2017 I-LYA Bayweek Regatta
Final Cumulative Results
Select to view a specific Class:
All Classes
Beach Cats
Cruising Class A
Hobie Wave
Interlake
J 24
JAM A
JAM B
JAM C
No-Racing Support Boats
Offshore Multihulls
PHRF A
PHRF B
PHRF C
PHRF D
PHRF E
PHRF F
T-10
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
T
O
Total
Centerboard Racing
One Design Division
Hobie Wave
1.
38
USA 38
Steelkilt
Hobie Wave
Jim Hildebrandt
1
1
3
1
1
1
1
3
4
[4]
12.0
2.
33
33
Angelfish wave
Hobie Wave
Doug Seib
4
3
2
2
3
3
3
1
1
[4]
18.0
3.
73
73
Polly
Hobie Wave
Bob Everson
2
4
1
5
2
4
5
5
3
[5]
26.0
4.
03
USA 3
Coyote 4
Hobie wave
Ray Matuszak
3
2
6
4
4
2
2
4
5
[6]
26.0
5.
64
USA 777
wave
Hobie Wave
matt wirth
5
5
4
3
5
5
6
2
2
[6]
31.0
6.
100
00
Tiger Shark
Hobie Wave
Ken Farber
6
6
5
6
7
6
4
6
6
[7]
45.0
7.
USA 53
Emma K
Hobie Wave
Larry Schrader
7
7
7
7
6
7
7
7
7
[7]
55.0
Interlake
1.
909
Nein-Oh-Nein
Interlake
Tom Marriott
1
1
1
1
1
1
1
2
[2]
7.0
2.
USA 496
Bingo
Interlake
Ronald Soka
2
3
3
2
2
2
3
1
[3]
15.0
3.
USA 1215
Hooley Express
Interlake
Brent Marriott
3
2
2
3
3
4
2
4
[4]
19.0
4.
466
pack-n-play
Interlake
Aaron Stange
5
/
DNS
5
/
DNS
5
/
DNS
5
/
DNS
5
/
DNS
3
4
3
[5]
30.0
JAM and Cruising Racing
PHRF Division
Cruising Class A
1.
157
WAYPOINT
Catalina 400
Larry Hurst
2
1
3.0
2.
USA 260
Oban Skye
Jeanneau 50DS
Jeffrey Biesenberger
1
2
3.0
3.
USA N/A
William M Petry
Cheoy Lee
Robert Petry
3
4
7.0
4.
USA 500
Valkyrie
Pinica 14-34
Jake Burgy
4
5
9.0
5.
5136
USA 51126
Moonbeam
Islander 30 Mk2
David Burke
10
/
DNC
10.0
6.
44
Longshot
Catalina 320
David Long and Rebecca Innes-Long
10
/
DNC
3
13.0
7.
USA 312
Threes Company
Gemini 3200 Catamaran
Carl Behrens
10
/
DNC
10
/
DNS
20.0
8.
USA 60803
Quenched
Hunter
Kevin Whalen
10
/
DNC
10
/
DNC
20.0
9.
15521
Sora
Redwing 30
Jim Kemp
10
/
DNC
10
/
DNC
20.0
JAM A
1.
USA 65376
Discover
Capri 30
Matt Kern
0
/
ABD
1
1.0
2.
34233
Solitude
C&C
Eric Winkel
0
/
ABD
2
2.0
3.
USA 789
Rush
Flying Tiger 10M
Laurence Rush
0
/
ABD
3
3.0
4.
USA 13662
Orange Crate
Davis 34
Jim Davis
0
/
ABD
8
/
DNS
8.0
5.
USA 379
Best Sister
Jenneau 37
Gary Wandtke
0
/
ABD
8
/
DNC
8.0
6.
USA 121
Irish Mist
Columbia 43
Robert Tiberia
0
/
ABD
8
/
DNS
8.0
7.
USA 35
Yeah Buoy
Hunter Legend 35
Lee Elekonich
8
/
DNC
8
/
DNC
16.0
JAM B
1.
USA 310
Wing Jammin
Beneteau F310
William Pribe
1
2
3.0
2.
922
Bangarang
Pearson
Bryce Boardman
3
1
4.0
3.
USA 160
LA VIDA
Newport 33
Tom Quick
2
3
5.0
4.
USA 134
Arrow
Pearson 33-2
Dennis Psota
4
4
8.0
5.
3203
Autumn Wind
Catalina tall rig
Joe Sweeney
5
5
10.0
JAM C
1.
USA 708
Calliope
Cal 25
Sloane Barbour
1
1
2.0
2.
15170
Magi
Ticon T-30
Jim Grant
2
4
6.0
3.
USA 48
POKEY
S2
Joe Snyder
7
/
DNC
2
9.0
4.
USA 7180
Bay Tripper
Columbia 8.7
Philbert Fry
7
/
DNC
3
10.0
5.
USA 174
TanTarA
Beneteau First235
Don Harris
7
/
DNS
5
12.0
6.
23
23 Skiddoo
Cal25
Karyn Macdonald
7
/
DNC
7
/
DNC
14.0
Keelboat Racing
PHRF Division
Offshore Multihulls
1.
USA 22824
Alacrity
Newick Native Tri
Brian Thorpe
1
1
1
2
2
7.0
2.
70
Big Storm
Corsair F-28 Stock
James Frederick
2
3
2
1
1
9.0
3.
18
Southwind Spirit
Corsair F-28
Robert / Mary Kansa
3
2
6
/
DNS
3
3
17.0
4.
60715
3SUM
F82R
Gary Hall
6
/
DNS
4
6
/
DNS
6
/
DNS
6
/
DNS
28.0
5.
27014
Myira
F31
Harold Alber
6
/
DNS
6
/
DNS
6
/
DNS
6
/
DNS
6
/
DNS
30.0
PHRF A
1.
USA 93
Spaceman Spiff
J 111
Rob Ruhlman
2
1
1
2
1
7.0
2.
USA 126
Flat Stanley
Melges 32
T. Sheehan / T. McSweeney
1
2
3
1
2
9.0
3.
USA 92
Capers
J 111
Don Hudak
3
3
2
3
3
14.0
4.
USA 50772
Lake Shark
J 160
John Bloomstine
4
4
4
4
5
/
DNS
21.0
PHRF B
1.
97739
Adrenalin
Schock 35
Kurt Kachler
2
2
2
2
0
/
ABD
8.0
2.
USA 19145
Synchronicity
J 109
Chris Mallett
1
4
4
1
0
/
ABD
10.0
3.
52311
Big Electric Cat
Beneteau First 36.7
Mark and Bill Cummings
4
1
1
4
0
/
ABD
10.0
4.
USA 50434
Sloopy IV
IMX 38
Donald Esarove
3
3
3
3
0
/
ABD
12.0
PHRF C
1.
USA 3242
Wizard
Evelyn 32
The Mackays
1
2
2
1
2
8.0
2.
USA 41582
Oh Baby
Soverel 33
Todd Duffett
4
3
3
2
1
13.0
3.
10
Ten Forward
Mirage 338
Will Lightfoot
2
1
4
5
4
16.0
4.
USA 50885
Rollick
J 105
Eric Sutherland
3
4
1
4
6
/
DNS
18.0
5.
USA 33734
Trivial Pursuit
Mirage 338
David Young
5
5
6
/
RET
3
3
22.0
PHRF D
1.
USA 15193
Feisty
Abbott 33
Brian Hartwell
1
1
1
1
1
5.0
2.
USA 27
Zephyr Hawk
Abbott 33 Custom
Richard Bohl
2
2
2
3
3
12.0
3.
USA 136
DagnAbbott!
Abbott 33
Jim Mackey
7
/
RET
3
3
2
2
17.0
4.
USA 82
Quadrifoglio
J 29
Philip Dufresne
3
4
4
4
4
19.0
5.
USA 63267
Turtle Stampede
J 29
Steven Theiss
4
5
5
7
/
DNS
7
/
DNS
28.0
6.
15059
Red Cloud
Sloop
John Greiner
7
/
RET
7
/
DNF
7
/
RET
7
/
DNS
7
/
DNS
35.0
PHRF E
1.
USA 303
Gotcha
T-10
Kim and Dave Disbrow
1
2
3
1
2
9.0
2.
376
Black Box
T-10
Kids Sheehan - McSweeney
2
1
1
4
4
12.0
3.
USA 143
Think in Blue
T-10
Gary Disbrow
3
4
2
2
3
14.0
4.
33
Cracker
T-10
Corinne Sackett
4
3
4
3
1
15.0
PHRF F
1.
1677
Orange Whip
J 24
Mark Sprenger
1
2
1
2
2
8.0
2.
USA 69
Outtamind
Schock Wavelength 24
Trevor Walker / Meagan Lee
2
1
2
3
1
9.0
3.
USA 17801
Scoop
S2 9.1
John Schaffner
5
3
1
3
12.0
4.
25052
Saving Grace
Olson 25
Kyle Gladieux
3
6
/
DNS
6
/
DNS
6
/
DNS
21.0
5.
88
Bella Ravello
C&C 33
J.R. Farrar
4
6
/
DNF
6
/
RET
4
6
/
DNS
26.0
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy