2019 Biennial Trans Superior International Yacht Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Trans Superior - Crewed Racing
ORR Division
ORR
1.   USA 42250 Chewbacca N/M Int'l 50 Bill Peterson 1 1.0
2.   USA 482 Talisman Botin/Carkeek 58 Bruce Aikens 2 2.0
3.   USA 25168 Stripes SC 70 Bill Martin 3 3.0
4. North Sails  USA 45777 MC^2 R/P 50 Dan Lewis 4 4.0
5.   USA 97999 Arctos Andrews 70 Charles Bayer 5 5.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF - Spinnaker A
1. North Sails  USA 40205 Papa Gaucho J 35 Keith Stauber 1 1.0
2.   CAN 081 Bella C&C 115 Cameron McWhirter 2 2.0
3.   USA 269 ZigZag J 109 Jim Vaudreuil 3 3.0
4.   USA 77899 Red Hawk Santa Cruz 40 Ralph Hodek 4 4.0
5.   USA 32676 Quintessence III Frers 46 David Crum 5 5.0
6. Haarstick Sailmakers  CAN 84185 Northern Harrier J 41 Chris Wells 6 6.0
7.   USA 1007 Pearl Synergy 1000 Eric Thomas 7 7.0
8. UK Sailmakers  USA 31076 Wylie Coyote Wylie 40 Mark Gross 9/RET 9.0
 
PHRF - Spinnaker B
1.   USA 25663 Roxy Tartan 4000 Don Condit 1 1.0
2.   USA 385 Galatea Islander 36 David Herring 2 2.0
3.   USA 32112 LOKI Beneteau First 38 Krister Mattson 3 3.0
4.   USA 25181 Zenith J 33 Chris, John & Jon Baumgarten, Wood & Shultz 4 4.0
5.   USA 26006 Hairy Bear C&C 29 MkI Ken Tennant 5 5.0
 
PHRF - Cruising
1.   16706 Tiamat C&C 35 Mk I Steve Hughes 1 1.0
2.   USA 156 WitnessProtection C&C 35 Daniel Larson 2 2.0
3.   Remedy Jeanneau Yachts 57 Greg Nuss 3/SCP 3.0
4. Other  32 Calico Athena 38 Thomas Burns 4/SCP 4.0
5.   H-40.5 Memories Hunter Legend 40.5 Tony Green 6/RET 6.0
 
 
Trans Superior - Doublehanded Racing
PHRF_ToT Division
PHRF - Doublehanded
1.   USA 7952R Audacity Beneteau First 40 Michael Laing 1 1.0
2.   USA 61179 Superior Escape Dufour Mark Miner 2 2.0
3. UK Sailmakers  6343 Slingshot C&C 33 MKII Robert Berlinquette 5/RET 5.0
4.   USA 25639 Dulcibella Tartan 27-2 John Garhart 5/RET 5.0
 
 
Trans Superior - Singlehanded Racing
PHRF_ToT Division
PHRF - Singlehanded A
1.   USA 100 Wall-E Olson 30 Luke Brockman 1 1.0
2.   USA 52958 Passage Beneteau 40 Ian Bentley 2 2.0
3.   CAN 52858 Quick & Dirty Olson 30 Noel Brockman 3 3.0
4.   USA 30714 Tweety Olson 30 Robert Schroer 4 4.0
5.   USA 41445 Voyager C&C 44 Mike Spence 5 5.0
6.   USA 140 Avatar T-10 Lease Schock 6 6.0
7.   D37 Morning Star Delphia 37 Marty Wagner 7 7.0
 
PHRF - Singlehanded B
1.   USA 32122 Riptide Express 27 John Walton 1 1.0
2.   CAN 502 Epiphany Mirage 275 Ron Smallbone 2 2.0
3.   USA 61418 SS George Bailey Sabre 34 MK II Doug Milroy 3 3.0
4.   USA 1263 Moonbeam Catalina 34 Allan Belovarac 4 4.0
5. North Sails  USA 61207 Never Too Late Pacific Seacraft Flicka John Lecznar 6/RET 6.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019