2017 Columbia Y.C. Leukemia Cup Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Total
Cruising Division Racing
PHRF Division
Catalina Owners JAM
1.   USA C36 Doghouse IV Catalina 36 Myrna Stein 1 1.0
2.   USA 50662 Karizmaddie Catalina 320 Patrick Reynolds 2 2.0
3.   1560 Naughty Puppy Catalina 36 steve kindra 3 3.0
4.   4317 Iset Catalina 30 Tall rig Robert Moretti 4 4.0
5.   US 4391 PeenHonin Catalina 30 TRBS Stephen Goldman 5 5.0
6.   5218 Esther Catalina 30TR David Sturdy 6 6.0
7.   560 Ti Tae Catalina MKI Craig Horton 7 7.0
8.   USA 4842 Irie Catalina 30 Tall Rig Lisa DeSantis 8 8.0
9.   United States Brisket Catalina myer blank 11/DNF 11.0
10.   464 Moon shadow Catalina 30 Richard Gaston 11/DNC 11.0
 
Jib and Main 1
1.   USA 39530 Hiwassee Farr 395 Ian Fisher 1 1.0
2.   USA 43535 On Edge Thomas 35 Steve Dorfman 2 2.0
3.   USA 34741 White River C&C 41 Custom Gary Dagget 3 3.0
4.   USA 32611 Mirage Beneteau first 42 John Boyle 4 4.0
5.   USA 50499 Cookie Monster Nautor Swan 40 Peter Goldman 6/DNC 6.0
 
Jib and Main 2
1.   USA 30007 Tempest Frers 30 Hank Kalmus 1 1.0
2.   6710 Kuttys Ark PSN 36 Joseph McGinnes / George Morrissey 2 2.0
3.   USA 60780 Obsession Endeavour 42' CC Matthew Nurre 3 3.0
4.   USA 42293 De-Da's Toy Cal 31 Ted Graves 4 4.0
5.   USA 416 Sorrento Islander 36 Benjamin Hahlen 5 5.0
6.   H28.5 Tails Dragon Hunter BJ Jarrell 6 6.0
7.   USA none Allegro Alden schooner Matt Howard 7 7.0
8.   USA C25 Canal Street Michael McDermott 8 8.0
9.   USA 16203 Harizon Dufour Arpege Eddie Harrison 11/DNC 11.0
10.   None T and K Aweigh Hunter Ken Honeycutt 11/DNC 11.0
 
Cruising Spinnaker
1.   USA 0076 Mise En Place Beneteau Oceanis 381 Paul Thompson 1 1.0
2.   USA 60376 Perico Sabre 402 Ryan Johnson 2 2.0
3.   38038 Off Duty Sabre 38 Mk I Stu Friedman 3 3.0
4.   52637 9 LIVES IV Hunter 37.5 George Seaverns 4 4.0
5.   6095 Lydia Catalina Tall Rig Tom Duggan Martin 5 5.0
 
 
Racing Division Racing
PHRF Division
Tartan 10
1. Quantum Sails  USA 26327 Ratty T-10 David Brezina 1 1.0
2.   USA 23712 Blizzard T-10 Warren Udelson 2 2.0
3.   usa 41966 Andale T-10 Richard Baumann 3 3.0
4.   USA 406 Atra LS 10 Mike Woollen 4 4.0
5.   USA 26363 Thin Ice T-10 Andrew Kelly 5 5.0
 
PHRF 1
1.   USA 52725 Imedi TP52 Linc Yates 1 1.0
2.   USA 131 Lucy Melges 32 Jeremy Alexis 2 2.0
3. North Sails  USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 3 3.0
4.   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi & Raman Yousefi 4 4.0
5.   USA 52039 Jahazi J 120 Frank Giampoli 5 5.0
6.   usa 26 Renegade J133 Thomas Papoutsis 6 6.0
7.   USA 35035 Dire Wolf 1d35 Turbo Jeff Janicek 7 7.0
8.   USA 60009 Badge Beneteau first 40 Daniel Koules 8 8.0
9.   USA 50659 Mazal Tov J 120 Arne Fliflet 9 9.0
10.   USA 60597 Xuberance XP44 Jeff Barton 10 10.0
11.   usa 40742 Wired Beneteau 40.7 Travis Wilhite 11 11.0
 
PHRF 2
1.   USA 249 Full Tilt J 109 Peter Priede 1 1.0
2. North Sails  USA 60310 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin 2 2.0
3.   USA 224 Toa J 109 Bruce Danly / Jim Mitchell 3 3.0
4. Doyle Sailmakers  USA 1313 PROGRAM Beneteau First 36.7 Earle Atwater 4 4.0
5.   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 5 5.0
6.   USA 42934 Whisper Express 34 Thomas Barnes 6 6.0
7.   USA 310 Blackfin J 109 Keith Eickenberg 7 7.0
8.   USA 384 Valhalla J 105 Mike & Kathie Newman 8 8.0
9.   USA 52249 Sail Monkey Beneteau First 36.7 William McGuinn 9 9.0
10.   USA 245 Liquid Lounge II J 109 Jim Caesar 10 10.0
11.   USA 53026 Measure For Measure Morgan 36 N/M Brian Tobin 11 11.0
12.   USA 11508 Maskwa C&C 115 Donald Waller 12 12.0
 
 
Short Handed Division Racing
PHRF Division
Single Handed
1.   USA 325 Global Nomads J 105 Michael Hettel 2/DNC 2.0
 
Double Handed
1.   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean 1 1.0
2.   52845 Tide The Knot Jeanneau Sunfast 35 Robert Metzen 2 2.0
3.   USA 54951 Tenacity Olson 34 Peter Cooper 3 3.0
4. Quantum Sails  USA 60 Striking J 105 Vanessa Gates 4 4.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017