2011 Port Louis Grenada Sailing Festival
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
  Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Total
Grenada Sailing Festival Racing
CSA Division
Racing
1.   ANT 104 Lost Horizon J 122 James Dobbs 1 1 1 2 1 2 8.0
2.   TRI 7676 Storm RP 43 peter peake 2 2 2 1 5 1 13.0
3.   TRI 3 BlackBerry Enzyme Henderson 35 Paul Solomon 3 3 5 5 4 3 23.0
4.   BAR 9 Bruggadung II Beneteau First Class 10 Paul Johnson 4 4 4 3 2 8 25.0
5.   BAR 105 Whistler J 105 Peter Lewis 6 5 3 4 3 6 27.0
6.   GBR 150L Novua Arca Beneteau First 50 Tony McBride 9 8 6 6 8 4 41.0
7.   GBR 9949T Coyote 2 Beneteau 40.7 Paul King 8 6 8 7 7 5 41.0
8.   GRN 2005 Category 5 Hobie 33 Richard Szyjan 5 7 7 8 6 9 42.0
9.   GBR 8653R Spirit of Juno Farr 65 OnDeck 7 9 10/DNS 10/DNC 10/DNC 7 53.0
 
Cruising 1
1.   TRI 547 Jaguar Frers 43 Peter Morris 3 1 2 1 2 1 10.0
2.   Julia Swan 48 Peter Evans 1 2 1 3 1 2 10.0
3.   GRN 01 Tanga Langa Beneteau 47.7 Richard Jerrom 5 3 3 2 10/DNC 3 26.0
4.   SIN 434 Kinabalu Elan Impression 434 Robert Linton Howison 4 5 5 5 4 4 27.0
5.   GBR 1007 Diamonds Are Forever Elan 37 Anne O'Sullivan 7 4 6 4 3 5 29.0
6.   Blanquilla Swan 53 Dieter Burkhalter 2 6 4 10/DNC 10/DNC 10/DNC 42.0
7.   NOR 14000 GODOT Swan 66s Paul Fevang 10/DNC 10/DNC 10/DNC 6 5 6 47.0
8.   14600 Boxxer Jeanneau 51 Scott Watson 6 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC 56.0
9.   USA Sundance Csy44 Glen Hurd 10/DNS 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC 60.0
 
Cruising 2
1.   BAR Bloody Mary Hughes 38 Jerry Stewart 1 1 3 2 1 2 1 11.0
2.   OE 24 Rasmus Swan 43 Dieter Huppenkothen 2 2 1 3 2 1 2 13.0
3.   Glacier Windward Carriacou Sloop TBD 3 5 2 1 4 5 3 23.0
4.   Done Talking Hunter Ledgend 430 Christopher Robertson 4 4 5 4 6 3 4 30.0
5.   USA USA My Mistress Bavaria 46 Robert Mills 6 6/RDG 6 6 3 4 5 36.0
6.   GRN 2 Apero Albin Stratus 37 Jason Fletcher 5 3 4 5 7 6 7 37.0
7.   La Vida Moorings 515 Gary Lohman 9 6 7 8 5 7 8 50.0
8.   CAN 2 Spray I Tartan 3700 Devlin Mcintyre 7 13/DNS 8 7 13/DNC 13/DNC 6 67.0
9.   USA Tatonka Moorings 515 Carl Sinnige 13/DNF 10/RDG 9 9 13/DNC 13/DNC 13/DNC 80.0
10.   Savvy Petit Martinique Sloop Danny Donelan 8 13/OCS 13/DNF 10 13/DNC 13/DNC 13/DNC 83.0
11.   Triumph Contessa 40 Russ Fielden 13/DNC 13/DNC 13/DNF 13/DNS 13/DNC 13/DNC 13/DNF 91.0
12.   GBR N/A Esprit Bruce Farr Custom Beneteau 50 Sally Digby-Smith 13/DNC 13/DNC 13/DNC 13/DNC 13/DNC 13/DNC 13/DNC 91.0
 
Multihull
1.   suave LAgoon 470 joseph walsh 1 1 2 2 1 1 2 10.0
2.   GER Hundertwasser Balticat 43 Horst Mueller-Peters 2 2 1 1 2 2 1 11.0
3.   ESP 01 Rush Rush 10 Chris Long 3/RDG 5/DNS 3 5/OCS 5/DNC 5/DNC 5/DNC 31.0
4.   USA Archage 3 Moorings Cat 46 Ed Pullen 4 5/RAF 5/DNC 5/DNC 5/DNC 5/DNC 5/DNC 34.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Island Dreams Yacht Care    

Copyright © Interactive Creations 2000-2017