2017 Panerai Herreshoff Classic Yacht Regatta
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Total
Classic Yacht Regatta - Long Course Racing
CRF MkII Division
Vintage Grand Classic - Spinnaker
1.   NYYC 13 Marilee NY 40 Timothy Rutter 1 1.0
2.   5 Eleonora Gaff schooner Brendan McCoy 2 2.0
 
Vintage Grand Classic - Non-Spinnaker
1.   USA 100 Ticonderoga of Greenwich l. Francis Herreshoff Scott Frantz 1 1.0
2.   NY 12 Rowdy NY 30 Ted Boylan 3/DSQ 3.0
 
Vintage Corinthian - Spinnaker
1.   USA 18 Angelita 8 Metre Skelsey / Croll 1 1.0
2.   USA 754 Westray CONCORDIA YAWL JUAN Corradi 2 2.0
3.   Q 7 Falcon Q Boat Gerald Rainer 3 3.0
4.   351 Fidelio S&S 39 Charles Townsend 4 4.0
5.   USA 711 Odyssey Alfred Van Liew 5 5.0
6.   USA 50 Sonny S&S 54' Sloop J. Craig Venter 7/RET 7.0
7.   102 China Clipper RORC sloop Richard Davies 7/DSQ 7.0
 
Vintage Corinthian - Non-Spinnaker
1.   USA 58 Procyon Herreshoff, Fishers Island 31 Bruce Bradley 2 2.0
2.   221 Courageous custom S&S sloop Casey Fasciano 5/RET 5.0
3.   USA no sail number Windigo Rhodes Reliant Mark Treat 5/DNF 5.0
 
Vintage Day Racer - Spinnaker
1.   GER 32 Tilly XV Joerg Moessnang 1 1.0
2.   L 2 Belle Luders 24 Joe Loughborough 2 2.0
3. 40   USA R40 Gamecock R Class - Herreshoff Peter McClennen 3 3.0
4.   US 53 Cherokee 6 Metre Jerry Goldlust 4 4.0
5.   USA 2 Adamant Adams Interclub Gabriele Pedone 7/RET 7.0
6.   R/3 Ruweida V R Class (Starling Burgess) Joseph Huber 7/DNF 7.0
 
Vintage Day Racer - Non-Spinnaker
1.   none Kid Race-About class sloop David Snediker 1 1.0
2.   D 3 Mink Buzzards Bay 25 Brad Baker 2 2.0
3.   H23 Trish Prudence 23 - Herreshoff Torre Peterson 3 3.0
 
Grand Prix Yacht - Spinnaker
1.   USA 100 Streaker Halsey Herreshoff 1 1.0
2.   USA 24 Valiant 12 Metre Gary Gregory 2 2.0
3.   58 Arrluuk L Francis Herreshoff Ketch Steve Frary 3 3.0
 
Grand Prix Yacht - Non-Spinnaker
1.   US 16 Columbia 12 Metre Kevin Hegarty 1 1.0
2.   USA 1 Wild Horses W class Donald Tofias 2 2.0
3. Quantum Sails  192 Ella Lee William Tripp Edward Stroh 3 3.0
4.   168 Phox Sea Sprite 23 Evan Ide 4 4.0
 
 
Classic Yacht Regatta - Short Course Racing
One Design Division
S Class
1.   S-8 Osprey S Class sheldon whitehouse 1 1 2.0
2.   USA 51 Aquila S Class Geoffrey Davis 2 5 7.0
3.   30 Vindex S Class Paul Del Nero 4 3 7.0
4.   24 Swallow S Class Andrew McClatchy 6 2 8.0
5.   5 Surprise S Class Fred Roy 7 4 11.0
6.   15 Shona S Class Robert Hutchinson 5 6 11.0
7.   2 Lady Luck S Class Nicholas Sollecito 3 9/DNF 12.0
8.   1 Lucky Pierre S Class BRIAN LEMMON 8 7 15.0
 
Herreshoff 12 1/2
1.   40 Squaw H12 Robert Bartro 1 1.0
2.   USA TBD Tomboy H12 Charles Flanagan 2 2.0
3.   TBD Bonita H12 Jan Moniz 3 3.0
4.   150 Kewpie H12 Charles Flanagan 5/DNS 5.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Panerai

Copyright © Interactive Creations 2000-2017