA 379 Brumby (Corinthian) J 70 Merritt and Chris Keffer 10 9 12 11 9 13 10 10 8 92.0
8. 19   USA 482 Vital Signs J 70 John Morreale 13 16 9 7 7 7 17 7 10 93.0
9. 12   USA 1029 Miss Killer (Corinthian) J 70 Don Glover 16 6 6 13 18 10 9 11 5 94.0
10. 11   USA 1157 McFLY (Corinthian) J 70 Sean O'Brien 7 10 11 4 2 21/RET 7 18 15 95.0
11. 14   USA 905 Pronto (Corinthian) J 70 Chris & Ali Ford 9 8 10 14 12 8 13 16 13 103.0
12. 7   USA 100 Gemini (Corinthian) J 70 Blane Shea 11 14 16 15 11 9 8 15 14 113.0
13. 10   USA 224 Little Traverse Sailors (Corinthian) J 70 LTS Race Team 15 11 13 12 10 11 11 19 11 113.0
14. 15   USA 322 Sail22 fäle J 70 Ed Furry 21/DNS 15 5 17 17 15 12 8 9 119.0
15. 17   USA 152 Sundog (Corinthian) J 70 Chal Curtis 12 13 17 18 16 14 16 9 6 121.0
16. 9   USA 543 Jammin' (Corinthian) J 70 Thomas Bosch 17 12 15 9 13 12 15 13 16 122.0
17. 16   USA 812 Sistership (Corinthian) J 70 Susan Stewart 8 20 14 10 21/DNF 17 14 12 18 134.0
18. 4   USA 324 Ebisu (Corinthian) J 70 Glenn Sheets 14 18 18 16 15 18 19 14 12 144.0
19. 8   USA 502 Hotspur (Corinthian) J 70 John Woodcock 19 19 19 19 14 16 20 20 17 163.0
20. 1   USA 1032 Bamm-Bamm (Corinthian) J 70 Steven Briggs 18 17 20 20 19 21/OCS 18 17 19 169.0
 
Alerion 28
1.   USA 117 Absolut Glory Alerion 28 Clas Nilstoft 1 2 1 2 1 1 4 1 1 14.0
2.   USA 57 Mairsie Alerion 28 Sandy Burley 4 1 5 1 2 2 1 3 2 21.0
3.   USA 452 Still Crazy Alerion 28 Edward Palm 3 3 3 3 3 3 3 4 3 28.0
4.   USA 32 Moonbeam Alerion 28 J-R Carruthers-Holton 2 4 4 5 4 4 2 2 4 31.0
5.   USA 396 Blues Power Alerion 28 Geoffrey Keenan 6 7 2 4 6 5 7 5 5 47.0
6.   USA 208 Little Goose II Alerion 28 Ludington Sellers 5 6 6 6 5 6 6 7 7 54.0
7.   USA 320 Interlude Alerion 28 Tom Austin 7 5 7 7 8/RET 8/DNS 5 6 6 59.0
 
C & C 30
1.   USA 30009 Extreme2 C&C 30 Dan Cheresh 1 2 1 2 2 1 1 2 1 13.0
2.   USA 30015 Themis C&C 30 Walt Thirion 2 3 3 3 1 2 2 1 3 20.0
3.   USA 30014 Flying Jenny C&C 30 Sandra Askew 3 1 2 1 3 6/DSQ 3 6/RET 2 27.0
4.   USA 30003 City Girl C&C 30 Tac Boston 4 4 4 4 4 3 4 3 4 34.0
5.   USA 69 Hooligan C&C 30 Trey Sheehan 6/DNC 6/DNC 6/DNC 6/DNC 6/DNC 6/DNC 6/DNC 6/DNC 6/DNC 54.0
 
J 105
1.   USA 617 Pterodactyl J 105 Mark Symonds 1 3 2 1 1 8.0
2.   USA 370 Creative Destruction J 105 Carter Williams 2 1 1 3 4 11.0
3.   USA 52105 Green Flash J 105 William Petzold 4 2 4 4 3 17.0
4.   USA 29 Gryphon J 105 Sam Powers 6/DNF 5 3 2 2 18.0
5.   USA 263 Manitou J 105 Jay Vander Wall 3 4 5 6/DNS 6/DNC 24.0
 
Beneteau First 36.7
1.   USA 51678 Patriot Beneteau First 36.7 Ken Sharpe 1 1 1 2 1 6.0
2.   USA 60367 As You Wish Beneteau First 36.7 Dave Simon 3 4 4 1 2 14.0
3.   USA 79 La Buena Vida Beneteau First 36.7 William Gilbride, Jr. 4 2 2 3 3 14.0
4.   USA 51793 War Chant2 Beneteau First 36.7 Reid Stromberg 2 3 3 4 4 16.0
5. Doyle Sailmakers  USA 60913 Chantey Beneteau First 36.7 Jim Baubie 5 5 6/RET 5 5 26.0
 
 
ORR Division
ORR-A
1.   USA 52329 Heartbreaker TP 52 Robert Hughes 1 1 1 1 1 5.0
2.   USA 5252 Natalie J TP 52 Philip O'Niel III 4 2 2 2 2 12.0
3.   USA 25168 Stripes GL 70 Bill Martin 3 5 3 3 4 18.0
4.   USA 323 Equation Santa Cruz 70 Bill Alcott / Tom Anderson 6 4 4 4 3 21.0
5.   USA 4511 Wizard RP 74 David & Peter Askew 2 3 8 6 5 24.0
6.   USA 70 Evolution Santa Cruz 70 Chris Saxton / Stephen Polk 8 8 7 5 6 34.0
7.   USA 52701 Dynamis Santa Cruz 70 Brien Baker 9 7 5 7 7 35.0
8.   USA 50045 Details GL 70 Lance Smotherman 5 6 9 8 8 36.0
9.   USA 52725 Imedi TP 52 Mark Hauf 7 9 6 9 10/RET 41.0
 
 

2017 Little Traverse Yacht Club Regatta - Ugotta Regatta
Corinthian Teams - Final Cumulative Results

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
Total
2. Ugotta Regatta - 3 Days Racing
One Design Division
J 70
1. 18   USA 548 Tres Burritos J 70 Scott Sellers 2 2 1 2 4 3 2 1 21/OCS 38.0
2. 6 North Sails  USA 487 Escape J 70 Polk Wagner 6 4 8 5 3 2 5 4 7 44.0
3. 2   USA 379 Brumby J 70 Merritt and Chris Keffer 10 9 12 11 9 13 10 10 8 92.0
4. 12   USA 1029 Miss Killer J 70 Don Glover 16 6 6 13 18 10 9 11 5 94.0
5. 11   USA 1157 McFLY J 70 Sean O'Brien 7 10 11 4 2 21/RET 7 18 15 95.0
6. 14   USA 905 Pronto J 70 Chris & Ali Ford 9 8 10 14 12 8 13 16 13 103.0
7. 7   USA 100 Gemini J 70 Blane Shea 11 14 16 15 11 9 8 15 14 113.0
8. 10   USA 224 Little Traverse Sailors J 70 LTS Race Team 15 11 13 12 10 11 11 19 11 113.0
9. 17   USA 152 Sundog J 70 Chal Curtis 12 13 17 18 16 14 16 9 6 121.0
10. 9   USA 543 Jammin' J 70 Thomas Bosch 17 12 15 9 13 12 15 13 16 122.0
11. 16   USA 812 Sistership J 70 Susan Stewart 8 20 14 10 21/DNF 17 14 12 18 134.0
12. 4   USA 324 Ebisu J 70 Glenn Sheets 14 18 18 16 15 18 19 14 12 144.0
13. 8   USA 502 Hotspur J 70 John Woodcock 19 19 19 19 14 16 20 20 17 163.0
14. 1   USA 1032 Bamm-Bamm J 70 Steven Briggs 18 17 20 20 19 21/OCS 18 17 19 169.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017