2011 Columbia Yacht Club COLORS Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Total
COLORS Distance Race Racing
ORR Division
Offshore
1.   USA 23 Renegade J-133 Thomas and Beth Ann Papoutsis 1.5 1.5
2.   USA 50136 Salsa J 130 Pete Stott 1.5 1.5
3.   USA 40625 Regardless Nelson-Marek Daniel Griggs 3 3.0
4.   USA 52039 Jahazi J 120 Frank and Lori Giampoli 4 4.0
5.   USA 271 Trinity J 105 Thomas OGrady 4 4.0
 
MAC Cruising
1.   USA 52723 Jug Band Jeanneau 45.2 Harry Simmon 1 1.0
2.   USA 42234 Serenity Beneteau 1st 42 arnold hirsch 2 2.0
3.   USA 0076 Mise En Place Mono hull masthead sloop Paul Thompson 3 3.0
 
 
COLORS Regatta Racing
One Design Division
T-10
1.   USA 402 Lightning T-10 Steve Karstrand / Bob Warnecke 3 3 3 1 1 11.0
2.   USA 26300 winnebago T-10 tim rathbun 2 2 2 3 2 11.0
3.   USA 30475 Erica T10 Brian and Mike Kaczor 1 1 1 7 7 17.0
4.   USA 40900 Skidmarks T-10 Lou Jacob 5 4 4 4 3 20.0
5.   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk 4 5 5 6 4 24.0
6.   USA 30246 wombat sloop arthur strilky 6.5 7 6.5 2 5 27.0
7. 15   USA 26340 Rainbows End T-10 Steven Fink 6 6 6.5 5 6 29.5
 
Farr 40
1.   USA 50001 Flash Gordon Farr 40 OD Helmut Jahn 2 2 1 2 3 10.0
2.   USA 40027 Hot Lips Farr 40 OD Christopher Whitford 1 3 2 5 1 12.0
3.   USA 40048 Inferno Farr 40 OD Phillip Dowd 3 1 4 3 2 13.0
4.   USA 51746 Virago Farr 40 OD Stuart Townsend 4 4 3 1 4 16.0
5.   USA 40037 Pendragon Farr 40 OD Brian Jackman 6/DNC 6/DNC 6/DNC 4 5 27.0
 
J 105
1.   USA 104 Vytis J 105 Tomas Petkus 1 1 1 5 3 11.0
2.   USA 673 The Asylum J 105 Anthony Bowker 2 4 4 3 2 15.0
3.   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett 6 3 2 1 4 16.0
4.   USA 288 Messy Jessy J 105 Dorin Candea 5 5 5 2 1 18.0
5.   USA 60 Striking J 105 Blane Shea 3 2 3 7/DNC 7/DNC 22.0
6.   USA 233 Tempest J 105 Nancy Glover 4 6 6 4 5 25.0
 
J 109
1.   USA 245 K III J 109 Irving Kerbel 1 3 2 1 4 11.0
2.   USA 361 Momentus J 109 Kevin Saedi 6 2 1 2 1 12.0
3.   USA 270 Vanda III J 109 Jack Toliver 5 1 4 4 2 16.0
4.   USA 336 Certainly J 109 Donald Meyer 3 4 3 3 6 19.0
5.   USA 249 Full Tilt J 109 Pete Priede 2 6 5 6 3 22.0
6.   USA 246 Northstar J 109 David Gustman 4 5 6 5 5 25.0
 
Beneteau First 36.7
1.   USA 52500 Tried & True Beneteau First 36.7 Robert K. Foley 2 1 1 3 1 8.0
2.   USA 235 Tequila Mockingbird Beneteau First 36.7 Chris Duhon 1 4 3 1 7 16.0
3.   USA 250 Stingray Beneteau First 36.7 Steve Pelke 6 6 5 2 4 23.0
4.   USA 60367 As You Wish Beneteau First 36.7 John Heaton 8 7 4 4 2 25.0
5.   USA 82 Split Decision Beneteau First 36.7 Mark Norris 9 5 2 5 6 27.0
6.   USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Charlie Wurtzebach/Mike Bird 7 2 7 6 5 27.0
7.   USA 60310 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin 3 3 6 7 9 28.0
8.   USA 52293 Sorcerer Beneteau First 36.7 Don Draper 4 8 9 9 8 38.0
9.   USA 119 Joie De Vie Beneteau First 36.7 Marty & Donna Hastings 10 10 10 8 3 41.0
10.   USA 51787 Raptor Beneteau First 36.7 Jim Anderson 5 9 8 10 10 42.0
 
Beneteau First 40.7
1.   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy 1 4 4 2 1 12.0
2.   USA 59116 SPANKER Beneteau First 40.7 Jim McDonnell 4 2 1 1 5 13.0
3.   51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil 2 3 2 3 4 14.0
4.   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher 7 1 5 5 3 21.0
5.   USA 51146 La Tempete Beneteau First 40.7 Thomas Weber 6 7 3 4 2 22.0
6.   USA 51457 Das Boot Beneteau First 40.7 Jay Muller 3 8 6 7 6 30.0
7.   USA 51392 Excalibur Beneteau First 40.7 David Tarson 5 5 7 6 8 31.0
8.   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell / Jeff Comeaux 8 6 10/DNF 8 7 39.0
9.   USA 51219 Rhumb Runner Katie Goldman 9 9 8 9 9 44.0
 
J 111
1.   USA 12 Kashmir J 111 Karl Brummel, Steve Henderson, Mike Mayer 1 2 3 1 1 8.0
2.   USA 24 Night Hawk J 111 Edman Dabrowski 2 3 1 3 3 12.0
3.   USA 22 Mental J 111 Richard Stearns 4 1 2 4 2 13.0
4.   USA 602 Misty J 111 Tom McIntosh 3 4 4 2 4 17.0
 
 
ORR Division
ORR
1.   USA 52643 Raven Tripp 43 Stan Bailey 1.5 1.5 1.5 1 1 6.5
2.   USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 1.5 1.5 1.5 5 5 14.5
3.   USA 52144 Eagles Wings Grand Soliel 44 John Gottwald 3 3 4 3 3 16.0
4.   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 4 4 3 2 4 17.0
5.   USA 02615 Scout Sydney 41 Dorsey Ruley 5 5 5 4 2 21.0
 
 
PHRF Division
PHRF
1.   USA 52725 Imedi TP 52 Mark Hauf 4 1 1 2 2 10.0
2.   USA 52575 Defiance JV/66 Dale Smirl/ Bob Warnecke 1 4 4 1 1 11.0
3.   USA 2001 Mirage Farr 47 William Dooley 2 2 2 3 3 12.0
4.   USA 28252 Sin Duda! Santa Cruz 52 Lindsey Duda 3 3 3 4 4 17.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Sail 312    

Copyright © Interactive Creations 2000-2020