2011 Bayfield Race Week
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
T
O
Total
Cruising Racing
PHRF Division
PHRF Cruising
1.   USA 44 Escape C&C 33 Mark II John Rieke / Kenneth Good 3 2 5 1 1 [5] 7.0
2.   USA 50447 Perfect Lady Tartan James Tack 6 1 1 3 6 [6] 11.0
3.   USA 52958 Passage Beneteau 40 Ian and Robin Bentley (Ketchen) 2 3 9 4 3 [9] 12.0
4.   USA Unknown Just Is Sabre 362 Ron Pool 1 4 3 5 7 [7] 13.0
5.   USA 12 Bigger Juan San Juan 28 Mark Shefchik 4 7 2 6 2 [7] 14.0
6.   USA 85 Njord C&C37/40+ Brian Tjosvold 5 5 7 2 5 [7] 17.0
7.   USA 2758 LOKI Catalina Krister Mattson 9 8 4 7 4 [9] 23.0
8.   USA 147 Mom Amie Sloop Mike Lamb 7 6 6 9 8 [9] 27.0
9.   USA 2432 TAKU Catalina 25 Std Rig Ron Simons 8 12/DNF 8 8 9 [12] 33.0
10.   USA Innocent Age Jeanneau 409 Benjamin Brown 12/DNS 12/DNF 12/DNS 12/DNS 10 [12] 46.0
11.   USA 0002 Eagle Islander Mike Brown 10 12/DNF 12/DNF 12/DNS 12/DNS [12] 46.0
 
 
Racing Racing
PHRF Division
PHRF Racing Class A
1.   USA 42250 Chewbacca N/M Int'l 50 Bill Peterson 1 7 1 1 1 3 2 2 1 [7] 12.0
2.   USA 269 ZigZag J 109 Jim Vaudreuil 2 6 4.5 2 3 4 4 1 3 [6] 23.5
3.   USA 40205 Papa Gaucho II J Boat Keith Stauber 4 1 7 5 2 6 3 3 2 [7] 26.0
4.   USA 32676 Quintessence III Frers 46 David Crum 3 4 2 4 6 2 1 12/OCS 11/DSQ [12] 33.0
5.   USA 59 Chase J 109 Charles Schroeder 7 5 3 3 4 9 5 4 4 [9] 35.0
6.   USA 50564 Mongoose IMX-38 Eric Hansen 6 2 8 7 5 1 6 5 6 [8] 38.0
7.   CAN 84185 Northern Harrier J 41 Chris Wells 5 3 6 8 7 10 7 7 8 [10] 51.0
8.   USA 41995 Angisina Soverel Perry King 8 8 9 6 8 5 10 6 5 [10] 55.0
9.   USA 18550 Arbitrage X-Yachts 1-ton Mike Moyle 9 9 4.5 10 10 7 8 9 7 [10] 63.5
10.   USA 16659 Red Hawk Santa Cruz 40 MH Ralph Hodek 10 10 10 9 9 8 9 8 12/DNS [12] 73.0
11.   USA 25547 Undaunted Beneteau 36.7 Michael Smith 12/DNS 12/DNS 12/DNS 12/DNS 12/DNS 12/DNS 12/DNS 12/DNS 12/DNS [12] 96.0
 
PHRF Racing Class B
1.   USA 50868 Polar Bear Olson 30 ULDB Eric Thomas 2 3 2 3 2 3 3 2 1 [3] 18.0
2.   CAN 74094 Pennycress C&C 37 Team Pennycress 1 2 1 6 6 6 2 1 7 [7] 25.0
3.   USA 36000 Mustang Sally too Tripp 33 Tim Buck 3 1 4 1 5 7 1 6 4 [7] 25.0
4.   CAN 364 Byrr Melges 24 Peter Hansen 5 4 7 4 1 1 4 3 3 [7] 25.0
5.   USA 81 Strawman J92 Rob Finnigan 4 5 5 2 3 2 6 4 2 [6] 27.0
6.   USA 3719 Taeping Grainger 44 Steve Schick 6 6 3 5 7 4 7 7 6 [7] 44.0
7.   USA 50296 Kicks Tripp 33 Steve Henry 7 7 6 7 4 5 5 5 5 [7] 44.0
 
PHRF Racing Class C
1.   USA 168 Code Blue Capri 25 William / Nils Brennom 1 1 2 1 1 2 3 2 3 [3] 13.0
2.   USA 357 Bebop S2 7.9 Grant Wilcox 2 2 1 2 2 1 2 2 4 [4] 14.0
3.   USA 69 Mokey Sloop George Johns Daniel Morris 3 4 4 4 3 4 1 2 1 [4] 22.0
4.   USA 539 Key of Sea Ericson 32T Larry Mariette 4 3 3 3 4 3 4 1 2 [4] 23.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Andy's IGA Apostle Islands Marina Big Water Coffee Boreal Shores
Donalee designs Ethels at 250 Good Thyme Hoopers Yachts
Isaac Wing House Living Adventure Maggies Mount Gay Rum
North Sails Reed Realty South Shore Brewery Summit Pale Ale
Superior Yacht Sales The Egg Toss The Pier The Rum Line
UK Halsey Washburn Marina Wild By Nature Cafe

Copyright © Interactive Creations 2000-2022