38th Annual Newport Classic Yacht Regatta
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Total
Classic Yacht Regatta Racing
CRF MkII Division
Grand Prix Yachts - Spinnaker
1.   USA 24 Valiant 12 Metre Gary Gregory 2 1 3.0
2.   US 16 Columbia 12 Metre Kevin Hegarty 1 2 3.0
3.   58 Arrluuk L Francis Herreshoff Ketch Steve Frary 4 3 7.0
 
Grand Prix Yachts - Non-Spinnaker
1.   Usa 1 Wild Horses W class Donald Tofias 1 1 2.0
 
Vintage Corinthian Classics - Spinnaker
1.   USA 50 Sonny S&S 54' Sloop J. Craig Venter 2 1 3.0
2.   USA 18 Angelita 8 Metre Skelsey / Croll 3 2 5.0
3.   351 Fidelio S&S 39 Charles Townsend 1 6 7.0
4.   USA 711 Odyssey (spin) S&S 48 David Brodsky / Alfred Van Liew 5 3 8.0
5.   61 Mah Jong Yawl Alex Goldhill 4 7 11.0
6. Other  USA 754 Westray Concordia Yawl Juan Corradi 6 5 11.0
7.   Q 7 Falcon Q Class Gerald Rainer 8 4 12.0
8.   USA 604 Crocodile Concordia 39 Haskell Crocker 7 8 15.0
 
Vintage Corinthian Classics - Non-Spinnaker
1.   312 Fortune (NS) Schooner John Taft / Tom Glassie 1 1 2.0
2.   USA 123 Neith Herreshoff Van Brown 2 4 6.0
3.   NY 12 Rowdy NY 30 Ted Boylan 4 3 7.0
4.   USA no sail number Windigo Rhodes Reliant Mark Treat 3 5 8.0
5.   221 Courageous sparkman stephens Casey Fasciano 7/DNS 2 9.0
6. Other  60041 WRAITH Hinckley Owens 41 David Clark 5 7/DNF 12.0
 
Vintage Day Racer - Spinnaker
1.   R 3 Ruweida V R Class Joseph Huber 1 1 2.0
2.   32 Tilly XV Sonderklasse Joerg Moessnang 3 2 5.0
3.   L 2 BELLE Luders 24 Joe Loughborough 2 4 6.0
4. 40   R40 Gamecock R Class Peter McClennen 6 3 9.0
5.   USA 2 Adamant Adams Interclub Gabriele Pedone 4 6 10.0
6.   US 53 Cherokee 6 Metre Jerry Goldlust 5 5 10.0
 
Vintage Day Racer - Non-Spinnaker
1.   none KID Race-About class sloop David Snediker 2 1 3.0
2.   D 3 Mink Buzzards Bay 25 Brad Baker 1 3/RET 4.0
 
Vintage Grand Classics - Spinnaker
1.   NYYC 13 Marilee NY 40 Timothy Rutler 1 1 2.0
2.   5 Eleonora Gaff schooner Brendan McCoy 2 2 4.0
 
Vintage Grand Classics - Non-Spinnaker
1.   None Eros Staysail Schooner Cameron Riddell 2 1 3.0
2.   USA 100 Ticonderoga of Greenwich l. Francis Herreshoff Scott Frantz 1 3/RET 4.0
 
 
One Design Division
S Class
1.   S-8 Osprey Herreshoff S Class sheldon whitehouse 1 4 5.0
2.   USA 51 Aquila Herreshoff S Class Geoffrey Davis 5 1 6.0
3.   5 Surprise Herreshoff S Class Fred Roy 4 3 7.0
4.   24 Swallow Herreshoff S Class Andrew McClatchy 3 6 9.0
5.   30 Vindex Herreshoff S Class Paul Del Nero 10/RET 2 12.0
6.   2 Lady Luck Herreshoff S Class Nicholas Sollecito 2 10/DSQ 12.0
7.   15 Shona Herreshoff S Class Robert Hutchinson 6 7 13.0
8.   7 Firefly Herreshoff S Class Alan Silken 10/DNS 5 15.0
9.   1 Luckey Pierre Lawley S Class BRIAN LEMMON 10/DNS 8 18.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

   

Copyright © Interactive Creations 2000-2017