2010 Bayfield Race Week
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
Race
10
T
O
Total
Cruising Racing
PHRF Division
Cruising
1.   USA 30918 Scot-Free C&C 27 Scott Schoeler 4 1 1 9 2   17.0
2.   USA 181 Ilmatar Ranger 28 TM Chad Lowney 5 3 4 2 3   17.0
3.   USA 33 Escape C&C 33 Kenny Good John Rieke 2 4 5 5 4   20.0
4.   USA 41076 Integrity Nassau 45 Mike LaBore 6 2 8 6 1   23.0
5.   USA 10064 Redhawk C&C 38 Mark Janda 1 12/DSQ 3 1 14/DNF [12] 31.0
6.   USA 30 Bigger Juan San Juan 28 Mark Shefchik 9 5 9 3 6   32.0
7.   USA 2432 TAKU Catalina 25 Std Rig Ron Simons 8 6 11 7 5   37.0
8.   USA none Olo2 O'day 35 Danny Saathoff 10 7 10 4 7   38.0
9.   USA 50447 Perfect Lady Tartan 34-2 James Tack 7 8 6 8 14/DNF [12] 43.0
10.   USA 34006 Quiet Storm S2 10.3 Ron Pool 3 12/DSQ 2 14/DNF 14/DNF [12] 45.0
11.   USA 047 Mom Amie Sloop Mike Lamb 11 12/DSQ 7 10 8   48.0
12.   USA 1234 Sumerland Brian Bullock 14/DNC 14/DNC 12 14/DNC 14/DNC   68.0
 
 
Racing Racing
PHRF Division
Fleet A
1.   USA 39539 Chippewa Farr395 Dave West 2 2 1 1 1 2 3 5 1 1 [5] 14.0
2.   USA 42250 Chewbacca N/M Int'l 50 Bill Peterson 1 1 2 2 2 1 2 1 5 4 [5] 16.0
3.   USA 40205 Papa Gaucho II J Boat Keith Stauber 8 7 4 3 4 4 1 2 3 3 [8] 31.0
4.   USA 269 ZigZag J 109 Jim Vaudreuil 6 5 3 4 3 6 5 3 2 2 [6] 33.0
5.   USA 59 Chase J 109 Charlie Schroeder 4 4 5 5 5 3 4 4 4 6 [6] 38.0
6.   CAN 84185 Northern Harrier J-Boat Chris Wells 3 3 9 10 10 8 8 7 6 5 [10] 59.0
7.   USA 25547 Undaunted Beneteau 36.7 Michael Smith 9 9 7 6 9 5 10 10 7 7 [10] 69.0
8.   41445 Voyager C&C 44 Mike Spence 10 8 8 7 8 9 7 6 8 8 [10] 69.0
9.   USA 77899 Red Hawk Sloop Ralph Hodek 5 6 11/DSQ 8 7 10 6 9 9 10 [11] 70.0
10.   USA 41995 Angisina Soverel Perry King 7 10 6 9 6 7 9 8 10 9 [10] 71.0
 
Fleet B
1.   CAN 364 Byrr Melges 24 Peter Hansen 3 3 1 1 2 1 1 1 1 1 [3] 12.0
2.   CAN 74094 Pennycress C&C 37 Team Pennycress 4 1 3 2 4 3 3 4 3 3 [4] 26.0
3.   USA 81 Strawman J/92 Rob Finnigan 6 5 2 3 1 4 4 2 2 4 [6] 27.0
4.   USA 50296 Kicks Tripp 33 Steve Henry 2 2 5 6 3 2 2 3 4 5 [6] 28.0
5.   USA 41431 Ride Morgan Nelson/Marek Mike Moyle 1 4 6 6 5 5 5 5 6 6 [6] 43.0
6.   USA 40204 Straight Jacket X Yacht 3/4 ton Terry Cano 5 6 4 5 6 6 6 7/DNF 5 2 [7] 45.0
 
Fleet C
1.   USA 539 key of Sea Ericson Lawrence Mariette 2 1 3 2 1 1 2 4 1 1 [4] 14.0
2.   USA 115 Allegro S2 7.9 Bruce Marcus 1 2 2 3 2 2 1 1 3 3 [3] 17.0
3.   USA 357 Bebop S2 7.9 Grant Wilcox 3 3 1 1 5/DNF 5/DNS 3 3 2 2 [5] 23.0
4.   USA 26 Leggiero Stuart Knockabout 28 Denny Manrique 4 4 4 4 3 3 4 2 4 4 [4] 32.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Bayfield Inn Bodin Fisheries Boreal Shores Kayaking Ethel’s at 250
Living Adventure Maggie's Morty’s Pub Mount Gay Rum
North Coast Community Sailing Pier Plaza Restaurant Rum Line Bar Superior Charters
Pete's Sail Loft Wild by Nature   

Copyright © Interactive Creations 2000-2022