2018 Breakwater Irregulars - Spring Series
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
T
O
T
O
Total
Spring Series Racing
PHRF_ToT Division
Class 1
1.   USA 52559 Tenacity Beneteau First 44.7 Samuel Fuller 1 9/RET 3 1 1 [9] [3] 3.0
2.   USA 52418 Joyride J 109 Greg Imbruce 5 2 1 2 2 [5] [2] 5.0
3.   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr. 3 1 2 5 9/DSQ [9] [5] 6.0
4.   USA 50807 M Squared J 120 William Mack 6 4 3.5/RDG 3 6 [6] [6] 10.5
5.   USA 61117 Ohana Dehler 42 Ken Wisdom 2 9/DNC 4 6 5 [9] [6] 11.0
6.   USA 163 Rhiannon III J 109 Cao Deambrosio & Chris Nicholls 4 5 5 4 4 [5] [5] 12.0
7.   USA 39515 Elan Farr 395 Kent Holden 7 6 6 9/RET 7 [9] [7] 19.0
8.   USA 50 Unplugged Custom 28 Chris and Marc Malloy 9/DNC 3 9/RET 9/DNC 10/DNC [10] [9] 21.0
9.   52740 Ishkoodah C&C 115 James Barker 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC [10] [10] 30.0
 
Class 2
1.   USA 33675 Evil Monkey Soverel David Schmidt 1 1 1 2 1/RDG [2] [1] 3.0
2.   USA 41302 Borderline C&C 35 MK3 Jonathan Asch / Stephen Bishop 3 2 2 3 1 [3] [3] 5.0
3.   USA 42767 Mischief Soverel 33 Tom Griffin 2 3 3 5/DNC 4 [5] [4] 8.0
4.   USA 93330 Sans Souci C&C 99 Shoal Draft William Jessup 6/DNC 6/DNC 6/DNC 1 3 [6] [6] 10.0
5.   USA 14545 Pegasus Tartan 41 Austin Royle 5/DNC 5/DNC 5/DNC 5/DNC 2 [5] [5] 12.0
 
Class 3
1.   USA 161 Chicken Wing Ranger 33 Mike Chapell 3 1 1 1 1 [3] [1] 3.0
2.   USA 40712 Miller's Crossing Rodgers Christopher Miller 2 2 6 3 2 [6] [3] 6.0
3.   USA 138 Roo C&C 33-2 Gary Tarnoff 1 10/DNC 2.5/RDG 5 4 [10] [5] 7.5
4.   USA 770 Belles Filles Beneteau First 375 Joseph Healey 5 3 2 4 3 [5] [4] 8.0
5.   USA 135 Navis Bona J 27 Christopher Hynes 4 5 3 2 6 [6] [5] 9.0
6.   USA 32410 Bouree J 30 Doug Abel 6 4 4 7 5 [7] [6] 13.0
7.   USA 89 Veronica Islander Bahama 30 Ed Tella 10/DNC 7 5 6 9/DNC [10] [9] 18.0
8.   USA 60623 Chasseur Sabre 38 Sandy McLane 7 6 10/DNC 8 9/DNC [10] [9] 21.0
 
Class 4 NS
1.   USA 51226 Xanadu X Yacht Charles Goodrich 1 2 1 4 2 [4] [2] 4.0
2.   CAN 131313 Kekoa Tartan 38 Luke Wakeman 5 3 6 1 1 [6] [5] 5.0
3.   129 Conundrum Beneteu Oceanis 45 Bruce Blasnik 3 1 4 2 5 [5] [4] 6.0
4.   047 Nine Kids C&C 99 Jack Alexander 2 2/RDG 2 5 4 [5] [4] 6.0
5.   USA 146 Joysea J 105 William Heller 4 4 3/RDG 3 3 [4] [4] 9.0
6.   231 Pauls Hardware Beneteau Oceanis Paul Adelberg 6 5 3 7 6 [7] [6] 14.0
7.   USA 36044 Black Sheep NY 36 Keith Werner 5.5/RDG 6 5 6 7 [7] [6] 16.5
8.   USA 3245 Skylark C&C 34 Joe Citarella 10/DNC 10/DNC 10/DNC 9/DNC 9/DNC [10] [10] 28.0
 
Class 5 NS
1.   USA 6160 Flo III C&C 25 Jim Goodridge 9/DNC 1 1 2 1 [9] [2] 3.0
2.   3773 Summertime Hunter 28 Peter Vanderwaart 2 2 2 1 3 [3] [2] 5.0
3.   114 Soup Bone IV CHRY 27 Lyndon Helmbolt 3 3 3 3 2 [3] [3] 8.0
4.   23525 KneeDeep San Juan 7.7 Doug Hamm 1 4 9/DNC 9/DNC 9/DNC [9] [9] 14.0
5.   338 Miss Lee Sea Chrysler 27 John Morrow 9/DNC 9/DNC 4 4 9/DNC [9] [9] 17.0
6.   139 Sally E Catboat John Reffner 9/DNC 9/DNC 9/DNC 5 4 [9] [9] 18.0
7.   43885 Neva Beneteau First 235 Alexander Henkin 4 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC [9] [9] 22.0
8.   4730 Argo Catalina TM Sail Ken Wolen 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC [9] [9] 27.0
 
 



Protest Filing Report as of 05/Jul/2022 @ 12:05 AM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. 5 Joyride (USA 52418) vs Growth Spurt (USA 261) Filed
1. vs Rule 42 Filed
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022