2011 Spring Keel Invitational
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Total
Spring Keel Invitational Racing
One Design Division
Express 27
1.   USA 1 Get Happy!! Express 27 Brendan Busch 1 1 1 2 5.0
2.   USA 41 Magic Bus Express 27 Marc Belloli 3 3 8 1 15.0
3.   USA 28050 El Raton Express 27 Ray Lotto 4 2 2 10 18.0
4.   USA 11 Wile E Coyote Express 27 Dan Pruzan 2 5 7 7 21.0
5.   USA 18364 Peaches Express 27 John Rivlin 6 4 4 11 25.0
6.   USA 18070 Opa! Express 27 Peggy Lidster / Tom Hintz 9 8 5 4 26.0
7.   USA 56 Discotheque Express 27 Echeyde Cubillo 12 7 3 6 28.0
8.   USA 48 Great White Express 27 Rachel Fogel 8 13 6 5 32.0
9.   USA 113 Libra Express 27 Marcia Schnapp 5 6 13 9 33.0
10.   USA 28031 Take Five Express 27 Donald Carroll 10 11 10 3 34.0
11.   USA 101 Elise Express 27 Nathan Bossett 7 12 9 12 40.0
12.   USA 40428 Ergo Express 27 Chris Gage 11 10 11 8 40.0
13.   USA 28137 Motorcycle Irene Express 27 Zachery Anderson 13 9 12 13 47.0
 
Folkboat
1.   USA 113 Polperro Folkboat Peter Jeal 1 1 8/DNS 10.0
2.   USA 107 Nordic Star Folkboat Richard Keldsen 3 2 8/DNS 13.0
3.   USA 121 Faith Folkboat Brock de Lappe 2 3 8/DNS 13.0
4.   USA 67 Stella Folkboat Andreas Schwerte 8/DNS 8/DNS 8/DNS 24.0
5.   USA 76 Frihed Folkboat Bill Madison 8/DNS 8/DNS 8/DNS 24.0
6.   USA 108 Thea Folkboat Chris Herrmann 8/DNS 8/DNS 8/DNS 24.0
7.   USA 111 Freja Folkboat Tom Reed 8/DNS 8/DNS 8/DNS 24.0
 
J 24
1.   USA 1036 On Belay J 24 Don Taylor 1 3 1 1 6.0
2.   USA 2394 Downtown Uproar J 24 Darren Cumming 2 1 2 3 8.0
3.   USA 513 Shut up and drive J 24 Valentin Lulevich 4 2 3 2 11.0
4.   USA 4268 Little Wing J 24 Luther Strayer 3 7/RAF 7/DNS 7/DNS 24.0
5.   USA 3316 Woof J 24 Wally Whittier 7/OCS 4 7/DNS 7/DNS 25.0
6.   USA 247 Red Stripe J 24 Scott Buckstaff 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 28.0
 
Melges 24
1.   USA 540 Wilco Melges 24 Douglas Wilhelm 3 1 1 1 6.0
2.   USA 24 Smokin Melges 24 Kevin Clark 1 3 2 3 9.0
3.   NOR 632 American Lady Melges 24 Kristian Notto 2 2 4 2 10.0
4.   USA 449 Full Throttle Melges 24 David Joyner 4 4 7/DNS 7/DNS 22.0
5.   USA 15 Abordage Melges 24 Erwan le Gall 5 5 5 7/DNF 22.0
6.   USA 248 Nothing Ventured Melges 24 Duane Yoslov 7/DNS 7/DNS 3 7/DNF 24.0
 
Moore 24
1.   USA 75 Paramour Moore 24 Rowan Fennell 1 2 1 3 7.0
2.   USA 118 Banditos Moore 24 John Kernot 2 4 3 9 18.0
3.   USA 85 Nevermoore Moore 24 William Erkelens 5 11 2 1 19.0
4.   USA 55 Mercedes Moore 24 Bob Rynd 3 13 4 2 22.0
5.   USA 89 Mooretician Moore 24 Roe Patterson 11 1 6 7 25.0
6.   USA 155 Flying Tiger Moore 24 SC Vaughn Seifers 4 9 7 5 25.0
7.   USA 77 Moorigami Moore 24 John Siegel 6 7 8 8 29.0
8.   USA 06 Ruby Moore 24 Andrew Manzi 7 10 11 4 32.0
9.   USA 71 Topper II Moore 24 Conrad Holbrook 8 3 12 10 33.0
10.   USA 122 Paddywagon Moore 24 Sean McBurney 12 12 5 6 35.0
11.   USA 29 Legs Moore 24 Lester Robertson 13 5 9 15/DNF 42.0
12.   USA 51 Wet Spot Moore 24 Mike O'Callaghan 9 8 10 15/DNF 42.0
13.   USA 134 Penguin Moore 24 Matt Dini 10 6 13 15/DNF 44.0
14.   USA 135 Moore Havoc Moore 24 Mark Moore 14 14 15/DNS 15/DNS 58.0
 
J 22 (and similar)
1.   USA 1626 AmericaOne J 22 Don Jesberg 2 3 1 1 7.0
2.   USA 246 Cheeseburger J 22 John Gray - Cal Maritime Sailing 1 1 2 7/DNF 11.0
3.   USA 1627 Young Guns J 22 Kim Desenberg 3 2 5 2 12.0
4.   USA 697 Trouble J 22 Matt Van Rensselaer - Cal Maritime Sailing 5 4 4 3 16.0
5.   USA 1625 Team Eaton J 22 Rick Wallace 4 5 6 7/DNF 22.0
6.   USA 1628 Pink Panther J 22 Robin Driscoll 7/DNF 6 3 7/DNF 23.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy