2018 Vineyard Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Race
1
Total
Cornfield Point Racing
PHRF_ToT Division
Class 1 PHRF-NS
1.   CAN 131313 Kekoa Tartan 38 Luke Wakeman 1 1.0
2.   USA 63136 Shining Star Farr 33 Steve Hayes 2 2.0
3.   25567 Iris Sabre 426 Lee Backus 3 3.0
4.   USA 253 Indigo C&C 35 MK-3 Douglas Wasama 4 4.0
5.   USA 51101 On The Mark II Hunter 35.5 Marc Luxemburg 6/RET 6.0
 
Class 3 PHRF
1.   USA 14545 Pegasus Tartan 41 Austin Royle 1 1.0
2.   USA 20829 Carry On C&C 33-1 Thomas Oryniak 2 2.0
3.   USA 84 Triton Tartan 342 Mike Sullivan 3 3.0
4.   43998 Rocinante Little Harbor 46 Ronald Weiss 4 4.0
5. Other  697 V&P Pearson 30 Marek Kurek 5 5.0
6.   3829 Freyja Alden Challenger yawl Joe Hayes 8/RET 8.0
7.   USA 256 Trouble Colgate 26 Miguel Dominguez 8/RET 8.0
 
 
Seaflower Reef Racing
PHRF_ToT Division
Class 4 PHRF-DH
1.   USA 52418 Joyride J 109 Greg Imbruce 1 1.0
2.   USA 21108 Gadzooks C&C38 Geoffrey Beringer 2 2.0
3.   USA 52554 Jamala IV Beneteau First 36.7 Hamish Young 3 3.0
4.   POL 20000 Witold Mini 6.50 Bartosz Bilinski 4 4.0
5. UK Sailmakers  USA 829 Mini 829 Mini 650 Alex Khandros 5 5.0
6. 806   USA 806 806 Pogo 2 Mini Tony Leigh 6 6.0
7.   USA 40866 Black Mallard Cardinal 46 Tracy McRoberts 8/RET 8.0
 
Class 5 PHRF
1.   USA 14 Thin Man J 92 Todd Aven 1 1.0
2.   USA 52386 Eclipse Sabre 386 Marc Berkowitz 2 2.0
3. Doyle Sailmakers  USA 402 Raptor J 105 Frank Conway 3 3.0
4.   USA 81 Nevermore J 88 Ken & Drew Hall 4 4.0
5.   USA 234 Argo Catalina 400 Boris Keselman 5 5.0
6.   USA 34 Albóndigas J 88 Justin Scagnelli 6 6.0
7.   USA 69329 Renegade YCC Soverel 33 Midshipman Tom Simon 7 7.0
8.   680 Synergy J 105 Henrik Pedersen 8 8.0
9.   USA 46831 Udacha Tripp 33 Vladimir Koulik 9 9.0
10.   USA 340 Big E.Z. J 105 Eric Bicknese 10 10.0
11.   USA 222 Eagle X-332 Ernie Bivona 11 11.0
12.   USA 87354 Concordia Ericson 381 Johan Bengtsson 12 12.0
13.   USA 26 Suspect J 92 Mike Lebov 14/RET 14.0
 
 
Vineyard Racing
IRC Division
Class 6 IRC-DH
1.   USA 40789 Lora Ann Express 37 Richard du Moulin 1 1.0
2.   USA 93367 Pegasus Beneteau First 36.7 Hartmut Ludwig 2 2.0
3. Other  USA 52787 Next Boat Morris 45 Mark Ellman 3 3.0
4.   USA 51506 Exuberance X-442 Chris Eichmann 5/RET 5.0
 
Class 12 IRC
1.   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar 1 1.0
2.   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 2 2.0
3.   USA 60017 SKYE Mills 41 Michael Bistany 3 3.0
4.   GBR 5598T Kenai J 44 Chris Lewis 4 4.0
5.   USA 779 Froya Custom 46 William Gunther & Briggs Tobin 5 5.0
6.   USA 74434 Hiro Maru S&S Custom Hiroshi Nakajima 6 6.0
7.   USA 52906 Avanti Hanse Jeremi Jablonski 7 7.0
8.   USA 52238 Rágana Cape Fear 38R Darius Peleda 9/RET 9.0
 
Class 14 IRC
1.   USA 1416 Sonrisa XP44 Greg Kelly 1 1.0
2.   USA 51601 Desperado YCC Custom 40 Leo Vasiliev/Webb Sailing 2 2.0
3.   USA 45016 Direwolf IMX 45 Lawrence Hennessy 3 3.0
4.   USA 46957 Oakcliff Farr 40-Red - CC Farr 40 Oakcliff Sailing 4 4.0
5.   USA 60564 Warrior Won Xp44 Christopher Sheehan 5 5.0
6.   USA 51695 Oakcliff Black Farr 40M Oakcliff Sailing 6 6.0
7.   USA 61957 Apollo J 121 Donald Nicholson 9/RET 9.0
8.   USA 61081 Phantom X-treme 32 peter hein 9/DNS 9.0
 
Class 15 IRC
1.   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Custom Scott Weisman 1 1.0
2.   USA 39 Christopher Dragon Ker40+ Andrew & Linda Weiss 2 2.0
3.   USA 61915 Summer Storm Marten 49 Andrew Berdon 3 3.0
4.   USA 51552 Magic Santa Cruz 52 Kenneth Laudon 4 4.0
5. 118   USA 118 Oakcliff Racing Class 40 Class 40 Oakcliff Racing 5 5.0
 
Class 16 IRC
1.   USA 95 SPOOKIE TP52 Steve & Heidi Benjamin 1 1.0
2.   USA 50009 Privateer Cookson 50 Ron O'Hanley 2 2.0
3.   USA 60063 Warrior Volvo 70 modified Steve & Stephen Murray Sr. & Jr. 3 3.0
4.   USA 60010 Young American - Gambler CC R/P 63 Young American Sailing Academy 4 4.0
 
 
PHRF_ToT Division
Class 7 PHRF-DH
1.   USA 60628 Max Pogo 10.5 Moritz Hilf 1 1.0
2.   USA 11204 Dauntless J 112e Arthur Hanlon 3/RET 3.0
 
Class 8 PHRF
1.   USA 1781 Towhee Cal 40 Paul Jennings 1 1.0
2.   USA 56 Tacktile Sabre 42 CB Jeffrey Wilson 2 2.0
3.   USA 30521 Glim C&C 40 William Klein 3 3.0
4.   USA 324 Young American (YCC & CC) J 105 Young American Sailing Academy Youth 4 4.0
5.   USA 60468 Gemini Hanse 375 James Coffman 5 5.0
6.   USA 42559 Poppy Olson 34 Kelly Robinson 6 6.0
7.   USA 51950 Duet Sun Fast 37 Andrian (Andy) Lubimov 11/RET 11.0
8. Other  AR3 Invincible-CC Navy 44 MK1 Lee Harrell 11/RET 11.0
9.   60665 Tartaruga Jeanneau 409 David Messenger 11/RET 11.0
10.   USA 41782 R JMS C&C 35 MK III Richard Spitzenberger 11/RET 11.0
 
Class 9 PHRF
1.   USA 71 Mistral J 109 Dan Nash 1 1.0
2.   USA 52410 Guardian J J 109 Don Dwyer 2 2.0
3. UK Sailmakers  USA 60697 Loblolly J 35 Michael Greene 3 3.0
4.   USA 163 Rhiannon III J 109 Cao Deambrosio & Chris Nicholls 4 4.0
5. Other  USA 52155 Charlotte Beneteau First 36.7 Richard West 5 5.0
6.   USA 43681 Sawtooth Thomas 35 Peter Schmiedeck 8/RET 8.0
7. Other  USA 18321 Expresso Express 37 Steve Longo / Halsey Bullen 8/RET 8.0
 
Class 10 PHRF
1.   USA 52400 Tenebrae J/124 William Ingraham 1 1.0
2.   USA 28990 Phantom YCC Tripp 40 Midshipman Pat Lyell 2 2.0
3.   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr. 3 3.0
4.   USA 61010 Chwa 2 Beneteau First 35 CE Craig Page 7/RET 7.0
5.   USA 25559 Abilyn J/120 Sara and Josh Reisberg 7/RET 7.0
6.   USA 2112 YYZ Jeanneau 53 Justin Bonar 7/RET 7.0
 
CLass 11 PHRF
1.   USA 16 Fireball J 111 Bill & Jackie Baxter 1 1.0
2.   USA 88 Varuna J 111 Abhijeet Lele 2 2.0
3.   USA 62 Merrythought German Frers 62 Waldemar Sulkowski / Marek Chudy 3 3.0
4. North Sails  USA 60738 SUR Beneteau First 47.7 Eduardo Berenblum 6/RET 6.0
5.   USA 42844 Charlie V J 44 SUNY Maritime Sailing Team 6/RET 6.0
 
 
ToT Division
Class 13 Multihull
1.   USA 128 Argo MOD 70 Jason Carroll 1 1.0
2.   USA 6603 Nala HH 66 Jim Vos 2 2.0
3.   2 Zibure Countour 34 Trimaran Francois Mazaud 3 3.0
4.   USA 01 Nice Tri Dragonfly Kevin Hawco 4 4.0
5.   USA 60682 Infidel Dragonfly 32 Daniel Galyon 6/RET 6.0
 
 



Protest Filing Report as of 23/Sep/2018 @ 09:24 PM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. 1 Merrythought (USA 62) vs Varuna (USA 88) Rule 10 at Start Closed
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2018