2018 AYC Fall Series
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Total
1. AYC Fall Series Racing
One Design Division
J 30
1.   526 TOTALed MAYHEM J 30 Doug & Amy Stryker 1 1 4 6.0
2.   USA 83060 Infectious Smile J 30 Tristan & Sheila Keen 3 4 1 8.0
3.   USA 53260 Rag Doll J 30 Rob and Beth Lundahl 2 5 2 9.0
4.   USA 63242 Insatiable J 30 Ron Anderson 4 2 3 9.0
5.   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin 7 3 5 15.0
6.   USA 32766 Pogo J 30 Suzanne Lutz 5 7 6 18.0
7.   USA 53273 Bebop J 30 Bob Rutsch 6 6 9 21.0
8.   USA 53228 gunsmoke J 30 David Moss 8 8 7 23.0
9.   USA 203 Suzie Q J 30 Heidi Frist 9 11/DNF 8 28.0
10. Ullman Sails  USA 59617 Mondial J 30 Michael Ruzzi 11/DNC 11/DNC 11/DNC 33.0
 
J 80
1.   USA 1162 USA 1162 J 80 John White 2 1 3 6.0
2.   USA 1150 Cool J J 80 Peter Firey 7 2 1 10.0
3.   USA 739 Vayu J 80 David Andril 1 4 5 10.0
4.   USA 11 Eleven J 80 Bert Carp 3 6 2 11.0
5.   USA 255 Windrider J 80 Tom Walsh / John Potvin 4 5 4 13.0
6.   USA 259 Outlaws J 80 Derick Lynch 6 3 6 15.0
7.   USA 286 Mango J 80 Ken Mangano 5 7 7 19.0
 
 
2. AYC Fall Series Racing
One Design Division
Harbor 20
1.   185 Pearl Harbor 20 Mark/Walter Kiefaber/Laird 1 1.0
2.   427 Brilliant Harbor 20 Kenneth Appleton 2 2.0
3. Ullman Sails  205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema 3 3.0
4.   213 Endurance Harbor 20 John Heintz 4 4.0
5.   USA 321 Meadeor Harbor 20 Jim & Rachel Mead 5 5.0
6.   325 Puffin Harbor 20 George Hughes 6 6.0
7.   319 FuzzyLogic Harbor 20 William Sutton 7 7.0
8.   311 Skimmer Harbor 20 Peter/Margaret Trogdon/Podlich 8 8.0
9.   USA 326 Yellow Jacket Harbor 20 Bulman Scholz Syndicate 9 9.0
10.   344 Merlyn Harbor 20 David Leach 10 10.0
11.   340 Velella harbor 20 marino dimarzo 11 11.0
12.   361 Riptide Harbor 20 Ed Freitag 12 12.0
13.   342 True Blue Harbor 20 robert kottler 13 13.0
14.   421 Rhapsody Harbor 20 Nicholas Draper 16/DNC 16.0
15.   97 Sugar Harbor 20 Garth Hichens 16/DNC 16.0
 
J/22
1.   USA 468 Scooby J 22 J.R. Maxwell 1 1.0
2.   USA 1536 Hot Ticket J 22 Sandy Adzick 2 2.0
3.   USA 1464 Hot Toddy J 22 Cassie Todd 3 3.0
4.   USA 316 Double J J 22 Jason Goscha 7/DNC 7.0
5. 24 North Sails  USA 1002 Just Wing It J 22 Drew Mutch 7/DNC 7.0
 
 
3. AYC Fall Series Racing
One Design Division
J 35
1.   USA 42979 Abientot J 35 Roger Lant 2 2 2 6.0
2.   USA 53408 Aunt Jean J 35 James Sagerholm / Jerry Christofel 6/DNF 1 1 8.0
3.   USA 41870 T-Bone J 35 Bruce Artman 1 3 6/DNF 10.0
4.   USA 40738 Maggie J 35 Jim McNeely 6/DNC 6/DNC 6/DNC 18.0
5. North Sails  USA 73000 Medicine Man J 35 Chuck Kohlerman 6/DNC 6/DNC 6/DNC 18.0
 
J 105
1.   USA 113 USA 113 J 105 John White 4 1 1 6.0
2.   USA 328 Mirage J 105 Cedric Lewis/ Fredrik Salvesen 1 5 3 9.0
3.   USA 300 Ctrl Alt Del J 105 Ben duPont 2 7/ZFP 2 11.0
4.   USA 220 Bat IV J 105 Andrew Kennedy 6 2 4 12.0
5.   USA 407 Chessie J 105 John Kircher 5 9 5 19.0
6.   USA 676 Avenger J 105 Hayden Kuzemchak 12 4 9 25.0
7.   USA 501 Tenacious J 105 Scott & Carl Gitchell 8 11/ZFP 6 25.0
8.   USA 159 Crescendo J 105 Angelo Guarino / Chris Fisher (Sun/Sat) 7 10 11 28.0
9.   USA 586 Dreadnought J 105 Ethan Falsone 11 11 8 30.0
10.   USA 498 Wind River J 105 Mark Elert 9 10/ZFP 12 31.0
11.   USA 250 Smoke and Oakum J 105 David Scheidt 3 8 21/DNS 32.0
12.   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa 15 12 7 34.0
13.   USA 98 Better Mousetrap J 105 Grealy Putnam 10 13 13 36.0
14.   USA 251 Breakaway J 105 Richard Hinds 16 14 10 40.0
15.   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh 13 15 14 42.0
16.   USA 7105 Allegiance J 105 George Hamilton 17 20/ZFP 15 52.0
17.   USA 303 Helios J 105 Steve and Gregg Sunshine 14 21/DNF 21/DNC 56.0
18.   USA 330 At-Tack J 105 Dennis McCloud 18 21/DNF 21/DNC 60.0
19.   USA 201 Paladin J 105 Wm Patrick McGuire 19 21/DNF 21/DNC 61.0
20.   USA 252 Peregrine J 105 Bill Carruth 21/DNC 21/DNC 21/DNC 63.0
 
 
ORC Division
ORC 1
1.   USA 52939 TeamWork J 122 Robin Team 2 1 1 4.0
2. 31   USA 99 Sitella XP44 Ian Hill 1 2 2 5.0
3.   USA 61017 Jeroboam Farr 400 Laurent Givry 3 3 6/DNF 12.0
4.   USA 7000 Victorine columbia 32 David Conlon 5 4 6/DNF 15.0
5.   USA 38007 Kurranulla Sydney 38 Stuart Jones 4 6/DNF 6/DNC 16.0
 
ORC 2
1.   USA 683 Ramrod Farr 30 Rod Jabin 1 1 1 3.0
2.   USA 1889 Monkey Dust Tripp 33 Craig & Dotty Saunders 2 2 3 7.0
3.   NA 23 Defiance NA44 Jay Corbett 4 5 2 11.0
4.   NA 25 Tenacious NA44 Viktor Turner 3 4 4 11.0
5.   USA 30014 Flying Jenny C&C 30 Sandra Askew 6 3 5 14.0
6. Quantum Sails  USA 25 Patriot Farr 30 US Patriot Sailing / Steve Young 7 6 7 20.0
7.   USA 82 AfterSchock Schock 35 PAUL SUSIE 8 7 6 21.0
8.   USA 22 Delirium J 33 David McCullough 5 10/DNF 10/DNC 25.0
9.   USA 60118 No Name Tripp 33 Elliott Crooke 10/DNC 10/DNC 10/DNC 30.0
 
 



Protest Filing Report as of 11/Dec/2018 @ 06:35 AM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. Dreadnought (USA 586) vs Mirage (USA 328) port to starboard tack in the zone 05:30PM Closed Protest dismissed.
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2018