2017 Hamble Classics Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Total
Green Line Racing
One Design Division
XOD
1.   X 27 estelle XOD simon russell 1 1 1 1 4.0
2.   X 13 Mischief XOD Diana Wilson 2 2 2 8/RET 14.0
3.   GBR 96 Fantasy XOD Paul Jones 4 3 4 3 14.0
4.   X 150 Pepper XOD Steve Green 3 7 5 2 17.0
5.   X 54 Lark XOD Nick Brebner 7 6 3 4 20.0
6.   X 59 Iona XOD andrew bates 5 5 7 5 22.0
7.   X 21 SATU XOD Andy Hamlett 6 4 6 8/RET 24.0
 
International 6 metre class
1.   GBR 17 SIOMA International 6 metre fenton burgin 2 1 1 4.0
2.   K 72 Thistle International 6 metre Tom Richardson 1 2 2 5.0
3.   US 60 Nancy International 6 metre Andy Short 3 3 3 9.0
4.   GBR 42 Melita International 6 metre John Mellows 4 4 4 12.0
5.   USA 54 BobKat II International 6 metre Andrew Webster 6/DNC 6/DNC 6/DNC 18.0
 
Dragon
1.   GBR 39 Aurora Dragon Adrian Green 1 2 1 4.0
2.   GBR 457 Tschuss Dragon Rupert Street 2 1 2 5.0
3.   D 453 Mystical Rose Dragon Anthony Talbot 3 3 5/RET 11.0
4.   GBR 363 Mistress Dragon William Daniels 4 5/DNF 3 12.0
 
 
ToT Division
Gaffer 2
1.   H 174 Gloriana Herreshoff 12 Ian Armstrong 1 1 2.0
2.   H 4 Winifred Herreshoff Half-Rater Brian Corbett 3 2 5.0
3.   2768 Sepia Memory 19 Sue Pennison 2 3 5.0
4.   G42 Whimbrel Gaff Rigged Yacht -traditional style Will Maskell 6/DNF 4 10.0
5.   - - Bronte West Country Hooker Paulus Smith 6/DNF 6/DNC 12.0
 
 
Red Line Racing
IRC Division
IRC 0
1.   GBR 88 N Oui Fling Spirit 52 Irvine Laidlaw 1 1 2.0
2.   GBR 3802 L Chloe Giselle Spirit 65 Michael Hough 2 2 4.0
3.   GBR 1665 Desperado Swan 65 Richard Loftus 3 3 6.0
 
IRC 1
1.   GBR 363 R WHOOPER Laurent Giles One Off Classic Giovanni Belgrano 1 1 1 3.0
2.   GBR 1866 N Breeze Cal 40 Robert Boulter 3 3 3 9.0
3.   GBR 136 Laughing Gull Yawl Barney Sandeman 6 2 4 12.0
4.   GBR 612 R Firebrand S&S 43 one off Ramona-Ann Gale 7 4 2 13.0
5.   K 1034 Cetewayo Laurent Giles 7/8ths sloop David Murrin 2 5 6 13.0
6.   N 23 Bojar 10 metre class Andrew Pearson 4 7 5 16.0
7.   GBR 1680 R Misty Cheverton Stephen Card 5 6 9 20.0
8.   GBR 1988 T Cuilaun Ketch Brian Smullen 10 8 7 25.0
9.   908 Lutine of Helford Laurent Giles one off classic James Youngman 8 10 8 26.0
10.   K 12 Charm of Rhu 8m cruiser/racer Martin Thomas 9 9 10 28.0
11.   GBR 9055 R Kira Swan 55 Tim Gaukroger 11 11 11 33.0
12.   GBR 1523 R Shantih of Cowes RHODES 39 Custom Jason Fry 14/DNC 14/DNC 14/DNC 42.0
 
 
ToT Division
Regatta Class
1.   W 2 Suvretta West Solent One Design Tim Y 1 1 2.0
2.   GBR 1856 R Mandarina International Folk Boat Christine Hughes 4 2 6.0
3.   GBR 8023 Y Shelagh She Delta 94 (She 31) Derek Morland 2 4 6.0
4.   1965 Ragdoll Honeybee Liz Rushall 5 3 8.0
5.   518 Y Cockleshell Classic Dayboat Jonty Sherwill 3 5 8.0
6.   8 Mizpah Sea View Mermaid 1907 Design Alex Charlton 7 7 14.0
7.   GBR 665 Isobel Nordic Folkboat Andrew Quicke 6 9 15.0
8.   R 6 Sea Jay Rhodes 6 tonner Barry Pickthall 11 6 17.0
9.   GBR 2976 R Wild Rival Rival 34 Steve and Cathy Lacey 9 8 17.0
10.   69 Firecracker SCOD Antony Fanshawe 15 10 25.0
11.   18 Scimitar Cheverton Crusader James Clabon 15 11 26.0
12.   HB Y 1 Michief III Harrison Butler Yonne Paul Barnes 15 12 27.0
13.   35 Sabrina Harrison Butler Yonne Class Craig Nutter 8 20/DNC 28.0
14.   None VIVEZA Twister Peter Mulville 15 13 28.0
15.   2063 Y Samiotisa Nicholson 35 Chris Mansfield 15 14 29.0
16.   743 Fritha Nordic Folkboat Bob Allen 10 20/DNC 30.0
17.   379 Maresta One off Mark Taylor 15 15 30.0
18.   33 Destina Harrison Butler Yonne Class Mark Tomson 15 20/DNC 35.0
19.   41 Paean Cheverton Caravel Mk2 Phill McGowan 15 20/RET 35.0
 
Gaffer 1
1.   1911 Cormorant One-off Gaff Yawl Steve Meakin 1 1 2.0
2.   GBR 1892 L Sophie Falmouth Quay Punt Nicholas and Liz Harvey 3 2 5.0
3.   EB 6 Ivy Green Gaff cutter Richard Jacobs 2 3 5.0
4.   DS 2 Jolie Brise Gaff Pilot Cutter Toby Marris 5 5 10.0
5.   11 Thalia Gaff Cutter David Aisher 8 4 12.0
6.   P 20 Alice pellow Cornish crabber pilot cutter Dave Percival 6 6 12.0
7.   N 1 Nomad Nigel Irens & Ed Burnett Design Daniel Shaw 4 9/DNC 13.0
8.   A 3 Aeolus one off topsail gaff cutter Anthony Wheaton 7 7 14.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Classic Marine Elephant Boatyard Performance Rigging Ratsey & Lapthorn
Sandeman Yacht Company Spinlock   

Copyright © Interactive Creations 2000-2017