164th NYYC Annual Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Total
Blue Racing
IRC Division
IRC 1
1.   USA 60722 Proteus Maxi 72 George Sakellaris 1 1 2.0
2.   USA 25555 Rambler JYD 88 George David 2 2 4.0
 
IRC 2
1.   USA 95 SPOOKIE TP52 Steve & Heidi Benjamin 3 1 4.0
2.   USA 55052 FOX TP52 Victor Wild 1 4 5.0
3.   GBR 11152X Gladiator TP52 Tony Langley 2 3 5.0
4. 19   USA 88528 Heartbreaker TP52 Robert Hughes 4 2 6.0
 
IRC 3
1.   USA 50069 Temptation-Oakcliff (Collegiate) Ker 50 Arthur Santry 4 1 5.0
2.   GER 7007 Black Pearl Carkeek 47 Stefan Jentzsch 1 6 7.0
3.   USA 4304 Christopher Dragon Ker 43 Andrew & Linda Weiss 2 5 7.0
4.   KZ 3 New Zealand (GP) 12 Metre Gunther Buerman 6 2 8.0
5.   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka 5 3 8.0
6.   USA 2600 Siren RP 56 William Hubbard 3 7 10.0
7.   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Custom scott weisman 8 4 12.0
8.   GRE 55 Irie 2 Kerr 55 Brian Cunha 7 9 16.0
9.   USA 52599 Wahoo Ker 50 Viktor Turner 9 8 17.0
 
 
PHRF Division
PHRF 1 - Navigator
1.   USA 52569 Denali TP52 Michael D'Amelio 1 1.0
2.   USA 4 Reef Points Westerly Marine 60 Gurdon Wattles 2 2.0
3.   USA 55655 Simon Says Andrews 70 Lorenzo Vascotto 4/DNC 4.0
 
 
Green Racing
CRF MkII Division
Classics 1 - Spinnaker
1.   US 50 Sonny S&S 53 Craig Venter 1 1 2 4.0
2.   USA 18 Angelita 8 Metre Croll Skelsey 2 2 1 5.0
3.   17 The Blue Peter Alfred Mylne 65 Mathew Barker 4 4 3 11.0
4.   312 Fortune (NS) Schooner john taft 3 3 6/DNF 12.0
5.   USA 711 Odyssey S&S 48 Alfred Van Liew / David Brodsky 5 5 6/DNC 16.0
 
Classics 2 - Spinnaker
1.   USA 52 Alana 6mR Thomas Rodes 1 1 1 3.0
2.   NY 10 Isla New York 32 Henry May 2 3 3 8.0
3.   USA R40 Gamecock Herreshoff R Class Peter McClennen 3 2 5/DNC 10.0
4.   US 53 Cherokee 6 Metre Jerry Goldlust 4 4 2 10.0
 
Classics - SOT
1.   USA 75249 Blackfish Jim Taylor 49 Custom Sloop Ron Zarrella 1 1 2/DNC 4.0
 
 
One Design Division
12 Metre
1.   KA 10 Challenge 12 12 Metre Jack LeFort 1 2 1 4.0
2.   US 33 Defender (M) 12 Metre Dennis Williams 2 1 2 5.0
3.   US 30 Freedom 12 Metre Charles Robertson 3 4 3 10.0
4.   US US26 Courageous 12 Metre Ralph Isham 4 3 4 11.0
5.   21 American Eagle 12 Metre Eagle 2019 Syndicate 5 5 6 16.0
6.   US17 Weatherly 12 Metre Jay Schachne 8 6 5 19.0
7.   USA 19 Nefertiti (T) 12 Metre Jon Wullschleger 6 7 8 21.0
8.   US 16 Columbia 12 Metre Anthony Chirco/ Kevin Hegarty 7 8 7 22.0
 
S Class
1.   S 8 Osprey S boat Michael McCaffrey 1 3 2 6.0
2.   USA 24 Swallow Herreshoff S Class Andrew McClatchy 2 4 1 7.0
3.   57 Squaw Herreshoff S Class Angus Davis 4 1 3 8.0
4.   7 Firefly Herreshoff S Class Alan Silken 3 2 6 11.0
5.   30 Vindex Herreshoff S Class Paul Del Nero 5 5 4 14.0
6.   53 Papoose Herreshoff S Class Wilson Saville 6 10 5 21.0
7.   5 Surprise Herreshoff S Class Fred Roy 8 9 7 24.0
8.   4 Stallion Herreshoff S Class donald Tofias 7 6 12/DNC 25.0
9.   S 3 Whistler Herreshoff S Class Ted Boylan 10 7 12/DNC 29.0
10.   66 Lucky Pierre Herreshoff S Class Brian Lemmon 9 8 12/DNC 29.0
11.   USA 51 Aquila Herreshoff S Class Geoffrey Davis 12/DNC 12/DNC 12/DNC 36.0
 
 
Red Racing
One Design Division
C&C 30 OD
1.   USA 30014 Flying Jenny C&C 30 One Design Sandra Askew 2 1 1 4.0
2.   USA 30020 Stark Raving Mad VIII C&C 30 One Design Jim Madden 1 2 3 6.0
3.   USA 30016 Just A Friend C&C 30 One Design Clayton Deutsch 4 3 2 9.0
4.   USA 007 Sail Newport C&C 30 One Design Thomas Loughborough 3 5 5 13.0
5. Doyle Sailmakers  USA 30003 City Girl C&C 30 One Design Mark Bremer 5 4 4 13.0
 
 
ORR Division
ORR - Navigator
1.   USA 43777 Crazy Horse Baltic J/V Kevin McLaughlin 3 1 4.0
2.   USA 43950 Temptress Taylor 41 John Gowell 2 2 4.0
3.   USA 2170 Grundoon Columbia 50 Jim Grundy 1 4 5.0
4.   USA 1416 Sonrisa XP44 Greg Kelly 4 3 7.0
5.   16 Dorade S&S 52 Pam Rorke Levy 5 5 10.0
6.   USA 59278 Rocket J. Squirrel Swan 39 Chris Otorowski 7 6 13.0
7.   USA 51868 Defiance Swan 56 Peter Noonan 9 8 17.0
8.   USA 51233 Vamoose J 120 Bob Manchester 6 14/DNS 20.0
9.   USA 60525 Cecilie Viking Elan 450 Vidar Skjelstad 14/DSQ 7 21.0
10.   USA 22 True J 160 Howard Hodgson 8 14/DNS 22.0
11.   USA 50282 Miracle R/P 44 Michael Cashel 14/DNF 14/DNS 28.0
12. Quantum Sails  USA 55110 Haerlem Nautor Swan CC Sloop Hendrikus Wisker 14/DNC 14/DNC 28.0
13.   USA 32002 Selkie Morris Yachts Chip Bradish 14/DNF 14/DNC 28.0
 
 
PHRF Division
PHRF 2 - Navigator
1.   USA 30 Wicked 2.0 J 111 Douglas Curtiss 1 2 3.0
2. 1   USA 001 Arethusa IC37 Phil Lotz 3 1 4.0
3.   USA 3503 Divided Sky Summit 35 Vincent & Kristina McAteer 2 3 5.0
4.   USA 88 Varuna J 111 Abhijeet Lele 5 4 9.0
5.   USA 61121 Eagle J 121 Steven Levy 4 5 9.0
6.   USA 51317 Shadowfax Beneteau 40.7 Stewart Abramson 6 6 12.0
7.   USA 60645 C’est Bon Beneteau Sense SD Carl Merz 8 7 15.0
8.   USA 261 Gambit J 109 Brian Kiley 7 10/DNS 17.0
9.   USA 1 Incognito J 121 Joseph Brito 10/DNC 10/DNC 20.0
 
PHRF 3 - Navigator
1.   USA 77287 Attractive Nuisance Olson 30 Jonathan Nye 1 4 1 6.0
2.   USA 56 Spirit J 92S EC Helme 2 2 6 10.0
3.   USA 51920 Elan Beneteau First 36.7 John Hammel 5 5 2 12.0
4.   USA 42588 Crazy Uncle Tripp 37 Gordon Baird 3 8 4 15.0
5.   USA 41893 Hawk Evelyn32-2 Barker & McVicker 8 3 5 16.0
6.   100 Streaker Herreshoff 33 Halsey Herreshoff 7 7 3 17.0
7.   USA 60430 Gallop Hanse 430 Dennis Ferreira 4 6 7 17.0
8.   USA 40057 Arigato C&C 41 Johnny Gieseke 9 1 11/DNF 21.0
9.   USA 269 Hot Streak J 80 Daniel Stone 6 9 8 23.0
10.   USA 61500 Bird Gulfstar ED STEEDMAN 11/DNF 11/DNC 11/DNC 33.0
 
PHRF NS - Navigator
1. Doyle Sailmakers  USA 43932 Jazz Fish Freedom 35 Paul Koch, JR 1 1 3 5.0
2.   USA 42700 Duck Soup C&C 40 Bill Clavin 2 3 1 6.0
3.   USA 51244 Flying Cloud 11 Swan 44 Mk 2 Gordon McNabb 3 2 2 7.0
4.   USA 13982 Expresso C&C 35 Mark II Jan Trousilek 5/DNC 5/DNC 5/DNC 15.0
 
 
White Racing
IRC Division
IRC 4
1.   USA 50400 Entropy Tripp 41 Patricia Young 3 1 4.0
2.   BER 1000 Nasty Medicine Corby 41 Stephen Sherwin 2 2 4.0
3.   USA 4206 Impetuous Swan 42 Paul Zabetakis 1 4 5.0
4.   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver 5 3 8.0
5.   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 4 5 9.0
6.   USA 60909 Bravo J 111 Sedgwick Ward/Andrew Ward 7 6 13.0
7.   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 6 7 13.0
8.   USA 38007 Kurranulla Sydney 38 Stuart Jones 8 8 16.0
9.   GBR 4669R Pata Negra Bermudian Sloop Timothy Redpath 9 9 18.0
 
IRC 5
1.   USA 51 Rush J 109 Willard Sweetser 4 1 5.0
2.   GBR 5598T Kenai J 44 Chris Lewis 2 3 5.0
3.   USA 162 Leading Edge J 109 Tom Sutton 1 5 6.0
4. Quantum Sails  USA 181 Hamburg J 109 Albrecht Goethe 3 7 10.0
5.   USA 12282 Orion J 122 Paul Milo 6 4 10.0
6.   USA 52948 Dragon Swan 48 Hugh Balloch 10 2 12.0
7.   USA 197 Morning Glory-YCC J 109 Carl Olsson 5 8 13.0
8.   USA 60003 Tarahumara J 122 Jack Gregg 8 6 14.0
9.   NA11 Swift Navy 44 Paige Krumweide 7 9 16.0
10.   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham 9 10.5 19.5
11.   NA23 Defiance Navy 44 Matthew Signorelli 11 10.5 21.5
 
 
Yellow Racing
One Design Division
M32
1. 1   1 ChinaOne.Ningbo M32 Craig Monk 3 2 1 3 1 1 4 1 16.0
2.   USA 65 Extreme2 M32 Dan Cheresh 1 3 3 1 2 3 2 3 18.0
3.   NED 69 Bliksem M32 Pieter Taselaar 2 1 2 4 3 2 3 2 19.0
4. 6   USA 8209 Riptide Racing M32 Chris Poole 4 5 5 2 4 4 1 4 29.0
5.   USA 32 Midtown Oyster Bar M32 Larry Phillips 5 4 4 5 5 5 6 5 39.0
6.   USA 008 Ultimate Pressure V M32 Peter Denton 6 6 6 6 6 6 5 6 47.0
 
 

164th NYYC Annual Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Cumulative Results

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Total
Green Racing
One Design Division
12 Metre - Modern
1.   KA 10 Challenge 12 12 Metre Jack LeFort 1 2 1 4.0
2.   US 33 Defender (M) 12 Metre Dennis Williams 2 1 2 5.0
3.   US 30 Freedom 12 Metre Charles Robertson 3 4 3 10.0
4.   US US26 Courageous 12 Metre Ralph Isham 4 3 4 11.0
 
 
12 Metre - Traditional
1.   21 American Eagle 12 Metre Eagle 2019 Syndicate 5 5 6 16.0
2.   US17 Weatherly 12 Metre Jay Schachne 8 6 5 19.0
3.   USA 19 Nefertiti (T) 12 Metre Jon Wullschleger 6 7 8 21.0
4.   US 16 Columbia 12 Metre Anthony Chirco/ Kevin Hegarty 7 8 7 22.0
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2018