2018 Antigua Classic Yacht Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
  Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Total
1. Antigua Classics - Vintage Racing
CSA Division
Vintage Class A
1.   464 Mariella Alfred Mylne 79 Carlo Falcone 2/SCP 1 2 1 6.0
2.   954 Mary Rose Nathaniel. G. Herreschoff 63 Gerald Rainer 1 2 1 2 6.0
3.   Eros William McKeek 103 Eros Charters LLC 3 3 3 3 12.0
4.   100 Ticonderoga of Greenwich l. Francis Herreshoff 72 Scott Frantz 4 4 5/DSQ 5/DNS 18.0
 
Vintage Class B
1.   17 The Blue Peter Alfred Mylne 65 Mathew Barker 1 1 1 2 5.0
2.   14 PCC Janley George Kettenburg Cameron Fraser 2 2 2 1 7.0
3.   390 Seefalke II H Rasmussen 41 Mr Griffith O. Williams 3 3 3 3 12.0
4.   118 Guiding Light H.G.May Berthon Boat Comp. 36.5 Roy Boughton 4 4 4 4 16.0
 
 
2. Antigua Classics - Classics Racing
CSA Division
Classics Class A
1.   24-1 Aschanti IV Henry Gruber 105 Aschanti Limited 1 1 1 1 4.0
2.   3 Columbia W.Starling Burgess/John W. Gilbert & Sons Brian D'Isernia 2 2 2 2 8.0
3.   8 Ruth Thomas Colvin 75 Champion Maritime 4 3 3 3 13.0
4.   Ocean Star Murry Peterson and Associates Ocean Education LTD. 3 5/DNS 4 4 16.0
 
Classics Class B
1.   551 Mah Jong S&S 52 Patrick Ilderton 1 1 2 1 5.0
2.   Jonathan Sparkman & Stephens 60 Jos van Veen 2 2 3 2 9.0
3.   Russamee Leonard Hedges 50 Michael Brown 3 3 1 3 10.0
 
Classics Class C
1.   Free Spirit A E Luders 40 Jerry Stewart 1 1 1 1 4.0
2.   Paloma VI J.M.Alfonso Allende 32 Jordi Agustí arbosse 2 2 2 3/RET 9.0
 
 
3. Antigua Classics - Traditional Racing
CSA Division
Traditional Class
1.   2 Sweetheart Zepharin McLaren Charles C Morgan 1 2 1 3 7.0
2.   Free in St Barths Alwyn Enoe Thierry De Badereau 2 3 3 1 9.0
3.   Zemi Alwyn Enoe 42 Angus Biffin 3 4 4 2 13.0
4.   Genesis Alwyn Enoe Alexis Andrews 7/RET 1 2 4 14.0
5.   Vendia Gaff Ketch 54 Dave Buller / Mark Wibberley / Rick Tillotson 4/CZT 7/CZT 5 7/CZT 23.0
6.   ANU Ocean Nomad Alwyn Enoe / Todd Orrell Todd Orrell 7/DNF 7/DNS 6 7/DNS 27.0
 
 
4. Antigua Classics - Classic GRP Racing
CSA Division
Classics GRP Class
1.   Petrana John Alden 50 Paul Deeth 1 1 1 1 4.0
2.   5 Frolic Luders 44 Don Ward 2 2 2 2 8.0
3.   5.5 Iris J Bruce King 32 Paul Deeth 3 3 3 3 12.0
4.   CD 118 Zephia Carl Arlberg 36 Keith Bate 4/SCP 4 4 5/RET 17.0
 
 
5. Antigua Classics - Tall Ship Racing
CSA Division
Tall Ship Class
1.   Chronos Klaus Roeder 157 Sailing-Classics CV 3/DNS 1 1 1 6.0
2.   Rhea Klaus Röder 157 Sailing-Classics CV 1 3/RET 2 2 8.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2018