2017 Transpac Honolulu Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
  Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Transpac Race Racing
Transpac Division
Division 1
1. North Sails  USA 5202 Invisible Hand Pac 52 Frank Slootman 1 1.0
2.   USA 60052 Bad Pak Pac 52 Tom Holthus 2/SCP 2.0
3.   AUS 98888 Aszhou R/P 63 Steve Meheen 3 3.0
4. North Sails  USA 97777 Medicine Man Andrews 63 Bob Lane / Lisa Meier 4 4.0
5. North Sails  CAN 52 Kinetic V TP52 David Sutcliffe 5 5.0
6. Doyle Sailmakers  USA 2121 Rio100 Bakewell White 100 Manouch Moshayedi 6 6.0
7.   USA 627 Rapid Transit Antrim 49 James Partridge 7 7.0
8. North Sails  USA 12358 Comanche Monohull Ken Read 8 8.0
9.   ITA 3956 Weddell Grand Mistral One Design Afanasy Isaev 9/SCP 9.0
 
Division 2
1.   USA 678 Pyewacket Andrews 68 Roy Disney 1 1.0
2.   USA 87654 Catapult Santa Cruz 70 Joel Ronning 2 2.0
3.   USA 8955 Merlin Lee 68 Bill & Lu Lee 3 3.0
4. North Sails  USA 46269 Runaway Andrews 70 Hector Velarde / Thomas Corkett 4 4.0
5.   USA 97 Grand Illusion Santa Cruz 70 James McDowell 5 5.0
6. North Sails  USA 41104 Buona Sera Santa Cruz 70 Edward Marez 6 6.0
7.   USA 88 OEX Santa Cruz 70 John Sangmeister 7 7.0
8.   USA 685 Mr. Bill Andrews 68 David Happ 8 8.0
 
Division 3
1.   USA 60100 Varuna Rogers 46 Chris Hemans 1 1.0
2.   USA 51517 Resolute J 125 Tim Fuller 2 2.0
3. Quantum Sails  JPN 6821 Lady Kanon VI RP45 Naomichi Ando 3 3.0
4.   USA 7447 Fast Exit Andrews-40 John Raymont 4 4.0
5. Doyle Sailmakers  USA 61125 Raisin' Cane! J 125 Frank Atkinson 5 5.0
6.   USA 400 BlueFlash Farr 400 Scott Grealish 6 6.0
 
Division 4
1.   USA 18926 Horizon Santa Cruz 50 John Shulze 1 1.0
2. North Sails  USA 97263 Deception Santa Cruz 50 Bill Helvestine 2 2.0
3.   USA 77285 J World's Hula Girl Santa Cruz 50 Mod Wayne Zittel 3 3.0
4.   USA 28725 Prevail Santa Cruz 52 William Guilfoyle 4 4.0
5.   USA 28252 Sin Duda! Santa Cruz 52 Fritz & Lindsey Duda 5 5.0
6.   USA 18081 Flyingfiche II Santa Cruz 50 Chris Wacker 6 6.0
7.   USA 51520 Triumph Santa Cruz 52 Steve Sellinger 7 7.0
8.   USA 8927 Oaxaca Santa Cruz 50 Michael Moradzadeh 8 8.0
9.   USA 69910 Medusa Santa Cruz 52 Jay Spalding 9/SCP 9.0
10.   USA 77007 Hana Ho Santa Cruz 50 Mark Dowdy 11/RET 11.0
 
Division 5
1. North Sails  USA 93586 Locomotive Summit 40 Larry Andrews 1 1.0
2.   JPN 6753 t Draconis XP 44 Hiroshige Ikeda 2/SCP 2.0
3.   USA 7259 La Sirena Beneteau 47.7 John Sandrolini 3 3.0
4. UK Sailmakers  7700C Zephyr J&J 50 Michael St Aldwyn 4 4.0
 
Division 6
1.   USA 185 Dark Star Hobie 33 Christopher Lemke / Brad Lawson 1 1.0
2.   USA 51911 Creative J 105 Ed Sanford 2 2.0
3. UK Sailmakers  USA 28423 Onde Amo Beneteau First 40.7 Stephen Ashley 3 3.0
4. Doyle Sailmakers  USA 18250 Mirthmaker Archambault 35 Kirk Denebeim & Robb Daer 4 4.0
 
Division 7
1.   USA 72 Azure CAL 40 Rodney Pimentel 1/RDG 1.0
2. Elvestrom Sailmakers  NOR 8620 Cubaneren Wasa 44 Karl Otto Book 2 2.0
3.   USA 60061 Sequoia CAL 40 Fred Cook 3 3.0
4. North Sails  USA 69545 Alicante Sabre 386 Mark II Matt Humphreys 4 4.0
5.   USA 8391 Shockwave NPT 41S Gary Grijalva 5 5.0
6.   USA 51593 Between The Sheets Jeanneau Ross Pearlman 6 6.0
7. Ullman Sails  USA 7175 Tropic Thunder Beneteau 46 John Miller 7 7.0
8. Other  USA 56269 Cabernet Sky Beneteau Oceanis 48 Charles Buckner 8 8.0
 
 
Transpac Race - Multihull Racing
Transpac Division
Division 0 / Multihull
1.   USA 7230 Mighty Merloe ORMA 60 H L Enloe 1 1.0
2.   03 Phaedo3 MOD70 Lloyd Thornburg 2 2.0
3.   USA 6202 Chim Chim Gunboat 62 John Gallagher 3 3.0
4.   ITA 55 Maserati Mod 70 Giovanni Soldini orca srl 4 4.0
5.   50 LoeReal Jeanneau Trimaran Des Murphy 5 5.0
 
Division 0A / Multihull
1.   USA 57218 Kastor Pollux Catamaran Jerzy Poprawski 1 1.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017