2017 WYC/AIS Bayfield Race Week
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Total
Buoy Racing Racing
PHRF Division
Buoy Racing A
1.   USA 05 or 003 Annapurna Farr 36 OD Greg Nuss 1 4 1 2 2 4 1 15.0
2.   USA 42250 Chewbacca N/M Int'l 50 Peterson Nimmer 6/DSQ 3 2 1 1 1 3 17.0
3.   USA 32676 Quintessence III Frers 46 David Crum 2 2 4 3 4 2 4 21.0
4.   USA 45777 MC 2 R/P 50 Dan Lewis 3 1 5 4 3 5 5 26.0
5.   USA 130 Strawman Melges 32 Rob Finnigan 4 5 3 5 5 3 2 27.0
 
Buoy Racing B
1.   CAN 74094 Pennycress C&C 37 David Clarke 2 2 1 2 2 1 1 11.0
2.   USA 269 ZigZag J 109 Jim Vaudreuil 1 1 2 1 1 4 2 12.0
3.   USA 36028 No Trespassing SunFast 3600 Dick Kalow 4 3 3 3 4 2 4 23.0
4.   USA 41995 Angisina Soverel 39 Andy Spence-Parsons 3 4 4 4 3 3 3 24.0
 
 
Jib and Main Racing
PHRF Division
Jib and Main
1.   40410 Radio Flyer J-36 Edward Alspach 1 1 2 1 1 6.0
2.   USA 047 Mon Amie Tartan Mike Lamb 2 3 1 4 5 15.0
3.   35 Simba Tartan Lee Ganz 3 5 5 2 2 17.0
4.   60674 Impromptu Irwin Tony Signorelli 4 4 6 7 6 27.0
5.   USA 60568 Virago Pearson 39-2 WK Karl Freienmuth 6 13/TLE 8 3 4 34.0
6.   0000 Clear Air Juneau 37.9 Tom Verburgt 12/DNS 13/DNS 4 5 3 37.0
7.   USA 16948 La Baliene Ranger Mike Hepp 12/DNS 2 3 13/DNS 13/DNS 43.0
8.   365 Audentia Tartan Brenda/John Gensch/Pearson 8 13/TLE 13/RET 6 7 47.0
9.   52091 Tenacity Sabre 38 Mk II CB Ron Boettner 7 6 13/DNS 13/DNS 13/DNS 52.0
10.   none Mara Cruiser 28 Mary Rice 9 13/TLE 13/DNS 8 13/DNS 56.0
11.   40877 Walter Mitty XX CNC 38 Dan Birkholz 5 13/DNS 13/DNS 13/DNS 13/DNS 57.0
12.   USA 123456tbc Zepher Qwest C&C29 John Spierre 12/DNS 13/DNS 7 13/DNS 13/DNS 58.0
 
 
Mid-Distance Racing
PHRF Division
Mid-Distance A
1. North Sails  USA 40205 Papa Gaucho II J 35 Keith Stauber 2 4 7 3 2 18.0
2. UK Sailmakers  CAN 73289 Bobsled J 35 Bob Vander Ploeg 4 6 2 2 7 21.0
3.   USA 14 Forever Young J120 David Resch 1 8 3 7 5 24.0
4. Haarstick Sailmakers  CAN 84185 Northern Harrier J 41 Chris Wells 3 3 5 9 4 24.0
5.   USA 40512 Texana Schock 35 dallas johnson 6 9 1 8 1 25.0
6.   USA 25547 Undaunted Bene First 36.7 Michael Smith 7 2 10 1 6 26.0
7.   USA 219 Kestrel Beneteau First 36.7 Pia Castelline 5 5 11 4 3 28.0
8.   9 Underdog Evelyn 32-2 Jerold Dunn 9 1 6 6 8 30.0
9.   USA 31076 Wylie Coyote Wylie 40 Mark Gross 10 10 4 11 9 44.0
10.   USA 77899 Red Hawk Santa Cruz 40 Ralph Hodek 12 7 8 10 10 47.0
11.   USA 18550 Arbitrage X 1-Ton Mike Moyle 11 13/RET 9 5 13/DNF 51.0
12.   USA 59 Chase J 109 Charles Schroeder 8 13/DNS 13/DNS 13/DNS 13/DNS 60.0
 
Mid-Distance B
1.   USA 16815 Red Herring C&C 38 MKII Thomas Family 2 1 2 1 1 7.0
2.   USA 100 Javalina J 80 George Johns 1 2 1 5 6 15.0
3. UK Sailmakers  6343 Slingshot C&C 33 MKII Robert Berlinquette 4 3 7 4 4 22.0
4.   USA 36216 Dutch Treat Sabre 362 Ron Pool 5 6 3 2 7 23.0
5.   USA 15378 Mother Superior Tartan Ten John Velat 9 5 5 6 2 27.0
6.   USA 30714 Tweety Olson 30 Robert Schroer 6 7 8 3 5 29.0
7.   USA 385 Galatea Islander 36 David Herring 7 9 6 8 3 33.0
8.   USA 33960 Genesis C&C 35 Mk III Samuel Clark 8 8 4 7 14/DNS 41.0
9. UK Sailmakers  USA 52742 Allegro Tartan 4100 Brian Bullock 10 11 9 9 8 47.0
10. Other  USA 54965 Tinkertoy C&C 34/36+ Mark Janda 3 4 14/DNS 14/DNS 14/DNS 49.0
11.   60087 Loon Tartan 34-2 John Provos 13 10 11 11 9 54.0
12.   USA 50447 Perfect Lady Tartan 34-2 James Tack 11 12 12 10 10 55.0
13.   USA 61418 SS George Bailey Sabre 34 MK II Doug Milroy 12 13 10 12 14/DNF 61.0
 
Mid-Distance C
1.   USA 15997 99 problems Lindenberg 26 Matthew Ruona 1 3 1 1 4 10.0
2.   539 Key of Sea Ericson 32T Lawrence Mariette 2 1 4 2 2 11.0
3.   53 WindWalker S2 7.9 Terry Anderson 3 2 3 3 1 12.0
4.   26006 Hairy Bear C&C Ken Tennant 4 5 2 6 3 20.0
5.   USA 16242 Copasetic Pearson 30 Art Johnston 6 4 5 5 8/DNF 28.0
6.   USA 357 Bebop Dennis Wenker 5 6 8/RET 4 8/DNF 31.0
7.   Uni 60709 Spirit Sabre 28 Mk I David Lee 9/DNS 8/TLE 8/DNS 8/DNS 8/DNS 41.0
 
 
Sport Boat Racing
PHRF Division
Sport Boat
1. 0   USA 612 Fly 2.0 J 70 Erik Wilson 1 2 2 1 1 5 1 13.0
2.   USA 7 Running With Scissors Ultimate 20 - Myers/Harper 2 1 1 2 3 1 3 13.0
3.   USA 74 Surf Viper 640 Andrew Murtomaki 3 5 5 5 2 2 2 24.0
4. 30   227 You Sassy B! Ultimate 20 Stephen Rose 4 3 3 3 4 3 6/DNF 26.0
5. North Sails  USA 120 Beast Melges 20 Mike&Selene Tennant 5 4 4 4 5 4 4 30.0
 
 



Protest Filing Report as of 24/Nov/2017 @ 03:26 PM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. Annapurna ( USA 05 or 003) vs Chewbacca (USA 42250) Closed 42250 DSQ
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017