2017 NYYC Leukemia Cup Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
NYYC Leukemia Cup Regatta Racing
IRC Division
IRC
1.   GBR 11152X Gladiator TP52 Tony Langley 1 1.0
2.   USA 50069 Temptation-Oakcliff Ker 50 Arthur Santry 2 2.0
3.   ITA 5003 Courdileone ClubSwan 50 Thomas Lihan 3 3.0
 
 
One Design Division
Swan 42
1.   USA 4235 Apparition Swan 42 Ken Colburn 1 1.0
2.   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver 2 2.0
3.   USA 4206 Impetuous Swan 42 Paul Zabetakis 3 3.0
4.   USA 4214 Daring Swan 42 John Hele 4 4.0
 
Herreshoff S Class
1.   S 8 OSPREY S Michael McCaffrey 1 1.0
2.   24 Swallow Herreshoff S Class Andrew McClatchy 2 2.0
3.   5 Surprise S Class Fred Roy 3 3.0
4.   15 Shona Herreshoff S Class Robert Hutchinson 4 4.0
 
VX One
1.   USA 213 Sippidy Dooda VX One Anthony Norris 1 1.0
2.   171 Wagon VX one charles brown 2 2.0
3. 167   USA 167 Blue Lobster VX One Ian Maccini 3 3.0
4.   122 Sunspot Baby VX One Kendrik de Koning 4 4.0
5. 240   USA 240 Blue2 VX One Bob Maccini 5 5.0
 
 
PHRF Division
12 Metre
1.   USA 26 Courageous (M) 12 Metre Ralph Isham /Alexander Auersperg 1 1.0
2.   KZ-5 Laura 12 Metre kip curren 2 2.0
 
PHRF - 1
1.   13 Marilee NY 40 Timothy Rutler 1 1.0
2.   USA 4 Reef Points Westerly Marine 60 Gurdon Wattles 2 2.0
3.   USA 1976 Mischief Lyman-Morse 40 David Schwartz 3 3.0
4.   XXX Peningo Custom Dubois peter dougherty 4 4.0
5. North Sails  GRE 55 Irie 2 Kerr 55 Brian Cunha 5 5.0
6.   USA 43950 Temptress Taylor 41 John Gowell 6 6.0
7.   USA 50400 Entropy Tripp 41 Paul Hamilton / Patti Young 7 7.0
8.   USA 4212 The Cat Came Back Swan 42 Lincoln Mossop 8 8.0
9.   USA 30 Wicked 2.0 J 111 Douglas Curtiss 9 9.0
10.   USA 52643 Settler NEB Tripp 43 Tom Rich 10 10.0
11.   USA 51333 Kinship Baltic 52 Donald Steiner 11 11.0
12.   049 Marquise II J 109 Samuel Goldblatt 12 12.0
13.   USA 60567 Trinity Dufour40e Dan Scanlon 13 13.0
 
PHRF - 2
1.   USA 35 Yonder J 88 Douglas Newhouse 1 1.0
2.   40561 Dirty Harry J 29 Jack McGuire 2 2.0
3.   USA 711 Odyssey (spin) S&S 48 David Brodsky / Alfred Van Liew 3 3.0
4.   USA 109 Discovery (spin) 6 Metre Thomas Rodes 4 4.0
5.   USA 56 Spirit J 92S EC Helme 5 5.0
6.   USA 41893 Hawk Evelyn 32-2 Barker & McVicker 6 6.0
7.   513 Zephyros Melges 24 Timothy Grimes 7 7.0
8. Quantum Sails  USA 30006 GORDON E S&S 30 Glenn Walters 8 8.0
9.   US 53 Cherokee 6 Metre Jerry Goldlust 9 9.0
10.   USA 1078077 Baroness Catalina 380 Sandy von Stackelberg 10 10.0
 
PHRF - NS
1.   USA 40968 Caneel C&C 41 Chip Hawkins 1 1.0
2.   312 Fortune Schooner John Taft / Tom Glassie 2 2.0
3.   USA 23 Mainsheet Pearson P31-2 Bill Plunkett 3 3.0
4. UK Sailmakers  61773 Blue Devil C&C 110 Bob McLaughlin 4 4.0
5.   8 Top Cat Alerion Express 38 Yawl Jim Lengel 5 5.0
6. 15 Quantum Sails  165 Larvik Pearson 10M Kim Andersen 6 6.0
7.   USA 43926 Satin Doll Sabre 38 Jay Schachne 7 7.0
8.   USA 025 Epiphany e33 Nick Bowen 8 8.0
9.   1286 Early Riser C-34 Matt Regan 11/DNS 11.0
10.   22978 Good news J30 John Cavanagh 11/DNS 11.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2018