2019 Transpac Honolulu Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Transpac Race Racing
Transpac Division
Division 1
1.   USA 60052 BadPak Pac52 Tom Holthus 1 1.0
2.   AUS 52566 Alive R/P 66 Phillip Turner / Duncan Hine 2 2.0
3. Ullman Sails  USA 75553 Destroyer TP52 Jim Bailey/Alisal Bay LLC 3 3.0
4. North Sails  MEX 55555 Peligroso Kernan 70 Lorenzo Berho 4 4.0
5.   USA 84248 Vitesse Southern Cross RP 52 Thomas Furlong 5 5.0
6. Doyle Sailmakers  GBR 4945R Maverick Infiniti 46r Quentin Stewart 6 6.0
7. Doyle Sailmakers  USA 2121 Rio100 Bakewell White 100 Manouch Moshayedi 7 7.0
8.   CAY 65 CARO Botin 65 Maximilian Klink 8 8.0
9. Doyle Sailmakers  AUS 12358 Comanche Verdier/VPLP 100 Jim Cooney & Samantha Grant 9 9.0
10.   CAN 52 Shadow II TP52 Peter McCarthy 10 10.0
11.   USA 627 Rapid Transit Antrim 49 James Partridge 11 11.0
12. North Sails  USA 97777 Medicine Man Andrews 63 Bob Lane 12 12.0
13.   USA 7779 Cal Maritime (Corinthian) Andrews 77 California Maritime Academy 13 13.0
14.   BAR 61300 Conviction TP52 Robert DeLong 14 14.0
15.   USA 36 Gamble Schock 40 Jason Seibert 15 15.0
 
Division 2
1.   USA 97510 TaxiDancer RP 70 Yabsley / Compton 1 1.0
2. North Sails  USA 41104 Buona Sera Santa Cruz 70 Edward Marez 2 2.0
3.   USA 8955 Merlin Bill Lee Custom Chip Merlin 3 3.0
4.   USA 97 Grand Illusion Santa Cruz 70 David H. Clark 4 4.0
5.   USA 97363 Bolt Nelson Marek 68 Craig Reynolds 5 5.0
6.   USA 685 Mr. Bill Andrews 70 David Happ 6 6.0
7.   USA 35111 Trader Andrews 70 Doug Pasnik 7 7.0
8.   USA 88 OEX Santa Cruz 70 John Sangmeister 10/RET 10.0
9.   USA 678 Pyewacket Andrews 70 Roy Disney 10/RET 10.0
 
Division 3
1. North Sails  USA 13696 Hamachi J/125 Shawn Dougherty / Jason Andrews 1 1.0
2.   USA 51517 Velvet Hammer J/125 Zachery Anderson / Chris Kramer 2 2.0
3.   USA 50030 Bretwalda 3 Rogers 46 Bob Pethick 3 3.0
4.   USA 46700 Snoopy J/125 Mark Surber 4 4.0
5.   USA 83940 Reinrag2 (Corinthian) J/125 Thomas Garnier 5 5.0
6.   USA 46056 Cipango Andrews 56 Shawn Bennett 6 6.0
7. 0   USA 7447 Fast Exit Andrews 40 John Raymont 7 7.0
8. North Sails  JPN 6903 t Draconis Rogers 46 Hiroshige Ikeda 8 8.0
9. Quantum Sails  JPN 6821 Lady Kanon RP 45 Naomichi Ando 9 9.0
10.   USA 61164 Katara J/145 Roger Gatewood 10 10.0
11. North Sails  CAN 74445 Longboard (Corinthian) Riptide 35 MkII Peter Salusbury 11 11.0
12.   USA 7219 Zero Gravity SOTO 40 Ivan Batanov 12 12.0
13.   USA 61046 Cazan DK46 Paul Martson 13 13.0
 
4-Santa Cruz 50/52
1.   USA 8927 Oaxaca Santa Cruz 50 Michael Moradzadeh 1 1.0
2.   USA 18926 Horizon Santa Cruz 50 John Shulze 2 2.0
3.   USA 28729 Lucky Duck Santa Cruz 52 Dave MacEwen 3 3.0
4.   USA 51520 Triumph (Corinthian) Santa Cruz 52 Steve Sellinger 4 4.0
5. Quantum Sails  USA 18081 Flyingfiche II Santa Cruz 50 Robert Zellmer 5/SCP 5.0
6.   USA 28725 Prevail (Corinthian) Santa Cruz 52 Scott Deardorff/ Bill Guilfoyle 6 6.0
7.   USA 51000 Vela (Corinthian) Santa Cruz 52 Steven Davis / Tim Dornberg / Clark Davis 7/RDG 7.0
8. North Sails  USA 27007 Blond Fury Santa Cruz 52 Heather Furey 8 8.0
9.   USA 28520 Westerly Santa Cruz 52 Wayne Zittel 9 9.0
10.   USA 77285 Hula Girl Santa Cruz 50 Patrick Farrell 10 10.0
11. Quantum Sails  USA 77890 Trouble Santa Cruz 50 Tom Camp 12/RET 12.0
 
Division 5
1.   USA 60010 Good Call Nautor's Swan Tom Barker 1 1.0
2. North Sails  AUS 7742 Kialoa II S&S 73 Patrick Broughton 2 2.0
3. North Sails  USA 61056 Runaway Hylas 70 Lowell Potiker 3 3.0
 
Division 6
1.   USA 1218 BlueFlash (Corinthian) J/121 Scott Grealish 1 1.0
2.   USA 97301 Ho’okolohe Farr 57 Cecil & Alyson Rossi 2 2.0
3.   USA 34 Ohana Swede Joe Markee 3 3.0
4. Other  FRA 3 A Fond Le Girafon Figaro Beneteau 3 Charles Devanneaux 4 4.0
5.   USA 84550 White Cloud (Corinthian) Cookson 12M / Farr 39 Paul Grossman 5 5.0
6.   USA 62626 Brigadoon (Corinthian) Tripp 56 Daniel Gribble 6 6.0
7. North Sails  USA 18949 Amazing Grace Farr 57 Marilyn / Jim Puckett 7 7.0
8. North Sails  USA 60486 Precepts II Beneteau First 40 Drew Belk 8 8.0
9.   USA 60409 Zimmer Pacer 42CR Michael Gebb / Samantha Gebb 9 9.0
10.   USA 56134 Uhambo (Corinthian) Fast 42 David Chase / Carlos Brea 10 10.0
11. North Sails  USA 77885 Live Wire Olson 40 Tim Jones 12/RET 12.0
 
Division 7
1.   USA 7033 Chubasco S&S Yawl Akin / Baker / Carpenter / Durant 1 1.0
2. North Sails  USA 55 Quester Oyster 56 Michael Yokell 2 2.0
3.   USA 97684 Patriot (Corinthian) J/44 Paul Stemler 3 3.0
4.   USA 61148 Isla XC50 Robert Youngjohns 4 4.0
5. Quantum Sails  USA 7175 Tropic Thunder Beneteau 46 John Miller 5 5.0
6. UK Sailmakers  USA 28423 Onde Amo (Corinthian) Beneteau First 40.7 Stephen Ashley 8/RET 8.0
7.   USA 52304 Macondo Beneteau First 47.7 Mike Sudo 8/RET 8.0
 
Division 8
1. Ullman Sails  USA 29000 Sweet Okole Farr 36 Dean Treadway 1 1.0
2. Ullman Sails  USA 185 Dark Star (Corinthian) Hobie 33 Christopher Lemke / Brad Lawson 2 2.0
3.   USA 100 No Compromise J/105 David Gorney 3 3.0
4. Ullman Sails  USA 13 Aloha (Corinthian) Hobie 33 Kyle Vanderspek 6/RET 6.0
5.   USA 131 Mayhem Hobie 33 Steven Eder 6/RET 6.0
 
Division 9
1. Elvestrom Sailmakers  NOR 8620 Nådeløs Wasa 55 Ian Ferguson 1/SCP 1.0
2. North Sails  46117 Free (Corinthian) Nautor's Swan 461 Free LLC Christian Doegl 2 2.0
3. Quantum Sails  USA 60716 Blue Moon Jeaneau 52.2 Russ Johnson 3 3.0
4.   USA 7315 Traveler North Wind Michael Lawler 4 4.0
 
Cal 40
1.   USA 8540 Callisto (Corinthian) Cal 40 Eddy Family 1 1.0
2.   USA 72 Azure Cal 40 Rodney Pimentel 2 2.0
3.   USA 103 Viva (Corinthian) Cal 40 Donald Jesberg 3 3.0
4.   USA 7903 Psyche Cal 40 Steve Calhoun 4 4.0
5.   USA 4590 Highlander Cal 40 Robert Horton 5 5.0
6.   USA 37836 Nalu V Cal 40 Mark Ashmore 7/RET 7.0
 
 
Transpac Race - Multihull Racing
Transpac Division
Multihulls 0
1.   USA 128 Argo MOD 70 Jason Carroll 1 1.0
2. North Sails  CAY 70 PowerPlay Ltd. MOD 70 Peter Cunningham 2 2.0
3.   ITA 55 Maserati MOD 70 Giovanni Soldini 3 3.0
4. North Sails  CAY 1 Paradox Irens 63 Jeff Mearing / Peter Aschenbrenner 4 4.0
 
Multihulls 0A
1.   USA 61157 Celestra Lagoon 400S2 Lior Elazary 1 1.0
2.   USA 57218 Kastor Pollux (Corinthian) Catamaran 43 Jerzy Poprawski 2/SCP 2.0
 
 

2019 Transpac Honolulu Race
Corinthian Teams - Preliminary Cumulative Results

Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Transpac Race Racing
Transpac Division
Division 1
1.   USA 7779 Cal Maritime Andrews 77 California Maritime Academy 13 13.0
 
Division 3
1.   USA 83940 Reinrag2 J/125 Thomas Garnier 5 5.0
2. North Sails  CAN 74445 Longboard Riptide 35 MkII Peter Salusbury 11 11.0
 
4-Santa Cruz 50/52
1.   USA 51520 Triumph Santa Cruz 52 Steve Sellinger 4 4.0
2.   USA 28725 Prevail Santa Cruz 52 Scott Deardorff/ Bill Guilfoyle 6 6.0
3.   USA 51000 Vela Santa Cruz 52 Steven Davis / Tim Dornberg / Clark Davis 7/RDG 7.0
 
Division 6
1.   USA 1218 BlueFlash J/121 Scott Grealish 1 1.0
2.   USA 84550 White Cloud Cookson 12M / Farr 39 Paul Grossman 5 5.0
3.   USA 62626 Brigadoon Tripp 56 Daniel Gribble 6 6.0
4.   USA 56134 Uhambo Fast 42 David Chase / Carlos Brea 10 10.0
 
Division 7
1.   USA 97684 Patriot J/44 Paul Stemler 3 3.0
2. UK Sailmakers  USA 28423 Onde Amo Beneteau First 40.7 Stephen Ashley 8/RET 8.0
 
Division 8
1. Ullman Sails  USA 185 Dark Star Hobie 33 Christopher Lemke / Brad Lawson 2 2.0
2. Ullman Sails  USA 13 Aloha Hobie 33 Kyle Vanderspek 6/RET 6.0
 
Division 9
1. North Sails  46117 Free Nautor's Swan 461 Free LLC Christian Doegl 2 2.0
 
Cal 40
1.   USA 8540 Callisto Cal 40 Eddy Family 1 1.0
2.   USA 103 Viva Cal 40 Donald Jesberg 3 3.0
 
 
Transpac Race - Multihull Racing
Transpac Division
Multihulls 0A
1.   USA 57218 Kastor Pollux Catamaran 43 Jerzy Poprawski 2/SCP 2.0
 
 

2019 Transpac Honolulu Race
Sub-Class Scoring - Preliminary Cumulative Results

Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Transpac Race Racing
Transpac Division
Division 1 - Sub-Class 1
1.   USA 60052 BadPak Pac52 Tom Holthus 1 1.0
2. Ullman Sails  USA 75553 Destroyer TP52 Jim Bailey/Alisal Bay LLC 3 3.0
3. North Sails  MEX 55555 Peligroso Kernan 70 Lorenzo Berho 4 4.0
4.   USA 84248 Vitesse Southern Cross RP 52 Thomas Furlong 5 5.0
5. Doyle Sailmakers  USA 2121 Rio100 Bakewell White 100 Manouch Moshayedi 7 7.0
6.   CAY 65 CARO Botin 65 Maximilian Klink 8 8.0
7.   CAN 52 Shadow II TP52 Peter McCarthy 10 10.0
8.   BAR 61300 Conviction TP52 Robert DeLong 14 14.0
 
 
Division 1 - Sub-Class 2
1.   AUS 52566 Alive R/P 66 Phillip Turner / Duncan Hine 2 2.0
2. Doyle Sailmakers  GBR 4945R Maverick Infiniti 46r Quentin Stewart 6 6.0
3. Doyle Sailmakers  AUS 12358 Comanche Verdier/VPLP 100 Jim Cooney & Samantha Grant 9 9.0
4.   USA 627 Rapid Transit Antrim 49 James Partridge 11 11.0
5. North Sails  USA 97777 Medicine Man Andrews 63 Bob Lane 12 12.0
6.   USA 7779 Cal Maritime Andrews 77 California Maritime Academy 13 13.0
7.   USA 36 Gamble Schock 40 Jason Seibert 15 15.0
 
 
4-Santa Cruz 50/52 - Sub-Class 1
1.   USA 28729 Lucky Duck Santa Cruz 52 Dave MacEwen 3 3.0
2.   USA 51520 Triumph Santa Cruz 52 Steve Sellinger 4 4.0
3.   USA 28725 Prevail Santa Cruz 52 Scott Deardorff/ Bill Guilfoyle 6 6.0
4.   USA 51000 Vela Santa Cruz 52 Steven Davis / Tim Dornberg / Clark Davis 7/RDG 7.0
5. North Sails  USA 27007 Blond Fury Santa Cruz 52 Heather Furey 8 8.0
6.   USA 28520 Westerly Santa Cruz 52 Wayne Zittel 9 9.0
 
 
4-Santa Cruz 50/52 - Sub-Class 2
1.   USA 8927 Oaxaca Santa Cruz 50 Michael Moradzadeh 1 1.0
2.   USA 18926 Horizon Santa Cruz 50 John Shulze 2 2.0
3. Quantum Sails  USA 18081 Flyingfiche II Santa Cruz 50 Robert Zellmer 5/SCP 5.0
4.   USA 77285 Hula Girl Santa Cruz 50 Patrick Farrell 10 10.0
5. Quantum Sails  USA 77890 Trouble Santa Cruz 50 Tom Camp 12/RET 12.0
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Whittier Trust

Copyright © Interactive Creations 2000-2019