2017 Can One Thursday Night Series
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
Race
10
Race
11
Race
12
Race
13
Race
14
Total
Can One Racing
PHRF_ToT Division
Non-Spin Class 1
1.   USA 1548 Julianna M Pearson 26 Steve Wade 3 1 3 7.0
2.   USA 1936 Aegir Alden yawl Elith Larsen 2 1 2 4 3 4 2 4 2 1 1 26.0
3.   USA 139 7th Chakra Alerion Express 28 Marc Rosenberg 5 3 5 2 2 2 3 3 2 27.0
4.   USA 168 Adventure Sabre John Brown III 4 4 1 3 5 2 3 2 4 1 3 32.0
5.   USA 320 Persistence C&C 25 Mk1 Malcolm McCullough 5 3 1 1 1 1 1 1 1 2 4 2 9/DNS 32.0
6.   USA 53 Osceola Alerion 28 Alan Fuchsberg 3 6 6 3 4 4 3 4 33.0
7.   USA 10604 Advance Tartan 30 Charles S. Taus 1 2 5 5 5 4 5 5 2 34.0
8.   USA 92251 Jubilee Freedom Douglas Gould 6 4 6 5 4 6 5 36.0
 
Non-Spin Class 2
1.   USA 97786 Winsome C&C 34+ Brian McCloskey 1 1.0
2.   USA 40691 Nepenthe Dawn 41 Lawrence Rouen 2 2.0
3.   USA 259 Wasabi J 29 Eric Bigotte 1 1 3 3 8.0
4.   USA 41065 my amy C&C 36 T Cassidy 2 2 3 3 3 2 2 17.0
5.   USA 33 Seabird J 95 Mark Mcgivney 3 1 4 7 2 1 1 1 20.0
6.   USA 638 Reviver J 70 Scott Devine 10/DNF 6 2 4 5 27.0
7.   USA 52463 IMPULSE O'Day 39 Len Di Iorio 1 2 2 3 3 1 1 1 1 2 1 1 10/DNF 29.0
8.   Uni 73222 No Sweat Cal 33-2 Frederick Horowitz 10/OCS 5 2 5 4 4 30.0
9.   USA 12582 Sea Fiddler Pearson P36 Kenneth MacArtney 2 3 3 5 4 2 6 2 4 3 34.0
 
Non-Spin Class 3
1.   USA 60707 Roepunzel Beneteau Christopher Roe 3 3.0
2.   30 Blackcomb J100 Bill Gassman 3 2 5 3 13.0
3.   USA 48 Sirius J 33 Charles A. Taus 1 2 2 1 1 2 1 1 3 14.0
4.   60358 Atalanta J 42 Kurt Locher 1 1 2 4 1 3 2 3 3 20.0
5.   USA 52464 Side-tracked Beneteau 36.7 Barb & Stu Caplan 2 2 1 3 3 2 1 1 2 2 1 1 21.0
6.   USA 60347 Rowan J 37 Jason D'Amore 6 4 5 5 5 4 29.0
7.   USA 40200 Debbie's Diamand custom Michael Walsh 3 4 5 1 4 4 2 4 3 3 2 2 37.0
 
Spin Class 4
1.   USA 8187 Insanity Zap 26 Carleton Wheeler 3 2 2 4 11.0
2.   USA 381 Upsetter J 80 Jason Viseltear 2 1 1 2 1 1 1 2 1 1 13.0
3.   USA 197 CAYUGA LASER 28 Eric Letellier 4 3 3 4 3 3 3 23.0
4.   USA 588 Shadowfox Hunter Legend 37 Alex Helfand 3 3 2 3 1 1 4 3 2 4 2 28.0
5.   USA 33510 The Phantom Pearson Flyer John Scagnelli 1 1 2 4 1 2 3 2 1 2 3 1 2 4 29.0
 
Spin Class 5
1.   USA 24 Deviation - YCC J 88 Iris Vogel 6 3 1 1 3 1 1 16.0
2.   USA 23998 Bolide C & C Ned Roseberry 15/OCS 4 19.0
3.   USA 34 Albondigas J 88 Justin Scagnelli 1 7 1 2 4 1 1 1 1 19.0
4.   USA 52994 Maudelayne X-34 Frederick Heerde 2 3 2 2 1 1 2 2 2 3 20.0
5.   USA 389 Privateer YCC J 105 Hobie Ponting 5 7 7 9 28.0
6.   USA 167 Peregrina J 105 Josh Burack 2 5 2 3 2 5 5 3 1 3 31.0
7.   USA 324 Young American YCC J 105 Young American Jr. Big Boat Team 2 1 6 6 3 3 6 2 3 32.0
8.   USA 385 Clean Slate J 105 Marc Berkowitz 8 9 4 7 9 37.0
9.   USA 60522 No Name Yet J88 Nicolas Delcourt 12 11 5 7 4 4 43.0
10.   USA 71199 Prevail Beneteau 42s7 Lawrence Swack 5 4 10 8 5 6 4 6 48.0
11.   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff 3 3 7 5 8 4 7 6 3 2 2 50.0
12.   USA 323 Stratos J 105 Loic Moisand 6 10 9 9 4 10 7 5 4 64.0
13.   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer 4 4 8 8 6 6 3 4 7 4 5 5 5 69.0
14.   32622 Feng Shui Farr 37 Robert Taylor 5 9 11 10 6 5 8 16/DNF 8 6 6 90.0
 
Spin Class 6
1.   USA 61915 Summer Storm Marten 49 Andrew Berdon 2 2.0
2.   USA 1131 Soulmates Custom Goetz 40 Adam Loory 1 4 2 4 2 1 14.0
3.   USA 4304 Christopher Dragon Ker 43 Andrew & Linda Weiss 1 10/DNC 1 2 1 1 1 17.0
4.   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann 1 1 2 2 3 1 3 2 3 18.0
5.   USA 60564 Warrior Won Xp44 Christopher Sheehan 3 1 2 1 3 10/DNF 20.0
6.   USA 52558 Faith First Beneteau 44.7 Kory Breitel 2 2 1 4 4 2 3 5 10/DNF 33.0
7.   52400 Tenebrae J 124 William Ingraham 10/DNF 3 3 3 1 4 2 4 6 2 38.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy