26th Annual Annapolis Leukemia Cup Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Total
Annapolis Leukemia Cup - Division A Racing
One Design Division
J 30
1.   USA 83060 Infectious Smile J 30 Tristan & Sheila Keen 2 1 3.0
2. Quantum Sails  USA 32766 Pogo J 30 Charles Lutz 1 3 4.0
3.   USA 526 TOTALed MAYHEM J 30 Doug & Amy Stryker 3 2 5.0
4.   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin 4 4 8.0
5.   USA 122 Blitz J 30 James McGinnis 6/RET 5 11.0
 
J 35
1.   USA 41870 T-Bone J 35 Bruce Artman 3 1 4.0
2.   USA 42979 Abientot J 35 Roger Lant 1 3 4.0
3.   USA 53408 Aunt Jean J 35 James Sagerholm / Jerry Christofel 2 2 4.0
4.   USA 40738 Maggie J 35 Jim McNeely 4 4 8.0
 
J 80
1.   USA 286 Mango J 80 Ken Mangano 1 1 2.0
2.   USA 739 Vayu J 80 David Andril 2 2 4.0
3.   1322 Osprey J80 Charlie Buckley 4 3 7.0
4.   USA 11 ELEVEN J 80 Bert Carp 3 4 7.0
5.   USA 364 Lawyers Guns & $ J 80 Dan Shanahan 6 5 11.0
6.   CAN 1485 Nautical Symphony J 80 Thomas Vincent 5 6 11.0
 
J 105
1.   USA 113 J 105 John White 1 1 2.0
2.   USA 300 Ctrl Alt Del J 105 Ben duPont 2 2 4.0
3.   USA 159 Crescendo J 105 Angelo Guarino 3 3 6.0
4.   USA 220 Bat IV J 105 Andrew Kennedy 6 4 10.0
5.   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa 5 5 10.0
6.   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh 4 9 13.0
7.   USA 407 Chessie J 105 John Kircher 8 6 14.0
8.   USA 498 Wind River J 105 Mark Elert 7 7 14.0
9.   USA 303 Helios J 105 Steve and Gregg Sunshine 10 8 18.0
10.   USA 251 Breakaway J 105 Glenn Byus 9 10 19.0
11.   USA 583 Calypso's Spell J 105 Jeff Jordan 12/TLE 12/TLE 24.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF Spinnaker
1. North Sails  USA 34 Blockade Runner Farr 30 Bruce Bingman 2 1 3.0
2.   USA 35 Mummbles Farr 30 Brad Kauffman 1 2 3.0
3.   83350 Incommunicado Omega 36 Tracey / Polk 3 3 6.0
4.   USA 22 Delirium J 33 David McCullough 5 4 9.0
5.   36003 Bingo! New York 36 Brent & Caroline Allen 4 5 9.0
6.   63269 Just the Tip Olson 29 Brian Olson 7/DNC 7/TLE 14.0
 
 
Annapolis Leukemia Cup - Division B Racing
One Design Division
Alerion Express 28
1.   USA 160 Skimmer Alerion Express 28 Jack Detweiler 1 1 1 3.0
2.   USA 429 Magic Alerion Express 28 Jonah Seiger 2 2 2 6.0
3.   USA 316 Halcyon Alerion Express 28 Jason Goscha 3 3 5/DNS 11.0
4.   USA 296 Escape Alerion Express 28 James Kizziar 4 4 3 11.0
 
Cal 25
1.   USA 896 ZEPHYR Cal 25 David Hoyt 2 1 1 4.0
2.   USA 1657 Chicken Little Cal 25 Charlie Husar 1 4 2 7.0
3.   USA 681 Ronin Cal 25 John Wooldridge 3 2 3 8.0
4. North Sails  USA 460 Fahrvergnügen Cal 25 Steven Milby 4 3 4 11.0
5.   USA 453 Emesis Cal 25 Carl Sink 5 5 5 15.0
 
Harbor 20
1.   USA 325 Puffin Harbor 20 Bell Carty 1 1 2 4.0
2.   USA 341 Bullfrog Harbor 20 Timothy Adelman 3 3 1 7.0
3.   427 Brilliant Harbor 20 Kenneth Appleton 7 2 3 12.0
4.   311 SKIMMER Harbor 20 Peter Trogdon 6 4 6 16.0
5.   319 Fuzzy Logic Harbor 20 Robert/Bill Dunsky/Sutton 2 5 10 17.0
6.   344 Merlyn Harbor 20 David Leach 9 7 4 20.0
7.   USA 321 Meadeor Harbor 20 Jim & Rachel Mead 11 6 5 22.0
8.   213 Endurance Harbor 20 John Heintz 5 8 11 24.0
9.   USA 326 Yellow Jacket Harbor 20 Bulman Scholz Syndicate 13 10 8 31.0
10.   usa 132 Sheila Marie harbor 20 robert kehoe 4 14 14 32.0
11. Ullman Sails  205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema 10 15 7 32.0
12.   332 Queen Ann(e) Harbor 20 Anne Harrington 12 11 9 32.0
13.   185 Pearl Harbor 20 Mark Kiefaber 8 13 13 34.0
14.   342 True Blue Harbor 20 robert kottler 15 9 15 39.0
15.   97 h20 Harbor 20 Patrick Shannon 14 12 16 42.0
16.   162 Mofongo Harbor 20 John Stein 16 16 12 44.0
17.   USA 270 A Train Harbor 20 Robert Reeves 21/DNC 21/DNC 21/DNC 63.0
18.   323 Allegro Harbor 20 Ken Stevens 21/DNC 21/DNC 21/DNC 63.0
19.   339 H20 Harbor 20 David Morrow 21/DNC 21/DNC 21/DNC 63.0
20.   usa 418 SWifty Harbor 20 RICK WEAVER 21/DNC 21/DNC 21/DNC 63.0
 
Herreshoff 12.5
1.   639 Emma Lou H12.5 Peter King 1 1 2.0
2.   USA 522 Raven Herreshoff 12.5 William Museler 2 2 4.0
3.   471 hubcap herreshoff 12 1/2 Cindy Weber 4/DNC 4/DNC 8.0
 
 
Annapolis Leukemia Cup - Division C Racing
One Design Division
PHRF N
1.   USA 68120 Orion Hanse 371 Jon Opert 1 1.0
2.   USA 93611 Caribbean Magic C&C Gary and Greg Schoolden 2 2.0
3.   4010 Pandora J-24 Stephen Grimm 3 3.0
4.   121 Atlas C&C 121 Peter Holden 4 4.0
5.   usa 52465 pilot error C&C 110 ken huston 5 5.0
6.   93187 Flagfest Pearson 31-2 WK DANIEL FLAGLER 6 6.0
7.   93679 Jahazi Bavaria 38 David Dodson 7 7.0
8.   93279 Vite sloop Paul Taylor 8 8.0
 
Leukemia Cruising Class
1.   USA 93666 Kindred Spirit Beneteau 42 Robert Greve 1 1.0
2.   34 Surprise Tartan 34C Rich Inman 10/DNF 10.0
3.   H54 Sirius Hylas 54 Jeffrey Sherwood 10/DNF 10.0
4.   T 3400 Iza Vela Tartan 3400 Bob Arias 10/DNC 10.0
5. Quantum Sails  105 Sail Away Sabre 402 George Hollendursky 10/DNC 10.0
6.   1260 Makai Seawind 1260 Catamaran Robert Hunter 10/DNC 10.0
7.   43438 Ingenuity Ranger 28 Joe Lombardo 10/DNC 10.0
8.   USA 62405 Day Dream O'Day 25 Jack LaMay 10/DNC 10.0
9.   000000 Muy Vale Catalina 36 Nicholas Abramczyk 10/DNF 10.0
 
CRCA - ORR
1.   USA 60161 Flashpoint J 100 Dan Leonard 1 1.0
2.   USA 9 Cloud Nine Catalina 275 S Paul Kaladas 2 2.0
3. Doyle Sailmakers  USA 5619 Odette Hylas 56 Jasen Adams 3 3.0
4.   USA 60498 Curlew Valiant David Densmore 6/RET 6.0
5.   USA 61473 Celerity Beneteau 473 Rick Lober 6/DNC 6.0
 
 
ToT Division
Multihull B
1.   M583 Narrow Escape Dragonfly 25 Sport Ben Corson 1 1.0
2.   USA 1055 Endurance Catamaran JEFFREY SHORT 4/DNF 4.0
3.   USA 83 Triple Point Corsair 28R Charles Rush 4/DNC 4.0
 
 
Annapolis Leukemia Cup - Herring Bay Racing
PHRF_ToT Division
PHRF - Non-Spinnaker
1.   USA J100 Amara J 100 Michel Jichlinski 5/DNC 5.0
2.   110 Cantata Beneteau 35s5 Mark Burrows 5/DNF 5.0
3.   32508 Endeavor Pearson 37 Stephen Howard 5/DNF 5.0
4.   USA 93245 Nauti-Paws O'Day 35 William Kruse 5/DNF 5.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2018